BH Gas mora biti nositelj projekta Južne interkonekcije i pozivamo Hrvatsku demokratsku zajednicu BiH (HDZ BiH) da se napravi dogovor o novim imenovanjima u BH Gasu, rekao je zapadni zvaničnik u razgovoru za Bloomberg Adriju. Južna interkonekcija mora biti prioritet Federacije Bosne i Hercegovine te se ne smije odgađati usvajanje zakona potrebnih za realizaciju ovog projekta, dodao je.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine (VM BiH) je 11. svibnja 2023. usvojilo Nacrt osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između BiH i Republike Hrvatske o izgradnji plinovoda 'Južna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske' na pravcu Zagvozd - Posušje - Novi Travnik/Travnik s odvojkom za Mostar.
"Zakon o Južnoj interkonekciji s Hrvatskom je fokus i Parlament Federacije Bosne i Hercegovine bi trebao žurno i bez odgađanja razmatrati te usvojiti ovaj zakon", rekao je naš izvor čiji identitet smo zaštitili zbog osjetljivosti informacija.
Čitaj više
Predstavljen NECP BiH, uspostava burze električne energije uvjet za nove investicije
Procijenjeno je da će do 2030. godine u BiH biti investirano između 13,5 i 16 milijardi KM u energetski sektor.
25.04.2023
Blok 7: 'Generacijski' projekt na čekanju, zima donosi nove rizike
EP BiH ne odustaje od mega investicije.
01.08.2022
RS prodaje akcije u devet društava, među njima i Rafinerija nafte Brod
Akcije u devet emitenata procijenjene na oko 175 hiljada maraka.
25.04.2023
Rusi žele gasnu elektranu od 100 MW u Republici Srpskoj
Očekivana ukupna visina ulaganja procjenjuje se na 150 miliona evra.
21.07.2022
Sličnu poruku poslala je i predsjedateljica VM BiH Borjana Krišto poručivši da su pozvali Parlament Federacije BiH da što žurnije donese zakon (Zakon o Južnoj interkonekciji) kako bi se krenulo u implementaciju ovog projekta.
Pitanje je mjeseci prije nego što se projekt Južne interkonekcije zauvijek izgubi, ističe naš izvor. Svijet oko BiH je drugačiji, Europska unija (EU) je drugačija nego što je bila prije ruske invazije na Ukrajinu, dodao je. "Postoji sve veća suglasnost da BiH mora diverzificirati svoje tržište plina i smanjiti svoju ovisnost o Rusiji."
"Nema mnogo zemalja u svijetu koje imaju takvu potporu za projekt fosilnih goriva", rekao je naš izvor. Nositelj projekta mora biti BH Gas i vlasti trebaju raditi na njegovom osnaživanju, dodao je. "BH Gas se mora reorganizirati kako bi bolje predstavljao populaciju Federacije Bosne i Hercegovine."
Još uvijek nema političkog dogovora o tome koja kompanija za transport prirodnog plina će predvoditi projekt Južne interkonekcije. Novoosnovana kompanija, koja nosi naziv po projektu "ne može biti nositelj jer nema proračun, nije isplativa ni u jednom smislu." Nije prihvatljivo da s novom kompanijom dolazi do fragmentacije tržišta u Federaciji BiH, dodao je naš izvor.
Hrvatska demokratska zajednica BiH (HDZ BiH) je i ranije podržavala ovaj projekt. "Podržavamo i pozivamo HDZ BiH da dođe za stol sa svojim partnerima iz FBiH kako bi se raspravljalo i riješila pitanja u BH Gasu onako kako bi to njima služilo", istakao je izvor dodajući da je Rusija nepouzdan energetski partner.
Jedan od ključnih čimbenika je tajming. Vrata banaka se zatvaraju. Preostala je jedna banka, Europska banka za razvoj (EBRD), koja je spremna financirati projekte fosilnih goriva kao što su plinovodi. Međutim, EBRD je najavio da će se ove godine u potpunosti povući iz projekata fosilnih goriva. "Ne zna se točno kada će se to dogoditi ove godine, ali vrata se sa sigurnošću zatvaraju", rekao je naš sugovornik.
Protuargument za Južnu interkonekciju je nedostatak potražnje za plinom u Hercegovini. No, kako naš izvor ističe, postoji cijela gospodarska komponenta koja je spremna priključiti se na odvojak za Mostar i preći na plin. "Industrija, u ovom slučaju Aluminij je spreman i ima kapacitete da troši jednake količine plina kao što je to trenutno slučaj u FBiH."
VM BiH je 11. svibnja usvojilo i Nacrt osnova za vođenje pregovora radi zaključivanja Sporazuma između BiH i Republike Srbije o izgradnji plinovoda 'Nova istočna interkonekcija Bosne i Hercegovine i Republike Srbije' na pravcu granica Republika Srbija - Bosna i Hercegovina - Bijeljina - Banja Luka - Prijedor - Novi Grad.
Nova istočna interkonekcija je manje-više isto što i trenutna Istočna interkonekcija, rekao je naš izvor, 100 posto je ovisna o Rusiji i ruskom plinu. Prednost ovog projekta mogla bi biti plinifikacija dijela Republike Srpske. "Ali, ne postoje javno objavljeni dokumenti, studije isplativosti i održivosti, kao ni studije vezane za okoliš. Južna interkonekcija ima sve te dokumente i javni su", napominje zapadni zvaničnik.
Blok 7 i Brod
Pitanje koje je palo u sjenku posljednjih pola godine je izgradnja Bloka 7 termoelektrane u Tuzli. Radovi su započeli krajem 2019. godine. Do sada su obavljeni samo pripremni radovi u koje je Elektroprivreda BiH (EP BiH) uložila skoro 19 milijuna KM u pripremu terena za izgradnju budućeg Bloka 7. Obavljena je i uplata avansa u iznosu 214 milijuna KM.
Blok 7 je planiran kao zamjenski blok za postojeće kapacitete u TE Tuzla i njegovim ulaskom u pogon 2025. godine, prestat će raditi blokovi 3, 4 i 5, navedeno je na stranici Elektroprivrede BiH. "Nažalost, naš partner, kojeg smo odabrali u ovom projektu, izgubio je tu poslovnu sposobnost, odnosno sposobnost da realizira ugovor onako kako je on ugovoren", kazao je Admir Andelija, direktor Elektroprivrede BiH (EP BiH).
Ugovor o izgradnji Bloka 7 potpisan je 2014. godine s konzorcijem kineskih državnih kompanija "China Gezhouba Group Company" i "Guandong Electrical Power Design Institute", koje su izabrane za izvođače radova.
Ugalj je gorivo prošlosti, a nikako budućnosti. Blok 7 je propali projekt, smatra naš sugovornik. "Sjedinjene Američke Države ne podržavaju gradnju novih termoelektrana."
Vlada Federacije BiH dala je u studenom 2019. godine garanciju EP BiH da se zaduži kod kineske uvozno-izvozne banke (EXIM) kako bi izgradila Blok 7 vrijedan 700 milijuna eura.
Rafinerija nafte Brod jedina je domaća kompanija za preradu nafte i proizvodnju naftnih derivata u Bosni i Hercegovini. Rafinerija nafte Brod jedna je od četiri kompanije koje posluju pod brendom NESTRO u BiH. Većinski vlasnik (19,9 posto) je ruski Neftegazinkor s adresom u Moskvi.
"Zabrinuti smo za Rafineriju Brod, troškovi i gubici se gomilaju. U isto vrijeme, uvoz i prodaja kompresovanog prirodnog plina (CNG) raste", rekao je naš sugovornik.