Samo pjenušava vina proizvedena u francuskom regionu Šampanj na sjeveroistoku zemlje mogu nositi ovaj naziv.
Svi šampanjci su napravljeni prema tradicionalnoj metodi, "Methode Traditionnelle". To je intenzivan i dugotrajan proces koji uključuje sekundarnu fermentaciju u boci, što rezultira karakterističnim mjehurićima i složenim ukusima. "Methode Traditionelle" zahtijeva izuzetnu pažnju prema svakom detalju, vrhunsku tehnologiju proizvodnje vina i značajno ulaganje vremena i sredstava, tako da je riječ o vrhunskoj proizvodnji visokokvalitetnih pjenušavih vina, što utiče i na konačnu cijenu proizvoda.
Tri osnovne sorte grožđa koje se koriste u proizvodnji šampanjca su Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier. Chardonnay unosi eleganciju, finoću i arome citrusa, dok Pinot Noir dodaje punoću i strukturu crvenog voća šampanjcu. Pinot Meunier pruža svježinu i cvjetne arome. Šampanjac se može napraviti od samo jedne sorte grožđa ("blanc de blancs" ako se pravi samo od Chardonnaya ili "blanc de noirs" ako se pravi samo od Pinot Noir i/ili Pinot Meunier) ili mješavine ovih sorti grožđa.
Jedinstveni teroar regiona, koji uključuje hladnu klimu, krečnjačku zemlju i blago valovita brda, igra ključnu ulogu u oblikovanju ukusa grožđa, a samim tim i samog šampanjca. Šampanjac takođe može da varira u nivou slatkoće, koji je naznačen na etiketi. Skala ide od najsuvljeg do najslađeg: Brut Nature/Zero (bez dodavanja šećera), Ekstra Brut, Brut, Ekstra Sec, Sec, Demi-Sec i Doux.
Ali krunski dragulj svake kuće šampanjca ili "Maisona", kako ih često nazivaju, su "vintage" ili starinski šampanjci. Oni se prave od grožđa ubranog u određenoj godini i proizvode se samo u zaista izuzetnim okolnostima.
Mnogo je razloga zašto se određena berba kuće može kategorisati kao berba i time opravdati naziv Berba, a odluka o proglašenju takve berbe leži u samom šampanjcu odnosno kvalitetu i specifičnim karakteristikama grožđa. Još jedna zanimljivost je da po zakonu "vintage" šampanjci moraju da odleže najmanje tri godine, dok neki proizvođači biraju duže odležavanje.
Ovo produženo starenje omogućava da se ukusi i arome razviju i povežu, što rezultira neuporedivom složenošću i sofisticiranošću šampanjca. I na kraju, možda ključna karakteristika starih šampanjca koja privlači kolekcionare i sve češće preprodavce: "vintage" šampanjci imaju potencijal da graciozno stare dugi niz godina, a neki od najboljih primjera nastavljaju da se razvijaju i usavršavaju čak i nakon dvije ili tri decenije, dobijajući na cijeni koja može dostići desetine hiljada evra.
Ako smo ranije spomenuli nekoliko desetina hiljada, cijena najskupljeg šampanjca ikada prodatog će vas šokirati. Najskuplja boca šampanjca ikada prodata je "Magnum of Champagne Avenue Foch" iz 2017, koja je na aukciji koštala nevjerovatnih 2,5 miliona dolara, ili više od 2,3 miliona evra. Ono što ovu prodaju čini još jedinstvenijom je to što je boca prodata u kombinaciji sa NFT tokenom, koji kupcu daje prava intelektualne svojine na sliku čuvene figure mutantskog majmuna Bored Ape, zajedno sa drugim kolekcionarskim crtanim likovima prikazanim na boci.
Druga boca koja je privukla veliku pažnju je "Armand de Brignac Rose" 30-Litara, čija je cijena oko 275.000 dolara, odnosno skoro 255.000 evra. Boca je teška čak 45 kilograma i visoka je više od jednog metra.
Jedna od najzanimljivijih priča svakako je vezana za šampanjac "1820 Juglar Cuvee". Možda je teško razumjeti da bi šampanjac koji je skoro dva vijeka bio zakopan u dubinama Baltičkog mora i dalje mogao da zadrži svoj ukus i svježinu, ali upravo to se dogodilo u slučaju flaše "Juglar Cuveea" iz 1820. godine. U stvari, misterija je da je okruženje ovog rijetkog događaja u istoriji mjehurića samo povećalo percipiranu vrijednost šampanjca pored njegove cijene. Ko bi pomislio da dno okeana može da obezbijedi idealne uslove, mrak i niske temperature, za odležavanje šampanjca? Cijena boce je 43.500 dolara, a s obzirom na priču iza nje, vjerovatno opravdava ovaj iznos.
Moët & Chandon, neprikosnoveni vladar šampanjskog svijeta
Šampanjska kuća Moet & Chandon, koja je u vlasništvu konglomerata LVMH, učvrstila je svoju poziciju najvrijednijeg i najjačeg brenda vina i šampanjca na svijetu, navodi se u godišnjem izvještaju vodeće konsultantske kompanije Brand Finance. Sa vrijednošću brenda procijenjenom na 1,22 milijarde evra i rejtingom AAA, Moet & Chandon nastavlja da dominira u sektoru vina i šampanjaca sa vrijednošću od 1,04 milijarde evra 2021. godine, što je 15 odsto više nego u prethodnoj godini.
