Federalne rezerve (Fed) će se vjerovatno morati upustiti u najagresivnije monetarno pooštravanje od 1980-ih kako bi smanjile stopu inflacije na najvišem nivou u posljednje četiri decenije, što će sljedeće godine dovesti do duboke recesije SAD-a, upozorili su ekonomisti Deutsche Bank AG.
"Pretpostavljamo konzervativno da će stopa fondova Fed-a koja se kreće u rasponu od pet do šest posto ovaj put biti dovoljna za obavljanje posla", napisali su u utorak u izvještaju autori, uključujući Davida Folkertsa-Landaua, glavnog ekonomista grupe i voditelja istraživanja.
„To je dijelom zato što će proces monetarnog pooštravanja biti potkrijepljen smanjenjem bilanse Fed-a, za koje naš tim za ekonomiju procjenjuje da će biti ekvivalentno nekoliko dodatnih povećanja stope od 25 baznih bodova”.
Ovo monetarno pooštravanje i finansijski potres koji ga prati "gurnut će ekonomiju u značajnu recesiju do kraja sljedeće godine", rekao je Folkerts-Landau, dodajući da Deutsche vidi da će nezaposlenost u konačnici porasti za "nekoliko postotnih bodova".
Ekonomisti Deutsche Banka - prema vlastitom priznanju - mnogo su pesimističniji od većine drugih velikih prognostičara. Goldman Sachs Group Inc. procjenjuje šanse za kontrakciju na oko 35 posto tokom sljedeće dvije godine. Bloomberg Economics model vjerovatnosti recesije procijenio je 44 posto šanse da se recesija dogodi prije januara 2024.godine
Predsjednik Fed-a Jerome Powell i njegove kolege rekli su da je njihov cilj postići meko prizemljenje - hlađenje američke ekonomije kako bi se inflacija vratila na njihov cilj od dva posto uz očuvanje snažnog tržišta rada. Očekuje se da će Federalni odbor za otvoreno tržište (FOMC) podići stope za pola postotnog boda na svom sastanku 3. i 4. maja i najaviti da će početi smanjivati svoju bilansu od devet biliona dolara.
Prema mišljenju Deutsche ekonomista, planovi FOMC-a da podigne stope na neutralni nivo, onaj koji niti stimulira niti umanjuje rast – od oko 2,5 posto neće biti ni približno dovoljno za ublažavanje inflacije. To je zbog psihologije rastuće cijene koja se ukorijenila među američkim domaćinstvima i iznimno zategnutog tržišta rada, gdje je nezaposlenost pala na 3,6 posto.
Deutsche je procijenio neutralnu stopu koja je puno viša od Fed-ovog stajališta, oko pet posto i predvidio je da će se prinos 10-godišnjeg američkog trezora povećati na 4,5 do pet posto.
“Dobit ćemo veliku recesiju, ali naše čvrsto stajalište je da što prije i što agresivnije Fed bude djelovao, to će biti manje dugoročne štete za ekonomiju”, zaključuju autori.