Iza Atlantic grupe izuzetno je uspješna prva polovica godine, s obzirom na to da su gotovo svi operativni pokazatelji poslovanja bolji nego u usporedivom razdoblju.
Prihodi od prodaje od više od pola milijarde eura su za 11,5 posto veći, EBITDA je za 29,2 posto veća, uz povećanje EBITDA marže s devet posto u prvoj polovici 2023. na 10,3 posto u prvoj polovici 2024. godine. Ti rezultati postignuti su zahvaljujući rastu svih poslovnih i distributivnih segmenata, osim Donata koji bilježi blagi pad od 4,5 posto, te službenom pridruživanju Strauss Adriatica.
Gotovo svi poslovni segmenti bilježe rast
Strateška područja kave, delikatesnih namaza i pića bilježe dvoznamenkaste stope rasta na godišnjoj razini, što Atlanticu daje razlog za optimizam da će ove godine premašiti milijardu eura prihoda.
Strateško područje kave, kao najdominantnija kategorija s udjelom od 21,9 posto u ostvarenim prihodima na kraju prve polovice 2024. godine, raste 19,2 posto godišnje. Rast prihoda od prodaje cijelog segmenta kave vodi i vrijednosni i količinski rast, a Grand kava najviše je doprinijela tom rastu. No i bez Strauss Adriatica, ostale kategorije Atlanticove kave rasle su 4,3 posto.
Dva najveća tržišta, Hrvatska i Srbija, bilježe visoke stope rasta, 9,7, odnosno 20,1 posto, čineći 59,3 posto ukupnih prihoda u prvoj polovici ove godine. To ostavlja razlog za optimizam da će planirane investicije u Srbiji donijeti vidljivije efekte u narednom razdoblju, posebno u ubrzanju segmenta slatkog i slanog kroz razvoj kapaciteta Štarka u iznosu od 25 milijuna eura.
Zasad segment slatkog i slanog nastavlja godišnji rast dinamikom sličnom prethodnom kvartalu sa šest posto. Perspektiva kretanja tog segmenta uvelike ovisi o komercijalnoj politici zbog volatilnosti nabavne cijene kakaa. Očekujemo da će Atlantic barem dio rasta ulazne cijene kakaa prenijeti na kupce s obzirom na to da je rast abnormalan, što će posljedično rezultirati snažnijim rastom prihoda segmenta.
S druge strane, teško će biti potpuno obraniti profitabilnost, što se može iščitati iz očekivanja menadžmenta koja ukazuju na znatno sporiji rast profitabilnosti na razini cijele godine od trenutnog.
Kategorija ukupnih materijalnih troškova u prvoj polovici 2024. smanjila je svoj udio za tri postotna boda u odnosu na isto razdoblje prošle godine i sada iznosi 61 posto prihoda od prodaje. Veća prodaja principalskih brendova povukla je rast nabavne vrijednosti prodane robe od 12,3 posto godišnje, ali njihov udio u prihodima od prodaje ostao je na 29 posto, slično kao i u prvom polugodištu prošle godine.
Razlog za smanjenje udjela u prihodima od prodaje cijele kategorije materijalnih troškova nalazi se u troškovima sirovina i materijala, jer je unutar te potkategorije došlo do dvosmjernog efekta kretanja cijena sirovina, odnosno više cijene kakaa kompenzirane su nižim cijenama ulja, šećera i mliječnih proizvoda.
Pridruživanje Straussa donijelo je Atlantic grupi i veći broj radnika, što uz varijabilne isplate zbog veće prodaje dovodi do rasta troškova zaposlenih od 12,9 posto. Međutim, udio tih troškova u prihodima od prodaje ostao je nepromijenjen u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Strateška područja koja su zabilježila dvoznamenkaste stope rasta povukla su za sobom i značajan rast marketinških troškova od 21,5 posto godišnje. Fokus je prvenstveno bio na promociji Straussovih proizvoda i jačanju Donata. Rast tih troškova djelomično je kompenziran smanjenjem cijena energenata od 22,9 posto godišnje.
Dobri poslovni rezultati manifestirali su se u generiranju neto operativnog novčanog toka od 18,1 milijun eura, što je 72 posto više nego na kraju prve polovice prošle godine. Međutim, ciklus Atlanticovih investicija u prvoj polovici ove godine od 26,5 milijuna eura doveo je do negativnog slobodnog novčanog toka od 8,4 milijuna eura.
Zaduženost Atlantica je na prihvatljivoj razini od 2,3 puta mjerena odnosom neto duga i EBITDA-e, što nije alarmantno povećanje u odnosu na kraj prošle godine kada je taj odnos bio 1,8 puta. Povećanje neto duga od 42 posto u odnosu na kraj prošle godine posljedica je povećanja financijskih obveza (kredita i najmova) za gotovo 36 milijuna eura i smanjenja pozicije novca i novčanih ekvivalenata za 29 milijuna eura. Međutim, sve to treba staviti u kontekst akvizicije Straussa koja je rezultirala novčanim odljevom od 38,6 milijuna eura.
Očekivanja
U drugoj polovici godine Atlantic očekuje nešto veći pritisak na profitabilnost s troškovne strane. Naime, opterećenje kategorije plaća zaposlenih uslijed povećanja, abnormalan rast cijene kakaa i opterećenje lanca nabave sirove kave (robuste iz Vijetnama) glavni su faktori dinamike kretanja operativnih troškova.
U prvoj polovici godine Atlantic je još uvijek crpio dio starih zaliha kakaa, stoga se najveći negativni utjecaj očekuje u drugoj polovici.
Sa strane prihoda, očekujemo da se rast prihoda nastavi na sličnim razinama kao i u prvoj polovici godine, uz mogućnost blagog ubrzanja zbog potencijalnog djelomičnog prenošenja poskupljenja sirovog kakaa. Međutim, rast prihoda bit će pod utjecajem turističke sezone u Hrvatskoj.
Investicije u Štark pomoći će segmentu slatkog i slanog da zadrži visoke jednoznamenkaste stope rasta do kraja godine, dok će segment Kave biti podržan jačanjem HoReCa kanala prodaje kroz nove akvizicije.
Očekivanja Menadžmenta ukazuju na snažne pritiske na profitabilnost u drugoj polovici godine, s obzirom na to da se očekuje srednjejednoznamenkasti rast EBITDA-e, naspram trenutnog rasta od gotovo 30 posto godišnje. Naša očekivanja su manje konzervativna, stoga očekujemo da bi EBITDA na razini cijele godine trebala dosegnuti visoki jednoznamenkasti rast, a ne bi nas iznenadio ni niski dvoznamenkasti rast EBITDA-e.