Jedan od glavnih razloga za takav rast je definitivno popuštanje ograničenja izazvanih pandemijom kovida 19, koja je dovela do ponovnog oživljavanja proslava i društvenih aktivnosti, uključujući vjenčanja, porodična okupljanja i turizam. Ovaj trend je stvorio mnoge mogućnosti za povećanje potrošačke aktivnosti širom svijeta, a Moet & Chandon je iskoristio ovu priliku.
Sa stalno rastućom distributivnom mrežom i raznolikim portfoliom proizvoda, sve više kupaca bira Moet & Chandon da uljepša svoje posebne prilike. Posvećenost brenda da ponudi nove linije i specijalna izdanja kako bi se zadovoljila potražnja potrošača prirodno doprinosi njegovoj privlačnosti.
Kontinuirani rast Moet & Chandon se stoga može pripisati uglavnom njegovoj strategiji širenja mreže i uvođenja novih iskustava u kojima potrošači mogu uživati i naučiti o brendu i njegovoj raznolikosti.
To uključuje proširenje koncepta Moet & Chandon Bar, koji je otvorio svoja vrata u Sloveniji na terasi sa bazenom i pogledom na Ljubljanu na 11. spratu bloka NEU Residences. Novi bar je jedini ekskluzivni Moet & Chandon šampanjac u Adria regionu i rezultat je saradnje između NEU Residences i Merit HP, koji zvanično predstavlja brend Moet & Chandon u Sloveniji.
Kao što je pomenuto, pored toga što je najvrijedniji brend vina i šampanjca, Moet & Chandon se takođe ističe kao najjači brend u svom sektoru sa ocjenom brenda "AAA". Brand Finance određuje relativnu snagu brendova kroz izbalansiranu skalu faktora koji procjenjuju ulaganja u marketing, kapital zainteresovanih strana i poslovni učinak. Prema kompaniji, dosljedno fokusiranje brenda na ove oblasti doprinijelo je njegovoj ukupnoj snazi i dominaciji na tržištu.
Među njihovim impresivnim portfoliom treba istaći Moet & Chandon "Grand Vintage" liniju, kolekciju izuzetnih šampanjca napravljenih od grožđa jedne izuzetne berbe. Uz svako izdanje "Grand Vintagea", majstor podruma, trenutno Benoit Gouez, nudi jedinstvenu interpretaciju godine, koja ilustruje znanje, iskustvo i stručnost kuće šampanjca u jednoj flaši (a ponekad i nekoliko).
Ove godine smo mogli da upoznamo verzije "Grand Vintage 2015" i "Grand Vintage Rose 2015". Moet & Chandon "Grand Vintage" šampanjci, kao i većina drugih vintage šampanjca, oličavaju karakteristike izuzetnog grožđa proizvedenog u određenoj godini i podižu njegove ukuse na nivo na koji možda nismo navikli u klasičnim šampanjcima. Kolekcija, razvijena od 1842. godine, uključuje 76 vintage i vintage roze šampanjca, od kojoh svaki ima svoju priču.
Šampanjci "Grand Vintage Collection" su veoma traženi i cijenjeni od strane ljubitelja i poznavalaca šampanjca širom svijeta, jer predstavljaju nepogrješiv dokaz Moet & Chandonovog nasljeđa, stručnosti i nepokolebljive posvećenosti stvaranju izuzetnih šampanjca koji izdržavaju test vremena. Ovi šampanjci se mogu naći u odabranim finim restoranima i ekskluzivnim prodavnivama gde su pažljivo prezentirani kako bi se obezbijedilo nezaboravno i luksuzno iskustvo.
Jedinstveno imanje Chateau De Seran, arhitektonski dragulj i značajni dio zaostavštine brenda, u uvijek inspirativnom pejzažu Šampanje, i sam sam posjetio među vinogradima prije mnogo godina.
Još uvijek sam istog mišljenja kao Ethana Boroiana, globalni ambasador vintage šampanjca Moet & Chandon, da je to jedno od naših omiljenih mjesta na svijetu!
Prvobitno lovačka kuća koju je izgradio Žan Remi Mo 1801. godine, nakon pola decenije dugog renoviranja 2014. godine, Chateau de Saran je postao posebno mjesto i svojevrsni dom prijateljima kuće Moet. Imanje nudi samo 11 soba, što iskustvo čini veoma intimnim, jer domaćini žele da provedu što više kvalitetnog vremena sa svakim gostom.
Stalno rade na poboljšanju malih detalja, ali ja sam najviše impresioniran njihovim super savremenim podrumom, gdje možete pronaći neke od njihovih najrjeđih dragulja, uključujući mnoge iz "Grand Vintage" kolekcije. Konačno, iznenadili su me rekavši mi da su u mojoj sobi nekoliko dana prije moje posete boravile bivši britanski monarh Kraljica Elizabeth II i glumica Charlize Theron.