Od osnivanja 1858. godine, Boucheron posluje kao jedan od najprestižnijih draguljara na svijetu, ali pariski brend nije postigao masovnu komercijalnu prisutnost u SAD-u kao što je to slučaj s brendovima Bulgari, Cartier ili Van Cleef & Arpels.
Međutim, to počinje da se mijenja. Nakon decenije ekspanzije u Aziji, Boucheron otvara svoj prvi butik u New Yorku ovog septembra, a u narednim godinama planira otvaranje radnji u Beverly Hillsu, Las Vegasu i Miamiju.
Ovaj rastući uticaj odražava uspjeh brenda: Prema izvještaju o prihodima za prvi kvartal 2024. godine, koji je objavila matična grupa Kering SA, Boucheron je jedan od rijetkih brendova koji bilježe dvocifreni rast.
Zašto je Boucheron tako popularan dok se luksuzno tržište blago smanjuje širom svijeta? Kupci luksuznog nakita su počeli da traže nešto drugačije od ikoničnih komada kao što su "Alhambra" Van Cleef & Arpelsa i Cartierova "Love" narukvica, dizajna koji su toliko popularni da su postali sveprisutni - i često kopirani. Sada kupci tragaju za stilovima koji su više "ispod radara".
Boucheron nudi brojne takve komade, posebno u svojim smjelim kolekcijama luksuznog unikatnog nakita koji izgleda drugačije od svega što je do sada viđeno na tržištu.
"Potrošači koji trenutno pokreću luksuzno tržište sve više su privučeni karakterističnim, bezvremenskim komadima renomiranih brendova, a Boucheron se izdvaja", kaže Grant Mobley iz časopisa Only Natural Diamonds. "Njihove kreacije su privukle pažnju ultra bogatih kupaca koji cijene stil i umijeće izrade više od upadljivog dizajna koji se često falsifikuje."
Svake godine, kuća predstavlja dvije kolekcije luksuznog nakita pod kreativnim vodstvom direktorke Claire Choisne. Kolekcija "Histoire de Style" u januaru vraća se Boucheronovom naslijeđu s tradicionalnim dizajnom, dok su kolekcije "Carte Blanche" u julu više avangardne i koriste materijale i tehnike koje se mogu opisati kao van ovog svijeta. U jednoj ogrlici iz 2020. godine Choisne je koristila aerogel koji izoluje rover NASA na Marsu.
Ova remek-djela mogu biti pozamašna i kombinuju najrjeđe dragulje sa skromnijim materijalima poput kristala (kvarca), što je karakteristično za ovu kuću. Najnovija kolekcija "Or Bleu" (plavo zlato) istražuje svijet vode inspirisan neobičnim pejzažima Islanda.
Jedan od najinventivnijih primjera je ogrlica od 148 centimetara, koja predstavlja vodopad koji doseže gotovo do koljena. Druga, izrađena od krugova kristala s dijamantima, imitira kapljice vode koje se šire po jezeru. Ukras na uhu s dijamantima simulira talase koji se lome.
"Ovo je spektakularno ne samo po kreativnosti dizajna, već i po tehnici izrade", kaže Frank Everett, potpredsjednik za nakit u američkom Sotheby'su. "Kako su izradili taj komad? Kako su uspjeli da uklope sve te dijamante s kristalima?"
Ogrlica "Iceberg" je inspirisana Fellsfjara plažom sa crnim pijeskom, koja je prekrivena dijelovima ledenih bregova koji su se nasukali; Boucheronovi majstori su utrošili 2.000 sati na spajanje izrezbarenog kristala i dijamanata za njenu izradu. Everett navodi da se uprkos svom divljem izgledu - i sigurno divljim cijenama - ovi dragulji rado nose i donose veliko zadovoljstvo. "Jedna od sjajnih stvari kod unikatnih komada je ta što vam treba samo jedna osoba koja voli baš taj komad."