Ako bi razvoj startupa i cjelokupnog startup ekosistema na Zapadnom Balkanu u posljednjih nekoliko godina trebalo da se opiše samo jednom riječju, ta riječ bi bila "živahan". Pokazalo se da svojim talentom i dobrim idejama startupi iz zemalja regije počinju privlačiti pažnju ne samo regionalnih investitora, akceleratora, klijenata, nego i globalnih igrača. Paradoksalno, ovoj situaciji je u neku ruku doprinio i COVID-19, kada se, zbog nemogućnosti putovanja, globalni fondovi okreću online modu poslovanja i, tražeći nove prilike za poslovanje, počinju pažnju obraćati na našu regiju. COVID-19 je prošao, ali je interes ostao.
Naravno, to je samo jedna od prilika koja se otvorila lokalnim startupima i ne možemo joj pripisati cjelokupni razvoj ekosistema. Kao i svaki ekosistem, startup ekosistem je kompleksna stvar iza koje stoje preduzetnici željni dokazivanja na tržištu, lokalne organizacije koje podržavaju razvoj preduzetništva i startupa, kompanije, inkubatori, akceleratori i mnogi drugi. Mislim da ih jednom riječju možemo nazvati entuzijastima koji su vjerovali da su startupi bitni, da je potrebno raditi na njihovom razvoju i da je važno izgraditi zajednicu istomišljenika koja će počivati na razmjeni znanja, iskustava i međusobnoj podršci.
Koje bitne stvari su obilježile godinu za nama i koje su to veoma pozitivne priče koje su se desile u startup ekosistemu?
Pa, krenimo!
Poboljšana investiciona klima
U 2022. godini pojavilo se mnogo više prilika za startupe da dobiju potrebne investicije i nastave svoj razvoj. South Central Ventures, koji u regiji postoji od 2015. godine, pokrenuo je novi fond u vrijednosti od 70 miliona evra, kroz koji će ulagati iznose od 500.000 evra do pet milona evra. Fond Telekoma Srbija, TS Ventures, vrijednosti 25 miliona evra, u 2022. godini je realizovao svoje prve investicije, dok je novoformirani fond BH Telecoma, vrijednosti 7,5 miliona evra, otvorio prve pozive za ulaganje u startupe iz BiH.
Fond za inovacionu djelatnost Republike Srbije je u ovoj godini otvorio program Serbia Ventures, kroz koji će s 15 miliona evra da podstakne kreiranje novih VC fondova. Uskoro bi se trebalo saznati koji to novi fondovi nastaju uz pomoć ovog programa. ICT Hub Ventures je najavio kreiranje novog fonda pod nazivom Omorika, dok je u procesu osnivanja i fond Fifth Quarter Ventures.
Više startupa koji su dobili (veće) investicije
Što se tiče ulaganja u startupe, možemo reći da su ovu godinu obilježila ulaganja u Tenderly, platformu namijenjenu blockchain programerima, koja je podigla investiciju od preko 40 miliona evra. Tu su dalje investicije u startup Hunch iz Srbije, koji je podigao četiri miliona evra, te ulaganje u Native Teams, startup iz Sjeverne Makedonije, koji je podigao dva miliona evra.
Rolla.app, startup iz Bosne i Hercegovine, podigao je investiciju u iznosu od 1,5 miliona evra, dok je Pixyle.ai, startup iz Sjeverne Makedonije, podigao investiciju u iznosu od milion evra. Naravno, tu je i niz investicija ispod milion evra u startupe kao što su Bitebell, Brush Galaxy, Anari, Howitzer, WeAreCulturate, Shopnosis...
Više: Startup ekosistem u BiH kaska, neophodno unapređenje
Snažna programska podrška startupima
Ni programska podrška startupima nije izostala. U 2022. godini startupima u ranoj fazi na raspolaganju su bila dva regionalna startup programa. Riječ je o Uplift Startup Acceleratoru i Tech Boost programima. Startupi iz Srbije imali su priliku da učestvuju u Founder Institute programu predakceleracije, kao i akceleratorskim programima Katapult i Ninja. Business Accelerator UKIM startupima iz Sjeverne Makedonije pružio je mogućnost učešća u programu akceleracije, kao i mogućnost dobijanja investicije iz njihovog fonda.
Modeli podrške
U prethodnom periodu kao uspješan instrument podrške razvoju startupa i startup ekosistema pokazao se model Inovacionog fonda. Prvi u regiji je uspostavljen u Srbiji, potom u Sjevernoj Makedoniji, a od 2022. godine i Crna Gora koristi ovaj instrument kako bi stimulisala razvoj startupa te potpomogla razvoj organizacija u okviru ekosistema.
Novi model podrške razvoju cjelokupnog inovacionog ekosistema, upravo u prethodnoj godini, započela je ekipa iz ICT Huba kroz projekat Srbija Inovira, koji je podržao USAID. Riječ je o kreiranju superklastera, sinergije svih aktera u ekosistemu, startupa, MSP, univerziteta, investitora, države, ali fokusiranih na specifičnu oblast. Projekat Srbija Inovira je identifikovao četiri sektora za razvoj superklastera, Gaming, AgriTech, Web3/Blockchain i BioTech/MedTech i radi na njihovoj uspostavi.
Zašto ovaj projekat smatram bitnim? On testira model koji omogućava identifikaciju sektora, u kojem svaka zemlja u regiji može posebno da se istakne na tržištu i bude prepoznata kao centar izvrsnosti u datoj oblasti. S druge strane, implementacijom ovog projekta stvara se znanje vezano za razvoj superklastera, koje ćemo imati dostupno u regiji. Vjerujem da ćemo o modelu superklastera čuti još mnogo i svjedočiti nastanku superklastera u svim zemljama regije zasnovanim na lokalnom znaju.
Više: Ideje i znanje put do investicija, outsourcing se okreće razvoju vlastitih proizvoda
Da li je razvoj startup ekosistema na dobrom putu?
Moj odgovor je DA. Kao što vidite iz uspješnih priča koje sam nabrojao (a to nikako nisu sve), prilika za razvoj startupa u regiji ima. Gotovo svakog dana čitam, slušam i upoznajem ljude i entuzijaste koji vrijedno rade na razvoju svojih startupa i koji imaju ideju kako da uspiju. Posla na razvoju ekosistema ima još puno, nedostaje nam dosta stvari (odgovarajući pravni okvir, poboljšanje obrazovnog sistema, specijalizovani startup programi…), ali ono što je najbitnije jeste da potencijal postoji. Zato jesam i ostajem optimista.
Sadržaj, stavovi i mišljenja izneseni u komentarima objavljenim na Bloomberg Adriji pripadaju autoru i ne predstavljaju nužno stavove uredništva Bloomberg Adrije.