Sankcionisane kompanije kojima su ugašeni računi u bankama, kao posljedica njihovog stavljanja na američku "crnu listu", nisu dobile podršku Narodne skupštine Republike Srpske (RS), a ni Vlade ovog entiteta, za izmjenu Zakona o unutrašnjem platnom prometu.
Naime, nakon što je više kompanija iz RS sankcionisano od Kancelarije za kontrolu strane imovine (OFAC) Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) banke su im gasile račune, čime im je onemogućeno poslovanje.
Kompanije pogođene sankcijama organizovale su zatim potpisivanje peticije kako bi podnijele građansku inicijativu za izmjenu Zakona o unutrašnjem platnom prometu.
Čitaj više

Sankcije za još 13 lica i jednu kompaniju zbog podrške Dodiku i Danu RS
Kao razloge za uvođenje sankcija OFAC je naveo bogaćenje Milorada Dodika na račun građana i proslava Dana Republike Srpske 9. januara.
17.01.2025

Dokad ćemo se vrtjeti ukrug? Banke ugasile račune firmama prije najnovijih sankcija SAD-a
Banke su još ranije ugasile račune kompaniji Best Service, Nimbus Innovationsu i Zelenoj jabuci. Aktivne račune ima samo Vorto.
19.12.2024

Sankcije SAD-a za četiri lica i četiri kompanije u BiH zbog povezanosti s Dodikom
Na OFAC listi od danas je Staša Košarac, koji obavlja funkciju ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kadar stranke SNSD Milorada Dodika.
18.12.2024

Nove sankcije SAD-a Dodikovim 'pomagačima', dok on slavi pobjedu Trumpa
Sankcije su izrečene Vladimiru Perišiću, nekadašnjem direktoru kompanije Prointer ITSS, i kompaniji Elpring
06.11.2024
"Nacrt zakona o dopunama zakona o unutrašnjem platnom prometu ima za cilj da se zaštiti ljudsko pravo svakog građanina Republike Srpske da ima račun u banci i da se osigura da ne smije bez njega ostati samo zato što je neka strana zemlja o njemu napisala nekoliko rečenica u stilu rekla-kazala", rekao je u Narodnoj skupštini Bojan Vujić, predlagač građanske inicijative i predsjednik uprave Infinity International Group, jedne od sankcionisanih kompanija.
On je istakao da Nacrt zakona predviđa mehanizam prema kojem je, ako banke odbiju da otvore platni račun bez zakonitog osnova, Agencija za bankarstvo dužna da odredi banku za tu uslugu.
Vujić je naveo da navedeni akt precizira da banka ima pravo da zatvori platni račun ako postoje validni dokazi o kršenju zakona o pranju novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, ili ako je račun otvoren falsifikovanim dokumentima.
On je dodao da će time biti zaštićeno pravo na rad, poslovanje i finansijsku infrastrukturu svake firme i građanina Republike Srpske.
Vlada rezervisana, najavljuje svoj zakon
Vlada je u mišljenju na Nacrt zakona ostala suzdržana, ne dajući otvorenu podršku izmjenama Zakona, ali i ne odbijajući potpuno predložena rješenja, navela je da priprema izmjene predmetnog Zakona čije se usvajanje očekuje ove godine i da će prilikom toga razmotriti i ono što se predlaže građanskom inicijativom.
Ministarka finansija RS Zora Vidović je istakla da je usljed sankcija RS pretrpjela štetu, kao i pravna i fizička lica, te da Vlada radi na novom zakonu o platnom prometu. "Kada je riječ o inicijativi, rezervu izražavamo prema tome što bi Agencija mogla da preuzme ulogu koja znači utvrđivanje rizika, a to ne može da radi Agencija jer je ona kontrolni organ", istakla je Vidović.
Poslanici vladajuće većine nisu se oglašavali u vezi s predloženim Nacrtom zakona, dok su predstavnici opozicije iskoristili priliku da ukažu na, kako su naveli, monopolski položaj koje su pojedine IT kompanije uživale tokom prethodnih godina i dobijale milione iz budžeta kroz "izmišljene poslove".
Mirjana Orašanin iz SDS-a je istakla da su banke morale da zatvaraju račune kako bi izbjegle situaciju da im bude ukinut SWIFT. "Banke su privatne i profitabilne firme i imaju pravo da biraju klijente. Agencija nije reagovala, iako se radilo o nezakonitom zatvaranju, navodeći da neće da se miješa u odnos banke i klijenta. Pravna lica su onemogućena da rade", istakla je Orašanin.
Vidović je kasnije odgovorila da je Agencija reagovala i kažnjavala banke koje su zatim plaćale izrečene kazne.
Đorđe Vučinić, poslanik Liste za pravdu i red Nebojše Vukanovića, rekao je da je apsurd da se predlaže da Agencija tjera banke da moraju nekome da otvore račun, te da se time banka dovodi u rizik da propadne i uruši finansijski sistem.
Bojan Kresojević iz PDP-a ukazao je da bi se finansijski sistem RS urušio ako bi neka od banaka završila na američkoj "crnoj listi". Iz njegove partije su takođe ukazali na podatak da su sankcionisane kompanije tokom svog rada sa javnim sektorom sklopile ugovore u vrijednosti od preko 300 miliona maraka, a da poslije gašenja tih kompanija nisu primijećeni nikakvi poremećaji. To je, prema njihovom mišljenju, dokaz da su radili izmišljene poslove, a da je cilj bio izvlačenje para iz budžeta.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...