Sredinom protekle nedjelje, tačnije 24. jula, vodeće američke korporacije u polju visoke tehnologije zabilježile su zabrinjavajući pad vrijednosti dionica. Pad od 2,3 odsto osjetile su i dionice koje su dio Blue Chip portfolija, u koji su uvrštene najveće i najstabilnije korporativne akcije, čija vrijednost po pravilu ne oscilira, dok je umjeren, ali stabilan prihod od njih zagarantovan. Vrijednost akcija u okviru Nasdaq Composite, koji se sastoji od kompanija orijentisanih na razvoj i proizvodnju visoke tehnologije pao je za 3,6 odsto.
Dio vrijednosti izgubili su Tesla i Alphabet, koji u svom vlasništvu obuhvata korporaciju Google. Njima su se u negativnom rastu pridružili Nvidia, Microsoft i Apple. Dati pad vrijednosti akcija dotakao je kako korporacije iz sfere visoke tehnologije tako i kompanije koje su posvećene unapređenju vještačke inteligencije – oba sektora su predstavljala zamajce rasta američkog tržišta akcija posljednjih godina.
Vrijednost Teslinih dionica se snizila za 12,3 odsto, što predstavlja najgori dnevni rezultat te kompanije od 2020. godine. Do pada je došlo nakon što je najpoznatiji proizvođač električnih automobila u utorak objavio profit koji je bio znatno niži od tržišnih očekivanja. Googleova matična kompanija Alphabet pretrpjela je gubitak vrijednosti akcija od pet odsto, što je njen najgori dan na Njujorškoj berzi počevši od januara ove godine, uprkos tome što su rezultati njenog poslovanja blago nadmašili prognoze analitičara vezano za zaradu. Prihodi od oglašavanja na YouTubeu su, s druge strane, podbacili u odnosu na procjene analitičara. Akcije najvećeg svjetskog proizvođača mikročipova Nvidije pale su za oko sedam procenata.
Sve u svemu, svi članovi "sedam veličanstvenih" – Tesla, Alphabet, Apple, Meta, Microsoft, Nvidija i Amazon ostvarili su pad vrijednosti svojih dionica, a Tesla je među njima negativni rekorder. Poslije ovog događaja, neminovno je u prvi plan medijske debate isturena tema pucanja mjehura u sektoru vještačke inteligencije.
Čim se dominantni narativ usmjeri prema ekonomski zastrašujućem terminu "mjehur", obični građani počinju da asociraju dati proizvod ili segment tržišta s nekim vidom prevare, pa i predosjećajem ekonomske krize. I ko bi mogao da ih krivi, mjehur na američkom tržištu nekretnina izazvao je krizu likvidnosti među najuticajnijim bankama, što je i dovelo do finansijske krize 2008. godine. To je bio samo jedan primjer "mjehura". Valja pomenuti i internet mjehur, koji je pukao početkom novog milenijuma. Pri njegovom pucanju nije došlo do finansijske krize, ali jeste zadao ozbiljan udarac venčurnom kapitalu i tehnološkom berzanskom indeksu Nasdaq Composite.
Kao što možemo vidjeti iz poređenja ova dva sasvim različita mjehura, onaj iz 2008. bio je proizvod moralnog hazarda najkrupnijih banaka, koje su se svjesno upustile u rizično kreditiranje, dok je internet mjehur bio proizvod investicione histerije u polje tehnologije koje ni tadašnje društvo, ni investitori nisu najbolje razumjeli. AI mjehur odudara od oba navedena primjera, i to znatno više od bankarskog mjehura, a nešto manje od njegovog internet pandana.
U sektoru AI što se tiče ulaganja i poslovnih praksi nema nikakvog moralnog hazarda. Ulaganja se vrše na tržišnoj i racionalnoj osnovi uz velika očekivanja povrata kapitala i dodatnog profita. Dakle, potencijalnim pucanjem AI mjehura neće doći do velike ekonomske krize, ali hoće do ozbiljne kontrakcije u segmentu tržišta usmjerenom ka visokoj tehnologiji, što je slično posljedicama internet mjehura. Trenutno, AI mjehur najviše doprinosi boljem kotiranju i poslovanju američkog tržišta akcija u poređenju s drugim važnim akterima. Kada AI mjehur idućih godina pukne, tržište će se iznivelisati i američko će izgubiti stečenu prednost.
Međutim, AI mjehur se bitno razlikuje od internet mjehura po strukturi. Naime, internet mjehur je nastao investicionom pomamom za jednom sasvim novom, revolucionarnom tehnologijom, što je dovelo do toga da mnoge maltene anonimne firme privuku ozbiljan investicioni kapital koji nisu bile u stanju da realizuju u skladu s očekivanjima. To jeste, kada je armija sitnijih investitora posvjedočila Microsoftovom i Appleovom munjevitom usponu, poželjeli su i oni da se na bilo koji način pridruže tom uspjehu. Jedini problem je bio što nisu mogli da dođu do vrijednih akcija stabilnih tehnoloških kompanija, jednostavno su bile preskupe, pa su posegli za akcijama manje vrijednih tehnoloških kompanija. Naravno, dati mjehur je pukao jer obim i usmjerenost investicija nikako nisu mogli opravdati očekivanja.
U AI sektoru nije moguće uložiti u firmu koju vode dva slučajna programera iz garaže kuće roditelja jednog od njih. AI je tehnologija za koju je potreban kako pozamašan kapital tako i koncentracija intelektualnih kapaciteta i tehnološke umješnosti. Date uslove mogu da ispune isključivo gigantske korporacije, poput Microsofta ili Googlea. AI mjehur se, shodno tome, napuhuje na najvišim vrhovima investicionog Olimpa, među Blue Chip dioničarima. Kada on pukne, neće bankrotirati ni oni, ni mega korporacije u koje su uložili kapital. Pucanje tog mjehura označiće ostvarivanje profita po znatno nižoj stopi od prenaglašenih očekivanja, ali neće biti katastrofalan po svojoj prirodi.
Iako je riječ o mjehuru koji će eventualno pući, AI, poput interneta prije njega, nije nikakva prevara. Radi se o važnoj tehnologiji bliske budućnosti, u koju se trenutno polaže previše očekivanja. Jednom kada AI mjehur pukne, data tehnologija neće nestati, niti izgubiti na značaju. Jednostavno će očekivanja od nje biti svedena na nivo realnosti, a sam AI će postati svakodnevica kako za društvo tako i za privredu, kao što je danas to internet.
Naposljetku se postavlja pitanje strukture AI sektora. Jedne kompanije bave se proizvodnjom AI hardvera, kao što je Microsoft u prvom redu, a druge AI softvera. AI hardver je umnogome pomogao mega korporacijama da poboljšaju svoje rezultate na berzi, dok manje po obimu kompanije koje proizvode AI softver ne kotiraju na tržištu akcija znatno više od realnih očekivanja. U tom pogledu, sam čin pucanja mjehura može biti vrlo blag, pa i ne opravdati tako dramatičan glagol. Možda je pravilnije reći da će se AI mjehur u jednom periodu "ispuhati", prije nego pući.
Komentar ne odražava nužno mišljenje uredništva Bloomberg Adrije i njenih vlasnika.