Evropska unija planira da naredne nedjelje predstavi paket prijedloga za pokretanje trgovinskih pregovora sa administracijom predsjednika Donalda Trumpa.
Prema riječima osoba upoznatih sa sadržajem dokumenta, predlozi podrazumijevaju smanjenje carinskih i necarinskih barijera, podsticanje evropskih investicija u SAD, saradnju na globalnim izazovima poput rješavanja viškova kapaciteta u kineskoj industriji čelika, kao i kupovinu američke robe kao što su tečni prirodni gas i tehnološka rešenja.
Planovi još mogu biti izmijenjeni jer Evropska komisija, izvršno tijelo EU zaduženo za trgovinske odnose, nastavlja konsultacije sa državama članicama, rekli su sagovornici koji su tražili da ostanu anonimni.
Čitaj više

SAD najavljuje oštre sankcije Rusiji, Graham tvrdi da ima potrebnu većinu
U priči su i carine za zemlje koje kupuju rusku naftu, gas i druge ključne proizvode.
prije 7 sati

SAD i Ukrajina potpisali ugovor o rijetkim mineralima
Sporazumom se SAD-u jamči povlašteni pristup novim projektima za iskorištavanje ukrajinskih prirodnih resursa.
prije 8 sati

Trumpovih 100 dana neizvjesnosti u kojima je svijet zadržavao dah
Za razliku od prvog mandata, kada mjesecima nije uspijevao popuniti upražnjena mjesta u svojoj administraciji, Trump je u drugi mandat ušao više nego spreman.
30.04.2025

Deflacijska spirala kao Trumpov odgovor Kini: Što to znači za globalnu ekonomiju
Trump je s carinama napravio kaos u cijelom svijetu. Postepeno je odustajao od njih, smanjivši ih na 10 posto svima osim Kini. S njom SAD ima najveći trgovinski deficit, ali carine su samo alat da se ograniči uspon Kine kao sile, prisiljavajući je na ulazak u deflacijsku spiralu.
29.04.2025

Trgovinski rat između SAD-a i Kine postaje sukob ega dva lidera
Trgovinski rat između SAD-a i Kine bjesni i sve je očitije da se radi o sukobu ega između čelnika dviju zemalja, jednako koliko o zaštiti američkih ekonomskih interesa.
27.04.2025
Portparol Komisije odbio je da komentariše.
Bloomberg
Prema istim izvorima, EU ujedno nastavlja pripreme za moguće kontramjere u slučaju da pregovori sa Trumpovom administracijom propadnu. Među tim mjerama su dodatne liste američkih proizvoda na koje bi bile uvedene carine, kao i moguća ograničenja izvoza, kako je ranije izvjestio Bloomberg.
EU je početkom mjeseca pristala da za 90 dana odloži primjenu seta kontramjera protiv SAD, koje je pripremila kao odgovor na carine od 25 odsto koje je Trump uveo na izvoz čelika i aluminijuma iz EU. Ova odluka uslijedila je nakon što je američki predsjednik privremeno smanjio tzv. recipročnu stopu na većinu evropskog izvoza sa 20 odsto na 10 odsto.
Trump je takođe uveo carine od 25 odsto na automobile i pojedine dijelove. Najavio je i da će nastaviti sa planovima za uvođenje carina na uvoz poluprovodnika i farmaceutskih proizvoda.
Do sada je postignut mali napredak u pregovorima koji imaju za cilj smirivanje tenzija, a više evropskih zvaničnika reklo je za Bloomberg da vjeruju kako će mnoge američke carine ostati na snazi.
Administracija Donalda Trumpa iznosi zamjerke u vezi sa trgovinskim deficitom koji SAD imaju sa EU, kao i u vezi sa određenim regulativama i standardima unutar bloka.
Unija se priprema i za najgori scenario u kojem bi EU i SAD ušle u pravnu bitku pred Svjetskom trgovinskom organizacijom, kao i za moguće poremećaje u trgovini koje bi mogle nastati kao posljedica carina od 145 odsto koje je Trump uveo na veliki broj kineskih proizvoda.