Ove godine cijene smaragda se kreću i do 5.000 dolara po karatu, što predstavlja povećanje od 10 do 20 odsto u poređenju sa 2023. godinom, u zavisnosti od porijekla kamena. U posljednjih 10 godina vrijednost je porasla za 60 odsto. Podaci indukuju sve veću potražnju i vrednovanje visokokvalitetnih smaragda, naročito onih iz poznatih izvora kao što je Kolumbija, koja je poznata po rudnicima iz kojih dolaze najfiniji primjerci i više od 70 odsto svjetskih zaliha ovog dragog kamena. Posebnu popularnost od 2013. godine dodao je pokret "Go Green", pospješivši potražnju za svim što je zeleno.
Sljedeći faktor koji doprinosi poželjnosti je što smaragdi ponekad mogu biti skuplji od dijamanata. Njihova cijena zavisi od nekoliko faktora, kao što su rijetkost, kvalitet i potražnja na tržištu.
Mali smaragd s dubokom, živopisno zelenom bojom i izvanrednom jasnoćom može premašiti cijenu većeg dijamanta s nižim ocjenama boje, sječenja ili čistoće. Visokokvalitetni smaragdi, naročito oni s minimalnim inkluzijama i intenzivnom bojom, rijetki su, što može pozicionirati cijenu iznad cijena dijamanata s manje kvalitetnim karakteristikama.
Na aukcijama, istorijsko porijeklo i jedinstvene karakteristike često povećavaju vrijednost smaragda, što određene komade čini veoma traženim i ponekad i skupljim od dijamanata.
Christie's se priprema da obilježi jedan takav istorijski trenutak aukcijom Cartier smaragdnog broša izrađenog u Parizu 1960. godine. Broš je poklon princa Age Kana njegovoj supruzi Nini Dyer. Ima smaragd od 37 karata, ukrašen nizom dijamanata.
Procjena iznosi između 5,2 i 6,8 miliona švajcarskih franaka (oko od 5,5 do 7,2 miliona evra), a aukcija je zakazana za 12. novembar. Christie's tada ujedno obilježava 55 godina aukcija vrhunskog nakita u Švajcarskoj, tradiciju koja je počela 1969. godine upravo s kolekcijom Dyer u hotelu Richemond u Ženevi.
Istog dana održaće se i prodaja pet izuzetnih komada iz kolekcije porodice Sassoon. Danas je veoma rijetko sresti grupu porodičnih dragulja kupljenih tokom dvadesetih i tridesetih godina koji su ostali u istoj porodici, a dragulji porodice Sassoon su jedna od takvih rijetkosti.
Poseban kuriozitet je to što je banka u kojoj su komadi bili smješteni potpuno uništena tokom Drugog svjetskog rata, kako se navodi u saopštenju kuće Christie's. Smaragdi će pored dijamanata biti zvijezda večeri i na ovoj aukciji. U ponudi je još jedan Cartier broš, ali ovaj art deco komad je znatno niže procijenjen - od 150.000 do 250.000 dolara. Nešto jača prvobitna procjena je za Cartier Art deco narukvicu - od 300.000 do 400.000 dolara.
Slavni smaragdi ne moraju uvijek slavno proći na aukcijama
Jedan od skupljih smaragda ikada prodatih na aukciji je Rockefeller. Ovaj izvanredni primjerak ima porijeklo jednako fascinantno kao i njegova konačna cijena. Teži 18,04 karata, izuzetnog je kvaliteta, ističe se intenzivnom zelenom bojom i gotovo savršenom jasnoćom. Ovaj dragulj je prvobitno kupio John D. Rockefeller, jedan od najbogatijih ljudi u istoriji, za svoju suprugu Abigail Aldrich Rockefeller.
Smaragd je iskopan u Kolumbiji, a kamen je zatim u pravougaoni oblik izrezao poznati gemolog i juvelir Raymond Yard, koji je postavio dragulj u prsten od platine. Njegovo kolumbijsko porijeklo i precizno sječenje doprinijeli su tome da ovaj smaragd postane jedinstven i veoma tražen komad u svijetu vrhunskog nakita.
Prodat je na aukciji 20. juna 2017. godine u New Yorku za 5,5 miliona dolara, što nije i apsolutni rekord.
