Regulatorni okvir za kriptovalute u Bosni i Hercegovini (BiH) i zemljama regiona je još uvijek u ranoj fazi razvoja. Postoji strah institucija od mogućih negativnih efekata kriptovaluta na tradicionalni finansijski sistem, ali postoje i pozitivni pomaci gdje su regulatori počeli aktivno da sarađuju sa stručnjacima iz industrije.
Kakve su perspektive kripto-tržišta, ko investira u ovaj vid imovine i kako se razvijaju domaće kripto-berze u intervjuu za Bloomberg Adriju odgovara Nikola Maričić, operativni direktor (COO) Adriatic Crypto Exchange (ACX).
Ističe da je Bosna i Hercegovina napravila hrabar iskorak u regulaciji kriptovaluta i da svakodnevno radi na unapređenju i edukaciji svih relevantnih faktora lokalnog kripto-tržišta.
Postoji strah institucija od negativnih efekata kriptovaluta na tradicionalni finansijski sistem
Kako ocjenjujete regulatorni okvir u BiH i zemljama regiona po pitanju kriptovaluta, šta su prednosti, a šta nedostaci?
Regulatorni okvir za kriptovalute u Bosni i Hercegovini i zemljama regiona je još uvijek u ranoj fazi razvoja. U BiH, na primjer, pojam virtuelne valute i pojam pružalaca usluga povezanih s virtuelnim valutama, to jeste VASP-ova, spominje se u odredbama Zakona o tržištu hartija od vrijednosti, te baš to predstavlja vrlo bitan korak regulacije tržišta virtuelnih valuta u BiH. U zemljama regiona, regulatorni pristupi variraju od potpunog zanemarivanja tržišta kriptovaluta i manjka regulacije do pokušaja njihovog regulisanja kroz postojeće zakone.
Ovaj manjak adekvatne regulacije može se smatrati dvostranim mačem. S jedne strane, to omogućava fleksibilnost i slobodu za inovatore i preduzetnike da istražuju nove modele poslovanja bez stroge birokratije. To može podstaći razvoj kripto-industrije i kripto-tržišta i privući strane investicije. Međutim, njen nedostatak može stvoriti nesigurnost za investitore i korisnike. Bez jasnih pravila igre, postoji rizik od prevara i zloupotreba, što može ozbiljno narušiti povjerenje javnosti u kriptovalute.
Više:
U kripto usponu registrovana i peta mjenjačnica u BiH
Regulacija kriptovaluta u regiji i šta nas čeka s novim propisom EU
Pored toga, nedostatak regulatornog okvira može usporiti rast tržišta, jer ozbiljni investitori često zahtijevaju pravnu sigurnost prije nego što se uključe u nova tržišta. Takođe, nedostatak standardizovanih pravila može otežati usklađivanje s međunarodnim zakonima, što može ograničiti regionalnu i globalnu ekspanziju lokalnih kripto kompanija.
Bitno je istaći da je Bosna i Hercegovina napravila hrabar iskorak u pravom smjeru te da se svakodnevno radi na unapređenju i edukaciji svih relevantnih faktora lokalnog kripto-tržišta.
Da li su nadležne institucije posvećene regulaciji ili je primjetan otpor, koči li to razvoj tržišta kriptovaluta?
Kako u Bosni i Hercegovini tako i u zemljama regiona, posvećenost nadležnih institucija regulaciji kriptovaluta varira. Dok su neke institucije prepoznale potrebu za regulacijom i rade na izradi odgovarajućih pravnih okvira, u nekim slučajevima postoji i određeni otpor koji mahom proizilazi iz nedovoljnog razumijevanja same tehnologije.
Nedostatak adekvatnog tehničkog obrazovanja i razumijevanja o tome šta su kriptovalute i kako funkcionišu često dovodi do skeptičnosti među regulatorima. Postoji strah od mogućih negativnih efekata kriptovaluta na tradicionalni finansijski sistem, kao i zabrinutost zbog njihove potencijalne upotrebe u ilegalnim aktivnostima. Sve ovo može kočiti razvoj tržišta kriptovaluta u regionu, jer bez podrške i jasnih smjernica institucija, mnoge kompanije i investitori ostaju na margini, ne usuđujući se da u potpunosti iskoriste potencijal ove tehnologije.
S druge strane, postoje i pozitivni pomaci. Regulatori su počeli aktivno da sarađuju sa stručnjacima iz industrije kako bi kreirali zakone i propise koji omogućavaju sigurno i transparentno poslovanje s kriptovalutama. Ove inicijative su ključne za daljnji razvoj tržišta, jer stvaraju okruženje koje je pogodno za inovacije, ali i dovoljno sigurno za korisnike.
Međunarodni partneri imaju povjerenje u potencijal kripto-tržišta na Balkanu
Adriatic Crypto Exchange (ACX) dobila je investiciju od američke kompanije Modulus u iznosu od 6,3 miliona maraka, u šta će novac biti uložen?
