Politička igra oko antimigrantskog raspoloženja dijela birača zadaće danas (ponedjeljak) još jedan udarac Šengenskoj zoni slobodnog putovanja, kada Poljska uvede privremene granične kontrole s Njemačkom i Litvanijom. Suočeni sa zahtjevima tvrde desnice kod kuće da se kontroliše protok ljudi koji dolaze izvan granica EU i premijer Poljske je krenuo putem bivšeg i sadašnjeg kancelara Njemačke pokušavajući da ovim potezom umiri rastuće političke tenzije zbog ilegalnih migracija.
Poljski premijer Donald Tusk rekao je da je taj potez odgovor na njemačke granične kontrole i istakao da je već u martu upozorio njemačku stranu da će takva akcija biti preduzeta. Iako bi granice unutar Šengenskog prostora trebalo da budu otvorene, Njemačka je prije dvije godine uvela povremene granične kontrole na svojim istočnim granicama ka Poljskoj i Češkoj, a prošlog septembra na svojim južnim i zapadnim granicama prema Austriji, Švajcarskoj, Francuskoj, Luksemburgu, Belgiji i Holandiji.
Iako novi njemački kancelar Friedrich Merz nastoji da što više otopli odnose s poljskim vlastima, njegov ministar unutrašnjih poslova je granične kontrole produžio do septembra, nakon čega je i zvanična Varšava najavila uvođenje svojih kontrola na 50 graničnih prelaza sve do 5. septembra.
Čitaj više

Kuda ide Poljska nakon pobjede Trumpovog favorita
Uprkos blagoj prednosti u prvom krugu, gradonačelnik Varšave i kandidat vladajuće Građanske koalicije desnog centra Rafal Trzaskowski osvojio je 49,1 posto glasova, dok je sa 50,9 posto glasova za novog predsjednika Poljske izabran historičar Karol Nawrocki.
04.06.2025

Brisel odahnuo poslije izbora u tri ključne zemlje
Iako Rumunija, Poljska i Portugal imaju različite političke kontekste i probleme, uočljivo je da su kampanje u sve tri zemlje obilježile kako teme korupcije, migracija i sigurnosti, tako i podjela partija i kandidata na dva tabora – suverenistički i proevropski.
21.05.2025

Njemačka se okreće desnici i bez AfD-a na vlasti
Dva kancelarska kandidata su imala različite stavove i o ekonomskoj i budžetskoj politici.
12.02.2025

Njemačka ne može sebi priuštiti da okrene leđa migrantima
Budući prosperitet zemlje zavisi od privlačenja miliona ekonomskih migranata.
29.08.2024
Tusk reaguje na desničarsku "miliciju"
Pojedini poljski mediji ukazuju na to da je Tuskov potez zapravo reakcija na domaće političke probleme, odnosno to što su nacionalističke grupe, koje su uz političku podršku opozicione stranke Pravo i pravda (PiS) organizovale na granicama "građanske patrole" pod imenom "Pokret za odbranu granice", mjesecima posmatrajući i dijeleći snimke migranata na zapadnoj granici Poljske.
Bloomberg Premijer Donald Tusk pod pritiskom desničarske opozicije
Lokalni mediji su izvještavali o izolovanim sukobima ovih desničarskih "milicija" s policijom i migrantima, a Tusk je optužio svoje političke protivnike i njihove pristalice da "parališu" napore graničara svojim prisustvom na prelazima.
Nasuprot tome, PiS je optuživao Tuska i njegovu vladu da ne čine dovoljno da zaustave vraćanje ilegalnih migranata u Poljsku od strane njemačke policije, optužujući zvanični Berlin da u tom procesu stvara krizu van svoje istočne granice. Tusk je najprije demantovao izvještaje koji prikazuju da je Poljska "preplavljena" strancima koje je Njemačka odbila, optužujući opoziciju da politizuje ovo pitanje, da bi na kraju donio odluku o privremenim graničnim kontrolama.
"Što više Poljska država vraća kontrolu nad svojim granicama, to je više napadaju PiS, (krajnje desničarska stranka) Konfederacija i njihove milicije", napisao je Tusk na društvenoj mreži Iks.
