Pročitajte kako da aplicirate za neke od najpopularnijih viza za digitalne nomade širom svijeta (eng. digital nomads - freelanceri koji mogu da rade sa bilo kog mjesta na svietu).
Mnoge države, od Kostarike do Hrvatske, smatraju da će rad na daljinu još dugo biti dominantan i takmiče se da privuku digitalne nomade, čak i u vrijeme kada sve više poslodavaca zahtijeva vraćanje na rad iz kancelarije.
Broj viza za rad na daljinu eksponencijalno je porastao čak i prije pandemije, sa najmanje 30 zemalja koje su započele ovakve programe od 2020. godine, kako bi privukle radnike kojima posao dozvoljava rad sa bilo kog mjesta na planeti, naveli su podaci konsultantske kompanije Nomad Capitalist, koja pomaže preduzetnicima da se presele u inostranstvo.
Konkurencija se tek zahuktava, jer se očekuje da još najmanje 12 zemalja, uključujući Kolumbiju, uskoro uvede program izdavanja viza za rad na daljinu.
Zemlje se takmiče za veći broj potencijalnih iseljenika. Samo prošle godine je bilo 15,5 miliona američkih digitalnih nomada, što je više nego duplo u odnosu na 2019. godinu, navodi jedna studija kompanije MBO Partners. Iako se smanjuje broj radnika koji imaju takvu fleksibilnost, vjerovatno je da će on ostati veći u odnosu na vrijeme prije pandemije.
Uprkos nedavnom insistiranju na vraćanje u kancelarije nakon Dana rada, interesovanje za rad na daljinu u stranim zemljama nastavlja da jača, izjavio je Nate Blecharczyk, koosnivač i strateški direktor Airbnb-a, dodavši da su sve češće rezervacije za duži boravak od 28 dana ili više.
''Nastaviće se trend rada ''sa bilo kog mjesta'', bez obzira na planove za vraćanje na rad iz kancelarije'', izjavila je Kathy Gardner, potpredsednica odjeljenja za komunikacije za rad na daljinu platforme FlexJobs. ''Mnogi zaposleni su shvatili da od kuće ostvaruju iste uspješne rezultate kao i u kancelariji i žele slobodu kada je riječ o mijestu na kom rade''.
Od skoro 50 zemalja koje nude programe za digitalne nomade, izdvajamo neke od najtraženijih destinacija i kako aplicirati za vizu, prema savjetima stručnjaka. Pored dolenavedenih taksi, moguće su i dodatne, a vrijeme obrade podataka podložno je promjeni.
Antigva i Barbuda
Ova ostrvska država nudi program izdavanja vize za boravak digitalnih nomada u roku od dvije godine. · Apliciranje: Popunite zahtjev na sljedećem linku: https://nomad.gov.ag/ui/applicationPreForm.php
· Troškovi: 1.500 dolara za izdavanje individualnog zahtjeva, 2.000 dolara za izdavanje zahtjeva za dvije osobe, 3.000 dolara za porodicu.
· Vrijeme obrade podataka: Od pet do sedam radnih dana.
Argentina je u maju najavila program za izdavanje dozvole za boravak digitalnih nomada, koja omogućava strancima boravak u zemlji do pola godine, uz opciju da ga produže za dodatnih šest mjeseci. Program je jedino moguć onim stanovnicima kojima je već dozvoljen ulazak u Argentinu bez turističke vize. Dok čekaju detalje za novu vizu koji će uskoro biti objavljeni, nomadi mogu da apliciraju za radnu dozvolu.
· Apliciranje: Zahtjev za radnu vizu, o kojoj možete pročitati više na sljedećem linku: https://cancilleria.gob.ar/en/services/working-visa, podnosi se argentinskoj konzularnoj kancelariji, uz obavezan dokaz o radnom odnosu.
· Troškovi: 250 dolara ili evra, u zavisnosti od mjesta gde je popunjen zahtjev, kao i naknada za boravak.
· Vrijeme obrade podataka: Preporuka konzulata je da se aplicira najmanje 45 dana prije odlaska na put.
Bahamska ostrva
Program za duži boravak na Bahamima, ''Bahamas Extended Access Travel Stay'' uveden je 2020. godine i od tada nudi priliku za život na ostrvu u periodu od godinu dana. · Apliciranje: Popunite zahtjev na sljedećem linku: https://portal.immigration.gov.bs/
· Troškovi: 25 dolara za zahjtev, 1.000 dolara za izdavanje dozvole po podnosiocu, a 500 dolara za dijete.
· Vrijeme obrade podataka: Do pet dana.
Barbados
Viza programa "Barbados Welcome Stamp" dozvoljava radnicima na daljinu da povedu cijelu porodicu sa sobom, uključujući i kućnog ljubimca - psa, izjavila je Nicole Gustas, direktorka marketinga agencije za osiguranje International Citizens Insurance. Program zahtjeva od podnosilaca da ostvare prihod od najmanje 50.000 dolara tokom jednogodišnjeg boravka.