Investicija od američke kompanije Modulus predstavlja značajan iskorak za ACX i cjelokupnu kripto-industriju u Bosni i Hercegovini i regionu. Ova investicija svjedoči o povjerenju koje međunarodni partneri imaju u potencijal ACX-a, kao i u širi potencijal kripto-tržišta na Balkanu.
Ova investicija će omogućiti ACX-u da znatno unaprijedi svoju infrastrukturu i poveća kapacitete, kako bi odgovorio na rastuće potrebe tržišta, te će ona biti usmjerena na nekoliko ključnih oblasti. Radilo se na unapređenju sigurnosnih protokola na platformi, što je od suštinskog značaja za zaštitu korisnika i njihovih sredstava. Takođe, planirano je proširenje ponude usluga i povećanje broja kriptovaluta i valutnih parova koji su dostupni na platformi, te širenje na nova tržišta.
Više:
Kriptomjenjačnica ACX dobila investiciju od 6,3 miliona KM iz SAD-a
Investicija od 6,3 miliona KM, najveća za kripto scenu u BiH
Govorite o unapređenju platforme i proširenju poslovanja, prvenstveno na države u regionu, na koji način će to biti realizovano i kada?
Ovi planovi uključuju niz tehničkih i strateških inicijativa koje će biti implementirane u nekoliko faza. Fokusiraćemo se na optimizaciju korisničkog iskustva na novoj platformi, te povećanje broja kriptovaluta i valutnih parova na platformi, što će omogućiti korisnicima veću fleksibilnost u trgovanju.
Naravno, sigurnost korisničkih sredstava i ličnih podataka biće prioritet u svim fazama unapređenja. Implementirali smo napredne sigurnosne protokole, uključujući dvofaktorsku autentifikaciju i enkripciju podataka, kako bismo osigurali najviši nivo zaštite za sve korisnike.
Kada je riječ o širenju poslovanja na druge zemlje u regionu, planiramo postupno pokretanje operacija u susjednim državama. Svaka nova faza ekspanzije biće praćena lokalizacijom platforme, uključujući prilagođavanje pravnim okvirima i lokalnim tržišnim uslovima.
Prema dosadašnjem radu ACX, ko je u BiH najviše zainteresovan za kriptovalute, odnosno koji je profil većine vaših korisnika?
Dosadašnje iskustvo nam pokazuje da interesovanje za kriptovalute u Bosni i Hercegovini raste, ali je i dalje koncentrisano među određenim grupama.
Naši korisnici su pretežno mlađi ljudi s visokim stepenom tehnološke pismenosti. Većina njih dolazi iz urbanih sredina kao što su Sarajevo, Banja Luka ili Mostar. Ovi klijenti često rade u IT sektoru, finansijama ili su samostalni preduzetnici, što im daje potrebna znanja i sredstva za investiranje u kriptovalute.
Kada je riječ o prosječnim iznosima ulaganja, jako je teško definisati tačnu cifru, ali možemo reći da većina naših klijenata na mjesečnom nivou investira i do jedne prosječne mjesečne plate u kriptovalute te na taj način umnožava ili štedi svoj novac, to jeste njegovu vrijednost. Iako imamo i značajan broj ozbiljnijih investitora koji ulažu veće iznose, većina korisnika koristi kriptovalute kao način diverzifikacije svojih investicija ili, kako sam već naveo, kao sredstvo štednje.
Interesantno je primijetiti da raste interesovanje i među starijom populacijom, koja polako počinje da vidi kriptovalute kao alternativu tradicionalnim oblicima štednje i investiranja.
Šta će biti u fokusu druge kripto konferencije i koliko je važno okupljanje zajednice i razmjena iskustva?
Druga CryptoAdria konferencija koju organizujemo u Mostaru 24. avgusta biće ključna prilika za okupljanje svih relevantnih aktera iz svijeta kriptovaluta, ne samo iz Bosne i Hercegovine, već i iz regiona.
Diskutovaće se o aktuelnim izazovima u regulaciji, sigurnosti, trejdingu kao i o inovacijama koje kriptovalute mogu donijeti u poslovanje.
Više:
Prva kripto konferencija: Zemlje Adria regiona imaju priliku da budu lideri u kripto-industriji
Okupljanje zajednice i razmjena iskustava su od suštinskog značaja za razvoj kripto ekosistema u regionu. Ova konferencija pruža priliku da se učesnici povežu, razmjene ideje i iskustva, i zajedno rade na rješavanju izazova s kojima se susreću.
Prva konferencija je kao rezultat imala nekoliko uspješnih saradnji između lokalnih firmi i međunarodnih partnera, što je dovelo do konkretnih projekata u oblasti fintecha i blockchaina. Ovakve inicijative doprinose jačanju lokalne zajednice, stvaranju novih poslovnih prilika i daljnjem razvoju kripto-industrije kako u Bosni i Hercegovini tako i u regionu.