Champagne de Lossy, već duže vremena neaktivni brend koji datira iz 19. vijeka, trebalo bi da počne prodavati prve boce narednih sedmica, označavajući neočekivano lansiranje visokokvalitetnog proizvoda usred trgovinskih tenzija i globalnog pada industrije.
Transformacija brenda u koju je uloženo 20 miliona eura do sada je uključivala kupovinu zamka i njegovih napuštenih vinskih podruma, proizvodnju i skladištenje šampanjca i promociju u prilagođenom Rolls-Royce Droptail vozilu, rekao je Besson.

Oživljavanje istoimenog brenda koji je prvi put stvorio, prije 163 godine, bogati baron i londonski trgovac vinom Henri Alexandre de Lossy dolazi u trenutku kada je šampanjac pogođen carinama od deset posto na izvoz u SAD — njegovo najveće tržište — i mogućnošću da predsjednik Donald Trump dodatno poveća dažbine.
Čak i prije trgovinske borbe, isporuke šampanjca pale su za 9,2 posto prošle godine, što je navelo predsjednika udruženja vinogradara tog regiona da izjavi: "Ovo nije vrijeme za slavlje."
Uprkos tmurnim prognozama, "ostajemo veoma sigurni," rekao je Besson u telefonskom intervjuu. "Trpe proizvodi nižeg kvaliteta i vrijednosti. Potražnja za visokokvalitetnim, inovativnim brendovima je zdrava."
Radnik uzima uzorak iz bureta u podrumu Champagne de Lossy. Izvor: Champagne de Lossy
I kao da već nije dovoljno izazova, on i njegov poslovni partner lansiraju Champagne de Lossy na već zasićeno tržište. Region ima oko 370 takozvanih maisons (kompanija ili brend) i 16.200 uzgajivača grožđa.
Luksuzni gigant LVMH je najveći proizvođač i vlasnik brendova kao što su Dom Perignon, Moet & Chandon, Ruinart i Veuve Clicquot. Njegova divizija Moet Hennessy je u četvrtak prošle sedmice izjavila da će smanjiti broj zaposlenih za 13 posto — ili otprilike 1.200 radnika — zbog slabije potražnje u SAD-u.
Radno je u vinogradima Champagne de Lossy. Izvor: Champagne de Lossy
Stvaranje uspješnog, ekskluzivnog brenda gotovo od nule je relativno rijetko u cijenjenoj geografskoj oznaci istočno od Pariza, gdje su mnogi vinogradi čvrsto u vlasništvu određenih porodica generacijama. Jedan zapažen primjer dogodio se prije deceniju kada su grane bankarske dinastije Rothschild stvorile novi brend šampanjca, udaljavajući se od svojih historijskih vinskih korijena u Bordou.
Jay-Z i njegov šampanjski brend
Champagne de Lossy će biti drugo luksuzno oživljavanje brenda za Bessona i porodičnu kuću Maison Cattier, koja osigurava šampanjac. Istu stvar su učinili za još jedan nekadašnji neaktivni brend - Armand de Brignac "Ace of Spades", koji je prvi put promovirao 2006. godine reper Jay-Z, koji sada zajedno sa LVMH-om posjeduje brend fokusiran na klubove. Besson je vodio taj brend skoro osam godina.
Blanc de Noirs Assemblage No. 4. Izvor: Armand de Brignac Champagne
I Besson i Alexandre Cattier, predstavnik 13. generacije na čelu kuće Maison Cattier, pokušat će ponoviti uspjeh Armanda de Brignac sa Champagne de Lossy. Brut i roze prave se od chardonnay, pinot noir i meunier grožđa.
Brend je osnovao 1862. godine spomenuti baron, koji je izgradio veličanstveni dvorac u selu Rilly-la-Montagne, južno od Remsa, a zatim počeo proizvoditi šampanjac i distribuirati ga širom svijeta, uključujući i Buckinghamsku palaču, prema promotivnim dokumentima. Nekoliko decenija kasnije prodao je imanje vlasniku lokalne fabrike vune. Biznis sa šampanjcem nije preživio Veliku depresiju.
Dvorac u Rilly-la-Montagne. Izvor: Champagne de Lossy
Sedamdesetih godina prošlog vijeka, Cattierov deda je kupio zgrade u Rilly-la-Montagne blizu zamka, gdje je Champagne de Lossy prvobitno bio proizveden. Brend je prešao kod drugog proizvođača i postao neaktivan.
Besson je rekao da se ideja o oživljavanju pojavila nakon što je posjetio zamak kada se ponovo našao na tržištu. Prije toga je zamak bio luksuzni hotel u vlasništvu porodice koja kontrolira proizvođača prosecca Serena Wines, sa sjedištem u italijanskom regionu Veneto.
"Vinski podrumi ispod zamka idu četiri nivoa niže i uklesani su u stijenu," rekao je. "Nisu korišteni decenijama. Prvi put sam ih posjetio u potpunom mraku. Agent za nekretnine je odbio da uđe."
Dok je Besson odbio da imenuje svog poslovnog partnera u projektu Champagne de Lossy, korporativni dokumenti pokazuju da zatvorena kompanija sa sjedištem u Chateau de Rilly i nazvana po dvorcu kontrolira Hadi Nezir, 56-godišnji državljanin Turske iz Dubaija, koji je predsjednik porodičnog konglomerata UB Holding. Pokušaji da se dođe do Nezira nisu uspjeli.
"Ponovo lansiramo apsolutni dragulj," rekao je Besson, koji se preselio iz New Yorka u Francusku zbog ovog projekta.