U fokusu prethodne sedmice bila je odluka Evropske centralne banke (ECB) o kamatnim stopama, a odlučeno je da cijene zaduživanja ostanu nepromijenjene. Što se tiče Bosne i Hercegovine (BiH), međunarodni zvaničnici, američki ambasador Michael Murphy i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dali su ocjene sveukupne situacije u zemlji, dok privrednici traže izmjene zakona kako bi opstali.
Murphy za Bloomberg Adriju govorio o Južnoj interkonekciji
Južna interkonekcija je energetski i geopolitički projekt od važnosti za BiH. "Prečesto u BiH političari stavljaju lične uske političke i finansijske interese iznad interesa onih za koje tvrde da ih predstavljaju", rekao je u intervjuu za Bloomberg Adriju američki ambasador u BiH Michael Murphy. "Djelovaćemo ako vidimo da su interesi SAD-a ovdje ugroženi, a to uključuje stvari poput antidejtonskih aktivnosti ili korupcije."
Tokom prethodne sedmice predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen posjetila je BiH istaknuvši da jasno vidi napredak, ali da su potrebni dodatni rezultati, posebno kada je riječ o demokratiji i vladavini prava.
BiH 2023. godinu zatvorila inflacijom od 6,1 odsto
U decembru je u BiH zabilježena deflacija na mjesečnom nivou, dok je inflacija u cijeloj 2023. usporila u skladu s prognozama Centralne banke BiH. Cijene proizvoda i usluga koji se koriste za ličnu potrošnju u BiH, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u decembru 2023. godine su zabilježile pad od 0,2 odsto u poređenju s novembrom. Na mjesečnom nivou najviše su pale cijene prijevoza i odjeće i obuće. U poređenju s decembrom 2022. godine, cijene su više za 2,2 odsto, dok su u cijeloj 2023. godini u poređenju s 2022. cijene u prosjeku bile više za 6,1 odsto.
Prethodni podaci su pokazali da je u Republici Srpskoj u decembru zabilježen drugi uzastopni mjesečni pad potrošačkih cijena, čemu je naviše doprinio pad cijena odjeće i obuće i namještaja. Tako je ukupan indeks potrošačkih cijena u decembru za 0,3 posto niži u poređenju s novembrom.
Istražili smo kakvo je stanje među proizvođačima montažnih kuća koje su sve popularniji izbor za one koji žele brže i jeftinije izgraditi kuću ili vikendicu. Ova vrsta kuća ima niz prednosti, uključujući brzinu gradnje, niže troškove, prilagodljivost dizajnu i energetsku efikasnost. Bh. proizvođači kažu da je potražnja stabilna kako u BiH tako i u inostranstvu, čemu svjedoče brojke o izvozu.
S druge strane, ako se ne donesu hitni zakoni, domaća privreda će izgubiti konkurentnost, smanjiće se izvoz, izgubiti radna mjesta, što bi u ovoj godini moglo doprinijeti nastavku iseljavanja mladih i kvalifikovanih radnika i stanovništva.
U 2023. u BiH je zabilježen pad izvoza od 7,1 odsto u odnosu na 2022. godinu. S druge strane, uvoz je rastao prva četiri mjeseca, nakon čega je uslijedio pad, da bi na kraju godine bio manji za tri odsto nego u 2022.
Smanjen je i broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji, poljoprivredi i rudarstvu, iako je u novembru 2023. godine zabilježen rast ukupnog broja zaposlenih. Ono što je obilježilo tržište rada u 2023. godini, u najvećoj mjeri je nastavak odliva kvalitetne radne snage iz BiH.
Trend rasta online prodaje u Bosni i Hercegovini koji je započeo tokom pandemije koronavirusa nastavljen je i u 2023. godini, čemu je doprinio razvoj servisa koji se dominantno oslanjaju na online kupovinu ili plaćanje. Jasmin Marić, project and team manager u OLX grupi, govorio je za Bloomberg Adriju o ovoj temi.
Pored online prodaje i vještačka inteligencija pronalazi svoje mjesto u BiH, bilježeći značajan napredak u protekloj godini. Ipak, uprkos rastu primjene AI rješenja, zemlja se suočava s raznim izazovima koji bi mogli uticati na njenu konkurentnost u globalnom kontekstu vještačke inteligencije.
Kamatne stope ostaju nepromijenjene
Evropska centralna banka (ECB) u četvrtak je odlučila da cijene zaduživanja ostavi nepromijenjenim. Takva su bila i očekivanja analitičkog tima Bloomberg Adrije, koji takođe ne očekuje da će u narednim mjesecima doći do velikih iznenađenja u pogledu promjene nivoa inflacije.
Istovremeno, ekonomisti iz Unicredit Grupe izražavaju umjereno optimističan pogled na bankarski sektor u 2024. godini, predviđajući pad kamatnih stopa i inflacije.
Investitori "kažnjavaju" slabu fiskalnu disciplinu višim očekivanim prinosom na državne obveznice i to se može smatrati greškom politike. No, šta kada na prinos utiče nešto na što nemate uticaj? O ovoj temi pisao je naš analitičar Mihael Blažeković.
Analitičari su se bavili i korporativnim ESG obveznicama, koje nisu pretjerano česta pojava u Adria regionu. Od pet zemalja u regionu dosad su ih izdavale samo slovenačke, hrvatske i kompanije u BiH. Međutim, kada se pogledaju drugi pokazatelji, kao na primjer udio izdanja u BDP-u, naš region ne zaostaje previše za svojim parnjacima, a u budućnosti nas svakako očekuje više emisija korporativnog, ali i državnog ESG duga, vidljivo je iz analize Bloomberg Adrije.
Tradicionalne investicije poput dionica, dragocjenih metala i nekretnina polako nailaze na konkurenciju u vidu alternativnih resursa. Među ovim izvorima investiranja, satovi se mogu smatrati jedinstvenom i izuzetno lukrativnom opcijom.
Evropska investiciona banka (EIB) je tokom 2023. godine potpisala nove ugovore o finansiranju u vrijednosti od gotovo 88 milijardi evra za projekte u oblastima prioriteta politike Evropske unije (EU), uključujući klimatsko djelovanje, održivu infrastrukturu i zdravstvo.
Od opuštenijih tema objavljeno je da je film "Oppenheimer" režisera Christophera Nolana nadmašio "Barbie" i vodi u trci za dodjelu Oskara sa 13 nominacija.