Poslovni anđeli u Bosni i Hercegovini (BiH), njih 13 okupljenih u Vrbas Capitalu, već godinu dana investiraju u startupe u početnoj fazi razvoja. Neki od startupa u koje ulažu su pred izlaskom na berzu, neki su pred plasiranjem proizvoda na tržište, dok je dio njih još u razvoju.
Investitori koji su odlučili da dio novca ulože u startupe u početnoj fazi razvoja rizikuju da izgube sav uloženi novac, ali istovremeno imaju i šansu da dodatno zarade ako ideja u koju ulažu postigne uspjeh.
Jedan od osnivača Vrbas Capitala je Vladimir Ćorda, koji ističe da su okupili ljude koji žele da čuju za dobre poslovne ideje, da ulažu i da diverzifikuju izvore ulaganja tako što će uložiti u više startupa.
Čitaj više
Startup ekosistem u BiH: Napredujemo, ali sporo. Kako to promijeniti
Bosna i Hercegovina (BiH) je na globalnoj startup mapi, prema Startup Blink rangiranju, napravila mali, ali ipak korak unaprijed.
22.11.2024
Džindo: Ulaganje u startupe je rizično, ali i isplativo
Razgovarali smo s Dajanom Džindo, osnivačicom i izvršnom direktoricom Fondacije 787.
29.10.2024
Ulaganje u small cap kompanije i startupe: U fokusu carbon offset projekti
Investira se u projekte kojima je cilj osvještenje društva o potrebi smanjenja zagađenja.
11.12.2023
Revitalizacija BiH startup ekosistema: Ključna uloga poslovnih anđela
Temelj koji omogućava mladim kompanijama da rastu.
20.10.2023
Poslovni anđeli – lokalna podrška razvoju startupa
Vladimir Ćorda, CEO kompanije Virtuo, za Bloomberg Adriju piše o poslovnim anđelima.
24.03.2023
U Vrbas Capital novac je uložilo 13 lica, a uslovi su bili da pojedinačno ulaganje ne može da bude manje od 7.500 KM i više od 20.000 KM. Dogovoreno je da firma radi osam godina, jer su procijenili da će u tom periodu da izađu iz startupa u koje ulažu, odnosno da će u roku od osam godina startupi da uspiju i da udjele Vrbas Capitala otkupe veći investitori, ili da propadnu.
Ćorda kaže da je dogovoreno da u investiciju uvijek idu s nekim drugim ko je mnogo iskusniji, ko mnogo više zna, jer i sami treba da nauče mnogo iz ove oblasti. "Najbolji način da učimo je da probamo da investiramo, pa ako treba i propadnemo na nekim projektima. Ulažemo u ranim fazama razvoja, kada smo ili prva ili druga runda investicije", ističe Ćorda.
Oni s kojima sarađuju u odabiru startupa su CM Equity, Business Angels Slovenia, Serbian Entrepreneurs, ICT Hub Venture, Spring, Katapult, Zephyr Angels, Inicijativa Digitalna Srbija, Bad Ideas Fund, SEE Up, Skok123 i Startupbootcamp. Kroz njihove projekte i programe koje organizuju dolaze do startupa i ideja, rade evaluaciju, razgovore, sastanke i procjene da li da ulažu ili ne.
"U posljednjih godinu dana uložili smo u pet startupa. Nažalost, nijedan nije iz BiH, jer do sada nismo uspjeli naći one koji ispunjavaju uslove da se ostvari investicija. Razlog je, nažalost, još uvijek nerazvijen startup ekosistem u BiH i aktivno smo uključeni u njegov razvoj kroz različite aktivnosti koje radimo", naveo je Ćorda, koji je o prilikama za ulaganje govorio na Advantis Investicionom Forumu prošle sedmice u Banjaluci.
O startup ekosistemu u BiH, kao i o Vrbas Capitalu, Ćorda je opširnije govorio i u programu Bloomberg Adria TV. "BiH je, u ovom trenutku, na mapi ulaganja na dnu ljestvice regiona", kaže Ćorda. |
Pet startupa u koje je novac uložio Vrbas Capital
WËIA
Prvi startup u koji je Vrbas Capital uložio je WËIA iz Kolumbije. Bave se finansiranjem farmera, njihovih sjetvenih sezona i pored toga rade ugovore o otkupu usjeva. Uz te ugovore vrše praćenje cijelog lanca vrijednosti onoga što farmeri proizvode. Ugovore zatim prodaju velikim korporacijama, zajedno s paketom informacija. Kada se proizvod koji obradi WËIA nađe u prodaji, skeniranjem QR koda dobije se informacija koji je farmer proizvođač, gdje u Kolumbiji, koliki je karbonski otisak tog farmera i druge informacije.
