Prije nekoliko nedjelja bila sam na odmoru u Grčkoj, na ostrvu Mikonos, kada sam primijetila turistu u tridesetim godinama kako nosi dvije torbe. Jedna je bila brenda "Dior", a druga je bila braon torba iz hotela "Four Seasons Astir Palace" u Atini. Odmah sam počela da računam: "Dior" torba je koštala oko 3.000 dolara, što je otprilike koliko i dvodnevni boravak u "Four Seasons" hotelu, na vrhuncu ljetne sezone.
Kasnije tog dana, žena pored mene u baru na obali u "Maloj Veneciji" nosila je kapu iz "Hotel du Cap-Eden-Roc", luksuznog rizorta na jugu Francuske, udaljenog 2.000 km od Grčke.
Po povratku u London, počela sam da primjećujem hotelski brendirani materijal čak i u metrou. Među svim dizajnerskim rančevima i torbama iz knjižare "Daunt", putnici su takođe nosili torbe iz "One&Only" i "The Newt" u Somersetu.
Nošenje reklamnih torbi iz omiljenog hotela odjednom je postalo najnoviji modni trend. Luksuzni hoteli sve više ulažu u brendirane suvenire. Bilo da je to brendirana roze i zelena najlonska torba od 218 dolara iz "Beverly Hills Hotel", kapa od 88 dolara iz "Le Bristol" iz Pariza, ili čak svilene pidžame od 770 dolara iz hotela "Peninsula" u Londonu.
To je primamljiv izvor dodatnih prihoda, ali prema Barbari Czarnecki, vanrednoj profesorici na South Bank Business School u Londonu, to je takođe pametan marketinški potez. "Čini da se potrošači osjećaju kao da će na neki način postati dio kluba ako kupe proizvod koji brendira luksuzni hotel."
Drugim riječima, ovi moderni dodaci funkcionišu na isti način kao majica kupljena na koncertu vašeg omiljenog benda: podsjećaju vas na dobar provod, dok ujedno signaliziraju vrijednost statusnog simbola. Dugo nakon što Instagram priče s tog epskog evropskog ljetnog odmora izblijede, ovakvi komadi će i dalje svima govoriti da ste bili u vrhunskom hotelu ili bar kupili majicu s njegovim imenom.
Tokom posljednje decenije, modni influenseri su prošli kroz različite "core" trendove. Normcore je bio reakcija protiv maksimalizma i brendiranih etiketa brze mode. Gorpcore je crpio inspiraciju iz sportske, utilitarne odjeće, unoseći duh prirode. A ko bi mogao da zaboravi prošlogodišnji Barbiecore u bubble-gum roze boji?
Nazovimo ovaj sada popularni trend "resortcore".
"Aman Resorts", koji mnogi smatraju najluksuznijom hotelskom kompanijom na svijetu, objavljuje podatke da je njihova e-commerce prodaja udvostručena u posljednjih godinu dana. Među ostalim stvarima, njihova online prodavnica prodaje torbu s monogramom "A" za 2.700 dolara. Hotel "Mandarin Oriental" nudi pamučnu i kožnu torbu s logotipom hotela za 166 dolara. Hotel "Eden" u Rimu prodaje ručno izrađenu žutu platnenu torbu inspirisanu gradom Rimom za 450 evra.
"Brendirana roba je statusni simbol za mnoge ljude, u zavisnosti od toga da li je riječ o hotelu na visokom nivou ili predstavlja značajnu destinaciju", kaže Leora Lanz, vanredna profesorica na Fakultetu za hotelijerstvo na Univerzitetu u Bostonu. Ona kaže da hotelski proizvodi odišu nekom vrstom "ako znaš, znaš" kvaliteta, posebno za milenijalce i pripadnike generacije Z.
Jennifer Alfano, stilistkinja iz New Yorka koja piše za "The Flair Index", saglasna je s navedenim. "Naši suveniri su sada drugačiji", kaže ona. "Teže je pronaći jedinstvene stvari dok putujete, sve postaje malo uobičajeno. Ovo je način da donesete kući nešto što ne možete naći nigdje drugo."