Jedan od rekorda koji su znatno premašili ovaj iznos nije vezan za nakit nego za neobrađeni smaragd. Ogromni smaragd Kafubu Cluster - težine 187,77 karata, nazvan je po rijeci u Zambiji, gdje je i otkriven u rudniku Kagem. Veoma je rijetko da se neobrađenim smaragdima daju imena, što je još jedan dokaz da je riječ o izvanrednom komadu. Ponudila ga je kompanija Gemfields, koja se bavi vađenjem dragog kamenja u Africi, kao dio aukcijske prodaje koja je prikupila više od 30 miliona dolara i pomogla u obaranju rekorda 2022. godine.
Od ostalih rekorda izdvajamo Cartier ogrlicu iz 1937. godine s kolumbijskim smaragdom od 108,74 karata, koja je prodata 2013. godine na Christie's aukciji u Ženevi za nešto manje od 10 miliona dolara (9.934.388).
Da je za cijenu zaslužna i istorija samog komada nakita, dokaz je kolekcija Elizabeth Taylor od dijamanata i smaragda brenda Bulgari. Broš iz privatne kolekcije slavne glumice sa smaragdom teškim 23,46 karata prodat je na aukciji u New Yorku 2011. godine za 6.578.500 dolara.
Poklonio joj ga je njen četvrti muž Eddie Fisher, vjerovatno 1961. godine. Ubrzo nakon toga, 1962. Taylor je započela svoju burnu aferu s glumcem Richardom Burtonom, koja će rezultirati s više brakova, filmova, ali i dodatnim komadima njenog smaragdnog kompleta iz Bulgari kolekcije.
Elizabeth Taylor
Međutim, nisu svi slavni smaragdi slavno prošli na aukcijama. Na primjer, smaragdi iz lične kolekcije Manuela Marciala de Gomara, osnivača kompanije Emeralds International LLC, koji je proveo više od pet decenija u poslu s dragim kamenjem, prema navodima sa sajta aukcijske kuće i pored svoje izuzetne rijetkosti nisu prodati na aukciji održanoj 2017. godine.
To uključuje i glavni dragulj kolekcije La Gloria, od čak 887 karata, četvrti najveći poznati neobrađeni smaragd iz rudnika Muzo u Kolumbiji, poznat po tome što isporučuju neke od najboljih smaragda na svijetu. Razlozi za slabo interesovanje za aukcijsku prodaju čak 40 komada nisu poznati. Procijenjene cijene za ponuđene komade su se kretale od 30.000 do pet miliona dolara, za La Gloria.
Zašto su smaragdi dobra investicija i šta treba znati?
Iako su eksperti saglasni da je investiranje u smaragde bez volatilnosti i s visokom stabilnošću vrijednosti, jer su se tržišne cijene posljednjih godina kretale u samo jednom pravcu, ima nekih činjenica koje treba poznavati prije nego se upustite u investiranje.
Smaragdi se obično obrađuju uljem, a stepen zastupljenosti ulja je odlučujući za kvalitet. Najbolji smaragdi su oni koji nisu obrađeni uljem ili su samo blago uljani. Neobrađeni smaragdi bez ulja mogu dostići čak do 10 puta veću cijenu.
Kada se uporede vrhunski čisti smaragdi sa smaragdima srednjeg kvaliteta, koji se i dalje smatraju vrhunskim, cijene često fluktuiraju, ali imaju visoku rotaciju jer je broj krajnjih korisnika zainteresovanih za taj rang kvaliteta ogroman.
Ova tendencija je posebno bila zapažena kako je rasla srednja klasa u Indiji i Kini. Zatim, investicioni horizont od 10 do 20 godina smatra se dobrim vremenskim okvirom za postizanje idealnog povrata. Takav dugoročni pristup omogućava investitorima da iskoriste potencijalnu aprecijaciju vrijednosti dragulja, kao i da prevaziđu kratkoročne fluktuacije na tržištu.
I naravno, kao i u slučaju dijamanata, savjetuje se kupovina od provjerenog izvora.
Dakle, oprez ako vas put recimo povede u Bogotu, gdje se prodaja smaragda, naravno sumnjivog porijekla i kvaliteta, odvija na uličnim tezgama.