"Generacijski" projekt izgradnje Bloka 7 u Termoelektrani Tuzla je već dobro poznata tema u Bosni i Hercegovini. Radovi su započeli krajem 2019. godine. Do sada obavljeni su samo pripremni radovi u koje je Elektroprivreda BiH uložila skoro 19 milijuna KM u pripremu terena za izgradnju budućeg Bloka 7. Obavljena je i uplata avansa u iznosu 214 miliona KM.
Blok 7 je zamjenski blok za postojeće kapacitete u TE Tuzla i njegovim ulaskom u pogon 2025. godine, prestaće s radom blokovi 3, 4 i 5, navedeno je na stranici Elektroprivrede BiH.
Sve je stalo kada se General Electric, američka tvrtka koja je trebala dostaviti kotao, turbinu i generator za "generacijski" projekt, povukao 2020. godine iz projekata zasnovanih na uglju.
Admir Andelija, direktor Elektroprivrede BiH (EP BiH), kazao je za Bloomberg Adriju da EP BiH ne odustaje od Bloka 7. Istakao je da je Blok 7 od značaja za cijelu BiH posebice ako uzmemo u obzir agresiju na Ukrajinu te da je cijena električne energije u porstu.
"Nažalost naš partner, kojeg smo odabrali u ovom projektu, je izgubio tu poslovnu sposobnost odnosno sposobnost da realizuje ugovor onako kako je on ugovoren", kazao je Andelija."Parlament Federacije, Vlada Federacije su zadužili EP BiH da sagleda alternativnu ponudu sa aspekta tehničke prihvatljivosti i pravne prihvaltljivosti. Mi smo angažovali međunarodne konsultante i jedan i drugi nam je rekao da nažalost ponuda koju smo dobili ne ispunjava osnovne tehničke zahtjeve."
Ugovor o izgradnji Bloka 7 potpisan je 2014. godine s konzorcijem kineskih državnih kompanija "China Gezhouba Group Company" i "Guandong Electrical Power Design Institute" koji su izabrani za izvođače radova.
Naveo je da bi se morala izvršiti izmjena ugovora zbog alternativne opreme jer je "krupan" dio njega neispunjen. Ističe da ne smatraju da je oprema loša već jednostavno da neispunjava uvjete osnovnog ugovora u kojemu je zahtjev EP BiH da oprema bude europska.
"Parlament FBiH je dao saglasnost na osnovni ugovor, te zadužio Valdu FBiH i EP BiH za sve buduće eventualne izmjene ugovora dostave na saglasnost Parlamentu FBiH", rekao je Andelija za BBA.
Sada kaže da Parlament FBiH može dati saglasnost EP BiH da eventualno prihvati ponudu te da uskoro očekuje ovu točku na dnevnom redu Parlamenta.
Vlada Federacija BiH dala je u studenom 2019. godine garanciju EP BiH da se zaduži kod kineske uvozno-izvozne banke (EXIM) kako bi izgradila Blok 7 vrijedan 700 milijuna eura.
Vijeće za državnu pomoć BiH donijelo je krajem lipnja 2021. godine odluku kojom je proglasilo nezakonitom garanciju za kreditno zaduženje. Zaključeno je da nije izdata pod komercijalnim uvjetima, te da su prekršene odredbe Ugovora o Energetskoj zajednici koji "uključuje načelnu zabranu državne pomoći".
Ministar energije, rudarstva i industrije u Vladi Federacije BiH Nermin Džindić kazao je za Bloomberg Adria Start da je električna energija alternativa za plin, kojoj se potrošači mogu okrenuti u slučaju prekida isporuke plina iz Rusije.
"Električne energije u ovom trenutku imamo dovoljno, a ono što nije dobro je da se građani masovno pripremaju za prelazak na električnu energiju, to bi moglo napraviti sistem lako ranjivim", kaže Džindić.
Da li su trenutni blokovi TE Tuzla i TE Kakanj pod rizikom jer su njihovi blokovi odradili daleko više radnih sati nego što je propisano i što je s izgradnjom Bloka 7 nismo uspjeli saznati jer na naša pitanja nije odgovorio do objavljivanja ovog teksta.
Doktor elektrotehničkih nauka Mirza Kušljugić kazao je za Bloomberg Adriju da rizik sigurnosti snabdijevanja proizilazi i iz činjenice da su blokovi u svim TE u BiH, osim u TE Stanari, zastarjeli i bez funkcionalnih sistema za ispunjavanje zahtjeva zaštite okoline, prema LCPD/IED direktivi.
Pročitajte: Jedini izvozimo struju, ugrožavamo vlastito snabdijevanje
Kušljugić napominje da će zato u zimskom periodu zagađivanje okoline, posebno zraka, biti iznad propisanih granica. Dodao je da niti jedna TE u regiji ne ispunjava sve zahtjeve prema EU LCPD direktivi (direktiva o velikim ložištima).
Predsjednik Udruženja "Bosansko-kineskog prijateljstva" Faruk Borić kazao je za Bloomberg Adriju da se neizgradnjom Bloka 7 vodi ka međunarodnoj arbitraži u kojoj će EP BiH plaćati odvjetnike nekoliko milijuna maraka a ishod procesa je na "klimavim nogama".
Ističe da projekt Blok 7 ima snagu 450 megavata (MW) i godišnje može proizvoditi 2.756 gigavat-sati (GWh) i 390,9 GWh toplotne energije.
Po posljednjim podacima Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine iz solarnih i vjetroelektrana proizvodi se tek 2,1 posto od ukupne proizvodnje električne energije u našoj državi.
Više na: Iz sunca i vjetra BiH dobiva tek 2,1 posto električne energije
"Blok 7 bi nosio oko 30 posto trenutnog izvoza struje, odnosno 131 milion eura godišnje. Koliko vidim, plan je da se i dalje oslonimo na ekološki krajnje štetne blokove kojima je istekao ili ističe rok trajanja", kazao je Borić. "Koliko će oni još smjeti raditi, makar i sa tom famoznom desumporizacijom koja će, uzgred, EP BiH koštati dodatnih stotinjak miliona maraka - a nekome je i taj lukrativan posao zapao za oči, pitanje je na koje ja nemam odgovor."
Na kraju je istakao kako pretpostavlja da će neki reći da on ovako govori kao predsjednik Udruženja "Bosansko-kineskog prijateljstva", ali da čvrsto stoji iza svojih stavova te da govori u interesu BiH.