· Apliciranje: Zahtjev se može popuniti na sajtu Barbados Welcome Stamp https://www.visitbarbados.org/barbados-welcome-stamp.
· Troškovi: 2.000 dolara za zahtjev za jednu osobu ili 3.000 dolara za porodicu.
· Vrijeme obrade podataka: Oko nedelju dana.
Kajmanska ostrva
Kajmanska ostrva nude digitalnu nomadsku vizu preko inicijative Global Citizen Concierge, koja omogućava život i rad na ovim ostrvima do dvije godine. ''Kajmanska ostrva su drugo najskuplje mjesto za život na svijetu, ali, činjenica da ovdje nema poreza je dobra naknada za to'', rekla je Jovana Vojinović, operativna direktorka kompanije Nomad Capitalist.
· Apliciranje: Zainteresovani se mogu prijaviti putem sajta Global Citizen Concierge https://ourcayman.formstack.com/workflows/gcc_application. Ukoliko se prijavljuje jedna osoba, zahtjeva se da njen godišnji prihod iznosi najmanje 100.000 dolara, 150.000 dolara ako se prijavljuje dvoje i 180.000 dolara za porodice sa djecom.
· Troškovi: 1.469 dolara godišnje za jednu do dvije osobe i 500 dolara za dijete.
· Vrijeme obrade podataka: Tri do četiri nedelje.
Kostarika
Kostarika je u julu zvanično pokrenula program boravka za radnike na daljinu pod nazivom ''Stay (Estancia) for Remote Workers and Service Providers''. Podnosioci zahtjeva treba da dostave dokaz o minimalnom mjesečnom prihodu u iznosu od 3.000 dolara, a u slučaju da se prijavljuje porodica sa djecom, 4.000 dolara. Takođe moraju da dostave dokaz o zdravstvenom osiguranju. Radnici na daljinu mogu da obnove digitalnu nomadsku vizu ukoliko su na Kostariki proveli najmanje 80 dana.
· Apliciranje: Strani državljani mogu da pronađu informacije o potrebnim dokumentima i popune zahtjev na sajtu https://tramiteya.go.cr/dgme/, ili da zakažu sastanak sa imigracijskom službom na Kostariki kako bi lično predali zahtjev.
· Troškovi: 100 dolara za zahtjev i 90 dolara za dokumenta za legalan boravak.
· Vrijeme obrade podataka: 15 do 30 dana.
Hrvatska
Iako ova zemlja tehnički ne izdaje vizu, digitalnim nomadima je od 2021. godine odobrila privremeni boravak, odnosno rad u zemlji do godinu dana. Iako ovu dozvolu nije moguće produžiti, iseljenici mogu da podnesu novi zahtjev šest mjeseci nakon isteka prethodnog zahtjeva. Digitalni nomadi moraju dostaviti dokaz o radu, potvrdu o porijeklu iz njihove zemlje, dokaz da su zdravstveno osigurani, hrvatsku adresu stanovanja, kao i dokaz o dovoljnim sredstvima u iznosu od 17.822,50 kuna (2.372 dolara) mjesečno. Po dolasku, iseljenici će dobiti biometrijsku boravišnu kartu.
· Apliciranje: Zahtjev se može popuniti na hrvatskom sajtu za izdavanje digitalne nomadske dozvole: https://digitalnomadscroatia.mup.hr/Pages/Zahtjev2 , ili u hrvatskoj ambasadi ili konzulatu.
· Troškovi: 420 kuna za zahtjev, 460 kuna za vizu i 310 kuna za biometrijsku boravišnu kartu.
· Vrijeme obrade podataka: Od 15 do 60 dana.
Dominikanska republika, smještena na istoku Kariba, nudi radnicima na daljinu vizu koja im omogućava individualni boravak ili boravak sa porodicom do 18 mjeseci, u okviru programa Work In Nature (WIN) Extended Stay Visa. Potrebno je da podnosioci zahtjeva dostave potvrdu o radnom odnosu, zdravstvenom osiguranju, kao i potvrdu o računu u banci.
· Apliciranje: Zainteresovani mogu popuniti zahtjev na sljedećem linku: https://windominica.gov.dm/details/application-process
· Troškovi: 100 dolara za prijavu, 800 dolara naknade za vizu za jednog podnosioca ili 1.200 dolara za porodicu.
· Vrijeme obrade podataka: Od 14 do 28 dana.
Njemačka
Iako u Nemačkoj još uvijek ne postoji specifična viza za digitalne nomade, viza za samozaposlene dozvoljava život i rad na daljinu u ovoj zemlji. Ova viza se izdaje na period do tri godine, i dostupna je freelancerima, kao i preduzetnicima koji započinju posao. U Njemačkoj postoji obaveza plaćanja poreza.
