Ovogodišnje slabljenje ekonomske aktivnosti nije poštedjelo niti proizvođače luksuznih dobara. Na najvećim tržištima za luksuzne brendove, poput Kine, Sjedinjenih Američkih Država i vodećih europskih ekonomija, razina potrošnje sve sporije raste. Ti su brendovi posljednjih godina imali velike koristi od jačanja kupovne moći u rastućim gospodarstvima. Primjerice, raspoloživi osobni dohodak je zadnjih deset godina porastao dvostruko brže u Kini nego u SAD-u.
Mada Kina ove godine bilježi za njih značajno slabljenje gospodarske aktivnosti, što se nepovoljno odražava i na potražnju za luksuznim dobrima, za tu mnogoljudnu državu ipak postoji jedan pozitivan element. Radi se o ukidanju ograničenja vezanih uz COVID-19 početkom godine, što je Kinezima omogućilo više turističkih putovanja. Ljudi, kada putuju, i više troše, a pogotovo na luksuzna dobra.
Velika imena iz svijeta luksuza, kao što su LVMH, Rolex, Cartier, Dior, Hermès, Chanel i Gucci, u svojem poslovanju imaju nekoliko zajedničkih točaka. Proizvodi tih kompanija imaju manju cjenovnu elastičnost na ekonomske trendove u odnosu na mnoge druge proizvodne sektore. U poslovanju im pomaže i činjenica da često objavljuju nove dizajnerske kolekcije te usko surađuju s marketinškim stručnjacima oko izravnog obraćanja svojim klijentima.
Posljednjih nekoliko mjeseci na tržištima kapitala je, između ostalog, došlo i do korekcije cijena dionica velikih, europskih proizvođača luksuznih dobara izlistanih na burzama. No povrati tih kompanija kroz višegodišnje razdoblje bili su značajno viši od indeksa u čije sastave ulaze dionice različitih sektora. Primjerice, povrat na europske proizvođače luksuznih roba od početka 2010-ih bio je dvostruko viši od povrata na ulaganje u dionice iz preostalih sektora.
Zbog toga je valuacija dionica europskih proizvođača luksuznih dobara u MSCI indeksu danas vrlo visoka, s P/E omjerom od 26×. Taj je omjer dvostruko viši u odnosu na MSCI indeks sastavljen od dionica preostalih sektora. Slične poruke šalje i omjer EV/EBITDA koji je za europske proizvođače luksuza u MSCI dioničkom indeksu na 14×, dok je za širi MSCI dionički indeks oko 8×. Ti omjeri pokazuju da je sektor vrlo atraktivan investitorima i svojim prosječnim valuacijama među ostalim sektorima može konkurirati tek IT industrija.
Osim mogućnosti rasta prodaje, postoji nekoliko financijskih fundamenata koji privlače investitore u dionice proizvođača luksuznih dobara. Za početak, ta industrija posluje s manjom izloženošću poremećajima u globalnim dobavnim lancima. Drugo, te kompanije gledaju u značajni potencijal u prodaji kroz online kanale.
Treće, proizvođači luksuznih dobara čvrsto vežu zalihe svojih proizvoda s dinamikom prodaje, što im umanjuje potrebu za povremeno agresivnijom prodajom proizvoda po diskontnim cijenama. I konačno, temeljem često profitabilnog poslovanja, te kompanije nerijetko gomilaju neiskorištenu gotovinu, što im omogućuje širenje poslovanja putem preuzimanja drugih proizvođača ili ekspanziju kroz širenje brendova u okviru spajanja s drugim proizvođačima.