Komentator poljskog novinskog portala Interia Jaroslaw Kuisz ukazuje na to da su nove granične kontrole usmjerene na domaću publiku jer je Tuskova Vlada oslabljena porazom na predsjedničkim izborima te su je političari PiS-a žestoko kritikovali.
"I iz istog razloga, naime zbog sopstvene slabosti, Tuskova Vlada je primorana da preduzme akciju. Zato je grandiozno najavila uvođenje kontrola na poljskoj strani. Riječi ministra spoljnih poslova (Radoslawa) Sikorskog otvaraju put rješenju problema koji ne postoji. Sve u službi borbe za moć koja je veoma stvarna", istakao je Kuisz.
Opozicija pokušava da politički profitira
Portal Interia je objavio zvanične podatke koji pokazuju da su njemačke vlasti vratile više od 11.000 migranata u Poljsku između januara 2024. i februara 2025. godine. Nešto više od hiljadu njih je vraćeno u skladu s Dablinskom uredbom, koja omogućava deportaciju tražilaca azila u državu EU u koju su prvobitno stigli, dok je velika većina, njih više od 10.000, poslato iz Njemačke kao rezultat graničnih kontrola. Podaci ukazuju na to da su oko polovine njih bili Ukrajinci.
Bloomberg Poljska je ojačala granicu s Bjelorusijom i privremeno suspendovala pravo na azil onima koji dolaze preko nje
Na temi vraćenih migranata, desničarske opozicione stranke pokušavaju da politički profitiraju pa su na graničnim prelazima sve češće visoki funkcioneri PiS-a, koji se sastaju s liderima takozvanog pokreta građanskih patrola. Među prvima je bio šef poslaničke grupe PiS-a Marijusz Blaszczak, a kako prenosi poljski javni medijski servis TVP, njegovom posjetom "počinje turneja PiS-a po različitim graničnim prelazima, a druge ključne ličnosti iz stranke, uključujući predsjednika Jaroslawa Kaczynskog i bivše premijere Matesza Morawieckog i Beatu Szydlo, trebalo bi da učestvuju u narednim danima".
Prema ocjeni Blaszczaka, Poljska "prolazi kroz migrantsku krizu, koju izazivaju akcije njemačkih agencija", ističući da je Tuskov odgovor neadekvatan.
"Najavom graničnih kontrola Donald Tusk je priznao da je ovo kriza", rekao je Blaszczak, nazivajući potez "premalim, prekasnim".
On smatra da je ove mjere trebalo uvesti krajem 2023. ili početkom 2024. godine, a da je situacija na poljsko-njemačkoj granici "vizija onoga što će se desiti nakon sprovođenja migracionog pakta EU", koji ima mehanizam koji zahtijeva od država članica da prime potencijalne izbjeglice iz drugih zemalja članica EU koje su pod migracionim pritiskom.
Tusk je insistirao da Poljska neće sprovesti pakt zbog velikog broja ukrajinskih izbjeglica koje su već prisutne u zemlji, ali to ne smanjuje opozicione kritike. Nacionalna bezbjednost i migracije su već godinama goruće političke teme u Poljskoj, pa je Tusk, kada se krajem 2023. godine, predvodeći široku i ideološki raznorodnu koaliciju vratio na mjesto premijera, nastojao da tom temom preuzme kontrolu, prije svega jačanjem odbrane na istočnoj granici zemlje s Bjelorusijom i suspenzijom prava na azil za one koji prelaze tu granicu, ističući da su ti migranti dio hibridnog rata koji Rusija vodi protiv Poljske i EU.
Ali, tvrdi konzervativci iz PiS-a su u toku predsjedničke kampanje njihovog kandidata Karola Nawrockog uspjeli da preusmjere pažnju na zapadne granice, gdje je Njemačka još prije dvije godine uvela sporadične kontrole. To se uklopilo u već dugogodišnju antinjemačku retoriku PiS-a i tvrde da Tusk djeluje u interesu Njemačke.
