Amerikanci su radom od kuće vratili 60 miliona sati koje su trošili svakodnevno putujući do kancelarija. Oni sada to vrijeme koriste kako bi više spavali.
Ovo je zaključak istraživanja Banke federalnih rezervi New Yorka, koja je analizirala podatke iz American Time Use Survey da vidi na šta su američki radnici trošili svoje vrijeme kada nisu bili zaglavljeni u prepunom vozu ili u saobraćajnoj gužvi. Glavni zaključak je da su zaposlenici provodili manje sati radeći, a znatno više su trošili na spavanje i slobodno vrijeme.
Iako mnoge kompanije nagovaraju svoje osoblje da se vrati u ured, oko 15 posto i dalje radi potpuno na daljinu, a 30 posto ima hibridni raspored, pokazuje istraživanje Nicka Blooma, profesora na Univerzitetu Stanford. Iako bi zaposlenici vrijeme koje su trošili na putovanje mogli trošiti na posao, istraživači su otkrili da je ukupno vrijeme provedeno na radu opadalo jer su ljudi posao zamijenili drugim aktivnostima tokom dana, poput pranja rublja ili vježbanja.
"Rezultati daju vjerodostojnost različitim izvještajima o preferencijama zaposlenih za fleksibilne radne aranžmane, s obzirom na to da smanjenje putovanja na posao omogućava ljudima da usmjere svoje vrijeme na druge aktivnosti, kao što su briga o djeci ili slobodno vrijeme", napisali su autori izvještaja. "Ova dodatna prednost rada od kuće – za one koji to žele – bit će važno razmatranje za budućnost fleksibilnijih radnih aranžmana".
Mlađi radnici su češće ulagali u slobodno vrijeme, uključujući odlaske u barove i restorane ili vježbanje, dok su stariji radnici bili skloniji obavljanju zadataka poput kuhanja, čišćenja i brige o djeci. Sve grupe su imale više sna — otprilike jedan dodatni sat dnevno. Samo to otkriće dobra je vijest za dobrobit američkih radnika, budući da hronični nedostatak sna doprinosi mnogim ozbiljnim zdravstvenim problemima.
Alexia Cambon, voditeljica istraživanja prakse ljudskih resursa konsultantske firme Gartner, kazala je kako, iako rade manje sati, ne znači nužno da su zaposlenici manje produktivni. "Ako provedete od devet do pet, ili koliko god sati dnevno radite, na aktivnosti koje crpe energiju, nije bitno koliko sati upisujete –nećete imati visoke performanse i nećete biti angažovani."
Da kontaktirate autora ove priče:
Jo Constantz u New Yorku na jconstantz1@bloomberg.net