Hoteli već godinama prodaju brendiranu robu u svojim prodavnicama, naravno. Ali nedavni skok u e-commerce djelimično je podstaknut produženim zatvaranjima tokom pandemije kovida, kada su svi tražili načine da se povežu s gostima koji nisu mogli da ih posjete lično.
Ali, kada su gosti ponovo počeli da pune hotele pri kraju pandemije, trend se transformisao iz običnog suvenira u način za isticanje.
Stephanie Phair, bivša predsjednica Britanskog savjeta za modu, kaže da je vidjela kako se sve više luksuznih brendova širi na partnerstva s hotelijerstvom. "Ljudi su željeli da ulože svoj novac u putovanja i iskustva nakon kovida", kaže ona. "Dakle, predstavnici vodećih modnih brendova i luksuznih hotela su razmišljali: Kako sada da iskoristimo ovo?"
Kompanija koja proizvodi luksuznu sportsku odjeću "Olivia von Halle" nedavno je pokrenula kolekciju s hotelom "Peninsula London" koja uključuje svilene pidžame od 620 funti s odštampanim panoramskim pogledom na Hyde Park. Američki modni brend "Frame" udružio se sa "Ritz Pariz", a nedavno je supruga Justina Biebera manekenka Hailey Bieber viđena kako nosi njihovu kapu.
U julu se modni brend "Paper London" udružio s "Four Seasons Hampshire", prodajući artikle poput stilizovanih dukseva od 150 funti i torbi koje se uklapaju u seosko-šik atmosferu rizorta. "Iako je ovo bio naš prvi pokušaj u svijetu brendiranih hotelskih proizvoda, nekoliko stilova iz kolekcije je rasprodato u roku od prvih nekoliko dana", kaže Philippa Thackeray, osnivač i izvršni direktor "Paper London".
Luksuzni hotel s 5 zvjezdica "Le Bristol" u Parizu, takođe je ove godine pokrenuo svoju prvu liniju odjeće. Kolekcija uključuje helanke od 150 evra ukrašene grbom hotela uz odgovarajuće majice.
Valentina de Santis, italijanska hotelijerkа, vlasnica čuvenih hotela "Passalacqua" i "Grand Hotel Tremezzo", oba na jezeru Como, započela je saradnju s modnom dizajnericom Emiliom Wickstead i italijanskim luksuznim brendom "Brics". Na svojoj e-commerce stranici "Sense of Lake", De Santis prodaje komade inspirisane vrtovima i obalom jezera Como, kao što je ručni prtljag od 550 evra sa starinskim printom fasade hotela na prednjoj strani. Proširila je liniju proizvoda za manje od godinu dana nakon što je osvojila prvu nagradu za najbolji hotel na svijetu na listi 50 najboljih hotela za 2023. godinu.
"Stvorili smo butik za prodaju suvenira, kao obećanje za naše goste da mogu da ponesu jedinstvene uspomene sa sobom, i za svakoga ko želi da počne da sanja o jezeru Como", kaže de Santis. "Ovo partnerstvo ima smisla", kaže Phair. "Passalacqua govori o svemu što je lijepo i profinjeno u vezi s italijanskim načinom života na jezeru Como, a Emilia Wickstead govori istoj publici. To je savršena saradnja na ovaj način", kaže ona.
Čak postoji i rastuće tržište polovnih brendiranih stvari. Katherine Hughey vodi prodavnicu Alabaster Jones, koja prodaje vintage podmetače za čaše iz hotela "Ritz London" za 250 dolara i torbe "Beverly Hills Hotel". Kaže da je interesovanje za hotelske suvenire posebno poraslo od kada je započela svoj posao 2017. godine. "Radimo istraživanje tržišta i zaključak je da su mnogi od ovih hotela jednostavno izuzetno popularni", kaže ona. "Ovi komadi su odlični za pokretanje posla".
Phair kaže da misli da će se ovaj trend nastaviti, dok modni brendovi pokušavaju da dođu do svoje publike tamo gdje ona jeste, a za mnoge od tih klijenata, mjesto gdje su bili ovog ljeta je u nekim od ovih luksuznih hotela. "Moda je jedna od onih kategorija koja se stalno prepliće", kaže Phair. "Bilo da je riječ o sportu, muzici, sada se seli u domen uspomena s putovanja i iz hotela."