Kritikama premijerovog poteza pridružila se i desničarski nastrojena štampa pa komentatorka tvrdo konzervativnog portala WPolityce Marzena Nykiel smatra da je Tusk ozbiljno oslabio svoju zemlju, tvrdeći da im "Njemačka prebacuje svoj problem migracije".
"Da bi to uradila, bio joj je potreban koristan premijer koji bi krotko slijedio naređenja iz inostranstva. I to nije jedina oblast u kojoj se Poljska oslabljuje", tvrdi Nykiel, optužujući vladu da se "potpuno ista stvar dešava u odbrani, ekonomiji, industriji, saobraćaju i međunarodnoj politici". "Sve se svodi na jedno: za samo 18 mjeseci Donald Tusk je uništio konkurentnost i nezavisnost Poljske. Ovako se zemlje osvajaju bez ijednog ispaljenog metka. Ovo je zaista posljednji trenutak da se zaustavi ovo ludilo".
S druge strane, Tuskove pristalice optužuju PiS, koji je bio na vlasti od 2015. do kraja 2023. godine, za licemjerje, posebno ukazujući na takozvani vizni skandal kada je, prema nekim procjenama, oko 360.000 migranata iz Azije i Afrike navodno nezakonito dobilo lak pristup Poljskoj.
"Prvo su pustili stotine hiljada migranata iz Azije i Afrike, zarađujući na vizama, a sada pokušavaju da parališu našu graničnu policiju. To nećemo dozvoliti", objavio je Tusk na društvenoj mreži Iks.
I Njemačka i Poljska su žrtvovale slobodu putovanja
Komentatorka njemačkog dnevnog lista Sueddeutsche Zeitung Viktoria Grossmann smatra da je Tuskova odluka "glupa, prkosna reakcija - na podjednako glupu njemačku dramu na granicama.
"Obje vlade su zajedno žrtvovale slobodu putovanja u Šengenskoj zoni jer dozvoljavaju da ih manipulišu desničarski ekstremisti i desničarski nacionalisti njihovih zemalja umjesto da rade na stvarnim rješenjima", tvrdi Grossmann. "Sa strahom od svojih domaćih političkih protivnika i stalnim fokusom na sljedeće izbore, obje vlade su bukvalno gurnule evropsku ideju Šengenske zone, kojoj se Poljska pridružila krajem 2007. godine, do svojih granica".
Bloomberg Poljska granica s Bjelorusijom
Nasuprot tome, komentator znatno konzervativnijeg dnevnika Frankfurter Allgemeine Zeitung Reinhard Mueller pozdravlja Tuskov potez, ističući da ne bi trebalo da se ponašamo kao da se Evropa sada urušava.
"Cilj nije borba protiv slobode putovanja, već protiv ilegalne imigracije. Jasno je da ovo može dovesti i do kašnjenja za turiste i putnike. Ali prvo, ovo nije ništa novo, često to viđamo, na primjer, na velikim međunarodnim sportskim događajima. I drugo, države bi trebalo da imaju interes da organizuju kontrole na takav način da budu efikasne", navodi Mueller i dodaje da priča o tome da ne postoji nešto poput besprijekornih kontrola ne smije dovesti do toga da određeni prelazi nemaju zvanične kontrolne punktove. "Kada se svi probude, duh Šengena može ponovo da vlada".
Varšava i Berlin bi trebalo da sarađuju umjesto da djeluju jednostrano, ističe komentator njemačkog liberalnog dnevnika Der Tagesspiegel Christoph von Marschall, dodajući da je Poljska dugo tražila podršku Njemačke u zaštiti od ilegalnih migracija svoje istočne granice, koja je takođe spoljna granica EU.
"Rusija i Bjelorusija usmjeravaju ilegalne migracije ka istočnoj granici Poljske kako bi oslabile EU. Merz i Tusk i njihovi ministri unutrašnjih poslova bi stoga trebalo da sjednu zajedno. Zašto ne sprovesti trostruku strategiju: zajedničke kontrole na njemačko-poljskoj granici, zajednički napor za jačanje istočne granice Poljske i međusobnu pomoć za ubrzavanje postupaka azila i deportacije", pita se Christoph von Marschall.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...