Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) pri Ministarstvu finansija Sjedinjenih Američkih Država (SAD) proširila je listu sankcionisanih lica iz Bosne i Hercegovine (BiH) sa pet pojedinaca i jednom kompanijom koji predstavlaju mrežu finansijske podrške ranije sankcionisanog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Sankcionisano je i dodatnih osam osoba zbog organizacije obilježavanja Dana Republike Srpske 9. januara ove godine.
"Današnje djelovanje ističe Dodikove kontinuirane napore da podriva demokratski i multietnički okvir koji definiše savremenu Bosnu i Hercegovinu. Sjedinjene Države, koristeći proširena ovlašćenja, ostaju posvećene ometanju bilo kakvih pokušaja Dodika i njegovih saradnika da se obogate i destabilizuju region", rekao je vršilac dužnosti podsekretara za terorizam i finansijske obavještajne poslove Bredli T. Smit.
Značajni akteri u Dodikovoj finansijskoj mreži
IZ OFAC-a tvrde da prva grupa sankcionisanih lica olakšavaju napore Dodika i njegove porodice da se obogate na račun građana. Podsjećaju da su zbog toga izrečene i ranije sankcije i to 20. oktobra 2023, 18. juna 2024, 6. novembra 2024. i 18. decembra 2024. godina, kojima su označeni ključni dijelovi Dodikove koruptivne mreže, uključujući nekoliko kompanija i pojedinaca koji su pod direktnom kontrolom njegovog sina Igora Dodika.
Čitaj više
Sankcije SAD-a i V. Britanije u regiji: BiH prednjači, prati je Srbija
Sankcije, uglavnom SAD-a i Velike Britanije, tokom posljednje decenije, izrečene su za ukupno 166 pojedinaca i kompanija na Zapadnom Balkanu.
06.01.2025
Dokad ćemo se vrtjeti ukrug? Banke ugasile račune firmama prije najnovijih sankcija SAD-a
Banke su još ranije ugasile račune kompaniji Best Service, Nimbus Innovationsu i Zelenoj jabuci. Aktivne račune ima samo Vorto.
19.12.2024
Sankcije SAD-a za četiri lica i četiri kompanije u BiH zbog povezanosti s Dodikom
Na OFAC listi od danas je Staša Košarac, koji obavlja funkciju ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, kadar stranke SNSD Milorada Dodika.
18.12.2024
Nove sankcije SAD-a Dodikovim 'pomagačima', dok on slavi pobjedu Trumpa
Sankcije su izrečene Vladimiru Perišiću, nekadašnjem direktoru kompanije Prointer ITSS, i kompaniji Elpring
06.11.2024
Istražuju li tužioci lica s OFAC liste? TI BiH podnio tužbu
Transparency International u BiH (TI BiH) podnio tužbu zbog skrivanja informacija o postupanju Tužilaštva BiH.
26.09.2024
OFAC proširio sankcije na dva lica i sedam kompanija u RS
Fizička i pravna lica se povezuju s Igorom Dodikom, navode u OFAC.
18.06.2024
"Dok Igor kontroliše mnoge kompanije u ovoj mreži, on prikriva ličnu povezanost sa njima oslanjajući se na nominalne vlasnike i direktore", ponovio je OFAC ranije navode.
Sada su na listu dodati Pavle Ćorović, suprug Dodikove kćerke Gorice Dodik, koja je ranije sankcionisana. Ćorović je direktor kompanije Global Liberty Laktaši, koja je na OFAC-ovoj listi završila u oktobru 2023. godine.
"Global Liberty je, kao i druge Dodikove povezane kompanije, primila značajne podsticaje iz budžeta RS", ističu u OFAC-u.
Sankcionisani su i Radmila Bojanić i Nemanja Reljin. Bojanić kao direktorica, a Reljin kao vlasnik kompanije Nimbus Innovations Banja Luka. Kao razlog navodi se vlasništvo ili kontrola nad Nimbusom, kao i povezanost sa Igorom Dodikom.
Prethodno su i Bojanić i Reljin obavljali iste funkcije u kompaniji Sirius 2010 Banja Luka, koja je sankcionisana 18. juna 2024, prije nego što je formalno spojena sa Nimbusom. I Nimbus i Sirius su sankcionisani zbog toga što su pod kontrolom Igora Dodika. "Bojanićeva je redovno obavještavala Igora o poslovnim dešavanjima i tražila njegovu saglasnost prije donošenja poslovnih odluka", navodi OFAC.
Bojanić je dodatno sankcionisana zbog toga što je bila pod kontrolom Igora ili je djelovala u njegovo ime.
Dodaju da se Igor, da bi profitirao od kompanija pod svojom direktnom ili indirektnom kontrolom, oslanja na saradnike, a kao primjer je naveden Siniša Dodik za kojeg se tvrdi da je redovno obavještavao Igora o brojnim značajnim dešavanjima i savjetovao ga o poslovnim prilikama.
Pored toga, dodaje se da su Igor i Marko Gujaničić bili javno identifikovani u šemi vezanoj za istraživanje javnog mnjenja u BiH, "gdje su pokušali da iskoriste nedavnu promjenu pravila, koju je sud u BiH poništio kao nezakonitu i protivnu javnom interesu".