"Ovo ulaganje rezultat je saradnje sa Startupbootcampom, jednim od top pet akceleratora u svijetu koji je imao program namijenjen za startupe iz domena fintecha. WËIA je startup koji je, pored toga što je bio učesnik Startupbootcampa, prikupio 300.000 dolara investicije. Sada su dio akceleratora koji je formirala jedna od najvećih grupacija u Latinskoj Americi koja dolazi iz domena poljoprivrede. Pored novčanog iznosa od 100.000 dolara, sada dobijaju i korisničku bazu farmera koje mogu u budućnosti finansirati. Nedavno su odabrani u top 100 startupa Kolumbije za 2024. godinu", pojašnjava Ćorda i dodaje da se sve pozitivno odvija, a da li će biti uspješno ili ne, znaće za 5-6 godina.
Fuller Vision
Drugi startup u koji ulažu je Fuller Vision iz Srbije, a koji razvija hardver - naočale s autofokusom. Tehnologija autofokusirajućih sočiva je u ramu naočala. Ukupna investicija koju su oni primili je pet miliona dolara, dva patenta su im odobrena u SAD-u, dok su četiri u procesu odobrenja.
Oni još nemaju proizvod koji je spreman za tržište, sada počinje pretprodaja proizvoda i očekuje se da će iduće godine isporučiti prvih 1.000 naočala kupcima u SAD-u.
ZenHire
U saradnji sa Senzal Capitalom, Vrbas Capital investirao je i u startup ZenHire iz Srbije, koji radi u domenu vještačke inteligencije. To je AI regruter, koji je fokusiran na filipinsko tržište. Namijenjen je vrlo specifičnom tržištu, a to su kompanije koje imaju call centre, veliku fluktuaciju radnika i milion aplikanata za određene pozicije godišnje.
"Ono što oni rade je da omoguće da svako ko aplicira za posao ima intervju na engleskom jeziku, gdje vještačka inteligencija na bazi pet minuta govora procjenjuje dikciju i vokabular. Sa 97 odsto sigurnosti utvrđuje se koji je nivo znanja jezika, plus imaju automatske testove. Kada se sve to sabere, od npr. 100 hiljada aplikanata AI regruter izbaci pet ili 10 odsto onih koji ispunjavaju uslove i na taj način dosta smanjuju trošak akvizicije", kaže Ćorda.
ZenHire je zatvorio prvu rundu finansiranja, a sklopili su i prve ugovore o prodaji.
Karbon-X
Naredna investicija Vrbas Capitala je u Karbon-X iz Kanade, usmjeren na implementaciju rješenja za smanjenje emisije ugljen-dioksida. To je jedini startup gdje su odstupili od pravila da ulažu u ranoj fazi razvoja, jer je riječ o aplikaciji koja se primjenjuje za projekte u Ugandi, Kini, Boliviji, Kanadi, Velikoj Britaniji, Nepalu, Indiji i Južnoj Africi.
"Ulagali smo u taj biznis zahvaljujući saradnji sa CM-Equity, priča je toliko dobra da je nismo htjeli propustiti. To je globalna investicija s našim veoma malim iznosom ulaganja, ali nam je drago da smo započeli saradnju s CM-Equity. Trenutno se Karbon-X priprema za izlazak na berzu i već smo u boljoj poziciji nego kad smo ušli", ističe Ćorda.
Better & Better
Startup Better & Better je peti u koji su investirali, a koji je prošle godine podigao investiciju od četiri miliona dolara u Americi, dok su ove godine imali i rundu od milion dolara, a koje je i Vrbas Capital dio. Orijentisani su na wellness sektor, proizvodnju organskih dentalnih proizvoda primjenom koncepta mikrodoziranja.
"Veliki broj naučnih istraživanja pokazuje da unošenje suplemenata klasičnim putem, putem tableta i šumećih tableta, ima apsorpciju od oko 10 odsto te da je mnogo bolja apsorpcija oralno kroz desni. Osmislili su pastu za zube i vodicu za usta koje sadrže suplemente, dominantno vitamine C i D. Receptura i tehnologija su razvijeni, način proizvodnje zaštićen i ove godine su dostigli blizu milion dolara prodaje svojih proizvoda", kaže Ćorda.
Jedan od osnivača Better & Better je iz Srbije, a registrovani su u SAD-u. Očekuje se da će s dodatnom investicijom obezbijediti jači marketinški nastup i da će iduće godine postati profitabilni. Prodaja njihovih proizvoda trenutno je isključivo u SAD-u, putem web shopa i Amazona. Sada su ostvarili saradnju s akceleratorom iz Srbije koji bi trebalo da im otvori tržište EU, ali i Adria regije.
U planu Vrbas Capital 2
U Vrbas Capitalu su optimistični i evaluiraju još pet startupa: DeepMark iz Crne Gore, EarthCare AI i Barcoder iz Sjeverne Makedonije, Neural Factory i Colsia iz Srbije.
"Sada smo spremni za Vrbas Capital 2, očekujemo da u junu 2025. godine krenemo u investiranje i da do tada sakupimo još jednu grupu ljudi koja je voljna da nastavi put koji smo mi već prošli. Biće malo veći rang ulaganja, od 10.000 do 30.000 KM po osobi, na period od osam godina, uz koinvestiranje s drugima i očekujemo oko osam novih investicija", poručuje Ćorda.