Nafta se stabilizirala u Aziji nakon što je u utorak pala za pet posto, jer su podaci ukazivali na moguću recesiju u SAD-u i investitori su se suzdržavali od rizičnih ulaganja.
Cijena Brenta zadržala se iznad 75 dolara po barelu nakon što je zatvorila na najnižoj razini u više od pet tjedana. Cijena sirove nafte pala je zajedno s drugim robama, budući da su pokazatelji ukazali na hlađenje američkog tržišta rada prije očekivanog posljednjeg povećanja kamatnih stopa Federalih rezervi u trenutnom razdoblju zatezanja. Obnovljena zabrinutost zbog američkog bankarskog sektora dodala je pritisak na prodaju.
Unatoč ponovnom otvaranju Kine nakon restriktivne politike Covid Zero i značajnom smanjenju opskrbe od strane Organizacije zemalja izvoznica nafte i njenih saveznika, uključujući Rusiju, cijena sirove nafte bila je turbulentna u 2023. godini. Pad cijene potaknut je zabrinutošću da SAD može krenuti prema recesiji, kao i sposobnošću održavanja izvoza sirove nafte iz Rusije usred rata u Ukrajini.
"Izgleda da makroekonomija nadmašuje temelje, trend koji je postao sve jači u posljednjih nekoliko tjedana", rekao je Warren Patterson, voditelj strategije za robne proizvode u ING Groep NV. "Što se tiče razine koja bi mogla poslužiti kao podrška tržištu, 70 dolara po barelu trebalo bi pružiti dobru tehničku potporu za Brent."
Cijene:
-
Cijena Brenta za isporuku u srpnju porasla je za 2 centa na 75,34 dolara po barelu u 11:22 sati u Singapuru, nakon što je u utorak zatvorila na najnižoj razini od 24. ožujka.
-
Cijena WTI-ja za isporuku u lipnju bila je 3 centa niža, na 71,63 dolara po barelu.
U Sjedinjenim Državama, podaci koje financira industrija, a koje je objavio American Petroleum Institute, ponudili su miješanu sliku. Nacionalne zalihe nafte smanjile su se za gotovo četiri milijuna barela prošlog tjedna, a zalihe destilata su također pale, ali prema podacima koje poznaju izvori koji se bave zalihama, došlo je do rasta cijene nafte na ključnom čvorištu u Cushingu u Oklahomi. Vlada će objaviti svoje podatke kasnije u srijedu.
U Rusiji, pak, nema znakova o održivom padu protoka nafte iz zemlje. Prema podacima brodskog praćenja koje je prikupio Bloomberg, izvoz je skočio iznad četiri milijuna barela dnevno u tjednu do 28. travnja, a ta je razina premašena samo jednom od kada su ruske trupe ušle u Ukrajinu u veljači 2022. godine.