· Apliciranje: Prema podacima sajta Make It in Germany: https://www.make-it-in-germany.com/de/, potrebno je da se u lokalnoj njemačkoj ambasadi ili konzulatu raspitate o obrascima viza za samozaposlene, a da nakon toga zakažete formalni sastanak u ambasadi ili konzulatu kako biste lično predali zahtjev.
· Troškovi: 75 evra ili dolara za zahtjev i do 100 evra manipulativnih troškova.
· Vrijeme obrade podataka: Od par dana do nekoliko nedelja.
Grčka
Grčka viza za digitalne nomade https://workfromgreece.gr/faq/ omogućava život i rad u Grčkoj do godinu dana, nakon čega je moguće ponovno apliciranje za boravišnu dozvolu.
· Apliciranje: Kontaktirajte ambasadu ili konzulat Grčke u Vašoj zemlji. Možete podnijeti zahtjev putem mejla ili putem registrovane pošiljke.
· Troškovi: 75 evra za zahtjev i 150 evra za administrativnu taksu, prema Citizen Remote-u https://citizenremote.com/visas/greece/.
· Vrijeme obrade podataka: Grčka konzularna kancelarija odgovoriće na zahtjev u roku od 10 dana.
Italija
Italijanska vlada je odobrila novu vizu za radnike na daljinu u martu, ali je zbog izbora u Italiji sprovođenje novog programa odloženo. U međuvremenu, nomadi mogu da apliciraju za već postojeće vize.
· Apliciranje: Iseljenici u radnom odnosu će naći instrukcije i zahtjeve za dobijanje viza, koji mogu da variraju u odnosu na trajanje boravka, na sajtu https://immigration-italy.com/, koji će ih uputiti na najbliži italijanski konzulat gdje je apliciranje moguće. Ukoliko žele da borave u zemlji više od 90 dana, trebalo bi da se prijave za vizu za samozaposlene, koja zahtjeva od podnosioca godišnju minimalnu zaradu od 8.500 evra.
· Troškovi: 116 evra.
· Vrijeme obrade podataka: Do 90 dana za nacionalnu vizu.
Malta
Malteška nomadska boravišna dozvola ( https://nomad.residencymalta.gov.mt/ ) omogućava građanima EU i njihovim porodicama život i rad na ostrvu u toku jedne godine. Podnosioci moraju da imaju bruto godišnji prihod u iznosu od najmanje 32.400 evra.
· Apliciranje: Posjetite sajt https://residencymalta.gov.mt/ i popunite prijavu: https://nomad.residencymalta.gov.mt/wp-content/uploads/2022/08/1188-RM-Form-N1B.pdf . Kompletnu prijavu možete izvršiti putem mejla.
· Troškovi: 300 evra i 27,50 evra za izdavanje boravišne dozvole.
· Vrijeme obrade podataka: 30 radnih dana.
Meksiko
Meksiko nudi privremenu boravišnu vizu. Ovaj program omogućava digitalnim nomadima boravak i rad na daljinu u Meksiku do četiri godine. Podnosioci treba da pokažu finansijski izvještaj iz banke koji pokazuje da su u svakom mjesecu u prethodnoj godini na računu imali 43.000 dolara, uz mjesečnu zaradu ili penziju od najmanje 2.500 dolara.
· Apliciranje: Popunite zahtjev za izdavanje vize, koji se nalazi na dnu ove strane: https://consulmex.sre.gob.mx/portland/index.php/spe/ve?sectionid=5&id=63.
Zakažite sastanak u lokalnoj meksičkoj ambasadi ili konzulatu da biste predali zahtjev i razgovarali o Vašoj specifičnoj vizi. Računajte na kratak put do Meksika da biste dobili privremenu boravišnu kartu, te bi takođe trebalo razmisliti o angažovanju prevodioca, advokata ili stručnjaka za vize.
· Troškovi: 48 dolara za vizu.
· Vrijeme obrade podataka: Do dva mjeseca.
Portugal
Iako Portugal još uvijek ne izdaje specifičnu vizu za digitalne nomade, ova zemlja predstavlja popularnu destinaciju za iseljenike zahvaljujući vizi D7, koja je dobra opcija za penzionere, i koja zahtjeva minimalni godišnji prihod od 8.460 evra. Ukoliko nomad želi da povede i porodicu, zahtjeva se plaćanje dodatnih 50 odsto od ovog iznosa za supružnika i 30 odsto za svako dijete. Viza D7 dozvoljava strancima boravak u periodu od godinu dana, a zahtjev za njeno ponovno izdavanje se može predati nakon svake druge godine.
· Apliciranje: Potrebno je popuniti zahtjev za portugalsku nacionalnu vizu, kao i formular za vizu D7. Nakon toga, potrebno je zakazati sastanak u ambasadi ili konzulatu, kako biste lično predali zahtjev.
· Troškovi: 75 evra za privremenu boravišnu vizu: https://vistos.mne.gov.pt/en/national-visas/general-information/fees#exemptions , 90 evra za boravišnu dozvolu.
· Vrijeme obrade podataka: 30 dana za privremenu boravišnu vizu.