"Igor i Gujaničić su takođe bili uključeni u osnivanje kompanije SEE Media Research LTD na Kipru i njenih lokalnih ispostava u BiH. Igor je, između septembra 2023. i jula 2024, sarađivao sa partnerima kako bi osigurao da njegova preferirana kompanija ima monopol u mjerenju gledanosti televizija. Pored toga, Gujaničić je informisao Igora o strategiji za manipulaciju odgovorima u televizijskim anketama kako bi dodatno ostvarili svoje ciljeve", navodi OFAC.
Siniša Dodik i Marko Gujaničić sankcionisani su jer su materijalno pomagali, sponzorisali ili pružali finansijsku, materijalnu ili tehnološku podršku Igoru, koji je od ranije pod sankcijama SAD-a. Posljedično, OFAC je sankcionisao i kompaniju SEE Media Research, zbog toga što je u vlasništvu ili pod kontrolom Gujaničića ili je djelovala u njegovo ime.
Sankcije i zbog Dana Republike Srpske
Sankcionisano je i dodatnih osam pojedinaca koji su, prema navodima OFAC-a, po Dodikovom naređenju organizovali i sproveli obilježavanje Dana Republike Srpske u januaru ove godine, za koji navode da je proglašen neustavnim od strane Ustavnog suda BiH.
OFAC navodi da je od 8. do 10. januara 2024. godine Vlada Republike Srpske organizovala proslavu Dana Republike Srpske, a da je Milorad Dodik lično nadgledao i usmjeravao napore za organizaciju i obilježavanje Dana RS.
Među organizatorima obilježavanja Dana Republike Srpske nalaze se ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan, šef kabineta predsjednika RS Danijel Dragičević, direktor Republičkog protokola Goran Raković, generalni sekretar Vlade RS Dalibor Panić, direktorica Radio-televizije Republike Srpske (RTRS) Dijana Milanković, predsjednik Ustavnog suda RS Džerard Selman, predsjednik Akademije nauka i umjetnosti RS Rajko Kuzmanović i šef kabineta predsjednika Narodne skupštine RS Goran Filipović.
Pored njih, troje dodatnih članova Organizacionog odbora za proslavu Dana Republike Srpske, koje su Sjedinjene Američke Države sankcionisale 13. marta 2024. godine, predložili su, usvojili i sproveli plan događaja za obilježavanje Dana RS 2024. godine, dodaje OFAC. Podsjećamo, u martu 2024. godine sankcionisani su Branislav Okuka, Dodikov savjetnik, Jelena Pajić Baštinac, generalni sekretar Predsjednika RS, i Srebrenka Golić, predsjedavajuća Vijeća naroda RS.
"Svi ovi zvaničnici su pristali da slijede Dodikove instrukcije i radili na tome da događaji povodom Dana RS 2025 budu organizovani u skladu s njegovim željama", poručuje OFAC.
Dodik: Odlazeća administracija koristi svoj posljednji dah da nametne sankcije
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik oglasio se na društvenoj mreži X.
"Sankcije koje je odlazeća američka administracija uvela visokim zvaničnicima Republike Srpske samo su još jedan dokaz besmislenosti i licemjerja njihove spoljne politike, čijem debaklu svjedočimo širom svijeta. Odluka o sankcijama prema Rajku Kuzmanoviću, Džerardu Selmanu, Siniši Karanu i drugim zvaničnicima Republike Srpske nije ništa drugo nego politički motivisan potez, očajnički pokušaj da se nanese zlo, destabilizuje Republika Srpska i nametne unitarni koncept Bosne i Hercegovine, suprotan volji srpskog naroda", napisao je Dodik.
Dok se američki birači okreću liderima poput Donalda Trumpa, koji zagovaraju suverenitet i ekonomski patriotizam, odlazeća administracija, dodaje Dodik, koristi svoj posljednji dah da nametne sankcije i time još jednom demonstrira svoju nemoć.
"Svijet će ih pamtiti samo po zlu. Republika Srpska neće odustati od svojih principa i neće kleknuti pred nepravdom", naveo je, između ostalog, Dodik.
Odlazećoj administraciji poručio je da je njihovo vrijeme prošlo, te da će naći način da zaštiti građane RS i da će sve banke morati da otvore račune u KM svim licima.
Posljedice sankcija
Sva imovina i interesi u imovini sankcionisanih osoba u SAD-u su blokirani i moraju biti prijavljeni OFAC-u. Pored toga, svi subjekti u vlasništvu, direktno ili indirektno, pojedinačno ili zbirno, 50 odsto ili više od strane jedne ili više blokiranih osoba, takođe su blokirani. Transakcije koje uključuju sankcionisane osobe su zabranjene, osim ako nisu posebno odobrene.
Pored toga, finansijske institucije i druge osobe mogu biti izložene sankcijama za angažman u određenim transakcijama ili aktivnostima s osobama koje su označene ili na drugi način blokirane.
"Kršenje sankcija može rezultirati građanskim ili krivičnim kaznama za američke i strane osobe. OFAC-ove sjmernice za sprovođenje sankcija pružaju dodatne informacije o potencijalnim kaznama. Cilj sankcija nije kažnjavanje, već podsticanje pozitivnih promjena u ponašanju", zaključuje se u saopštenju OFAC-a.