Poljaci će danas izaći na birališta kako bi odlučili da li će premijer Donald Tusk dobiti saveznika u predsjedničkoj palati, čime bi mogao da zaokruži svoj pokušaj da ukine višegodišnju vladavinu populista.
Tusk je prije dvije godine mobilisao rekordan broj birača kako bi smijenio vladu stranke Pravo i pravda, čiji su pokušaji da potkopa vladavinu prava doveli Poljsku na kolizioni kurs s Briselom.
Obećao je da će petu po veličini ekonomiju Evropske unije vratiti u glavne tokove Unije, osloboditi pravosuđe političkog uticaja i ublažiti stroge zakone o abortusu. Ipak, Tusk se suočio sa odlazećim predsjednikom Andrzejem Dudom, saveznikom bivših nacionalističkih vlasti, koji ima mogućnost da blokira zakone.
Spor tempo promjena doveo je do izvjesnog razočaranja među Tuskovim pristalicama u pogledu njegovih dosadašnjih rezultata, ali je istovremeno probudio i nadu da bi glasanje u nedjelju moglo da razbije političku blokadu. Potencijalna pobjeda Rafala Trzaskowskog, Tuskovog saveznika i gradonačelnika Varšave, omogućila bi vladajućoj koaliciji premijera da zaista preuzme punu vlast i sprovede reforme.
Rafal Trzaskowski; Bloomberg
Ako nijedan od 13 kandidata u trci, uključujući Trzaskowskog, ne osvoji najmanje 50 odsto glasova u prvom krugu, drugi krug izbora između dva kandidata s najviše glasova biće održan 1. juna.
Glasanje počinje u nedjelju u sedam časova ujutru po lokalnom vremenu, a završava se u 21 čas u Varšavi, kada će biti objavljene izlazne ankete. Preliminarni rezultati očekuju se nekoliko sati kasnije.
Glavni protivkandidat
Trzaskowski se suočava s izazovom kandidata stranke Pravo i pravda, Karola Nawrockog, bivšeg boksera sa doktoratom iz istorije, koji trenutno vodi Institut za nacionalno sjećanje, poljsku instituciju koja istražuje zločine iz nacističkog i komunističkog doba.
Njegova moguća pobjeda mogla bi dodatno produbiti razdor između šefa države i premijera, dodatno otežavajući Tuskovu reformsku agendu i njegove napore da ojača odnose s ključnim evropskim saveznicima poput Francuske i Njemačke. Nawrocki je oštro kritikovao Tuskovu blisku saradnju s Briselom.
Trump ili Evropa
Nedjeljno glasanje odvija se u trenutku duboke nesigurnosti u vezi sa budućnošću američke podrške evropskoj odbrani pod predsjednikom Donaldom Trumpom.
To se snažno osjeća u Poljskoj, gdje su transatlantske veze gotovo svetinja za veći dio političkog spektra. Zemlja koja se ubrzano naoružava dijeli granicu s Belorusijom i ruskom enklavom Kalinjingradom, a Varšava je i jedan od najsnažnijih saveznika susjedne Ukrajine.
Trzaskowski je u svojoj kampanji stavio fokus na bezbjednost i odbranu, zagovarajući jačanje veza s evropskim saveznicima, ali ne po cijenu narušavanja čvrstih odnosa sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Nawrocki, koji je u predsjedničku trku ušao sa malo prethodnog političkog iskustva, vidi Sjedinjene Američke Države kao jedinog pouzdanog partnera za Poljsku, tvrdeći da je upravo on najbolji izbor za dalje razvijanje tog odnosa u slučaju povratka Trumpa na vlast. Nawrocki se u maju nakratko sastao s Trumpom u Ovalnoj sobi, navodeći da mu je američki predsjednik tom prilikom rekao da će pobijediti na izborima.
Takođe je kritikovao premijera i Trzaskowskog zbog, kako kaže, previše bliskih odnosa s Njemačkom i Evropskom unijom.
Ako se plasiraju u drugi krug, i Nawrocki i Trzaskowski moraće da se obrate glasačima drugih političkih kandidata. Među njima su i predstavnici dva manja koaliciona partnera u Tuskovoj vladi.
Njihovi dobri rezultati mogli bi ići u prilog Trzaskowskom, jer bi birači koji podržavaju centristu i predsjednika parlamenta Szymona Holowniu, kao i ljevičarku Magdalenu Biejat, mogli da odluče da mu daju glas u drugom krugu.
Jači rezultati kandidata poput Holownie i Biejat u prvom krugu mogli bi dodatno ojačati njihov položaj unutar vladajuće koalicije.
Nasuprot tome, predsjedništvo Nawrockog moglo bi produbiti podjele unutar Tuskovog vladajućeg saveza. Još jedan predsjednik blizak stranci Pravo i pravda mogao bi ohrabriti konzervativne, manje partnere u koaliciji da i dalje pružaju otpor njegovim pokušajima da liberalizuje zakone o abortusu i istopolnim brakovima. Brojni neuspjesi na tim poljima mogli bi da otuđe ljevičarske i liberalne partije u vladajućem savezu.
Sve to bi oslabilo premijera uoči narednih parlamentarnih izbora i ojačalo populističku opoziciju.
U trci se nalazi i krajnje desničarski kandidat Slawomir Mentzen
U trci se nalazi i krajnje desničarski kandidat Slawomir Mentzen, čija je uspješna kampanja na društvenim mrežama pogurala Nawrockog još više udesno u retorici. Ukoliko uđe u drugi krug, Nawrocki će pokušati da pridobije birače krajnje desnice.
Slawomir Mentzen; Bloomberg
Mentzen, potpredsjednik stranke Konfedeeracija, vodio je kampanju predstavljajući se kao alternativa političkom establišmentu. Obećao je smanjenje poreza, ograničavanje migracije i umanjivanje podrške velikom broju ukrajinskih izbjeglica u Poljskoj.
Tridesetdevetogodišnji preduzetnik i poreski savjetnik ima podršku među mlađim biračima i najpopularniji je političar u zemlji na društvenim mrežama, sa 1,6 miliona pratilaca na TikToku.