Donald Trump se predstavlja, a svira "Hail to the Chief". "Danas imamo vrlo, vrlo dobre vijesti", započinje Trump. "Ovo je Dan oslobođenja".
Trump opisuje naredbu: "Za nekoliko trenutaka potpisat ću povijesnu izvršnu naredbu, recipročne carine za zemlje diljem svijeta. Recipročne. To znači da oni to rade nama i mi to radimo njima. Vrlo jednostavno. Ne može biti jednostavnije od toga.
Trump iznosi svoju teoriju da će carine vratiti "zlatno doba" za SAD, frazu koju je također upotrijebio u svom inauguralnom govoru: "Radna mjesta i tvornice će se vratiti u našu zemlju, i vidite da se to već događa. Napunit ćemo našu domaću industrijsku bazu."
Kaže da će recipročne carine donijeti "jaču konkurenciju i niže cijene za potrošače" u SAD-u. To je zapravo upravo suprotno od onoga što automobilski direktori misle da će se dogoditi. Ne samo da se boje viših cijena, već i manje konkurentnosti na globalnoj razini.
Trump ponavlja ono što je ranije najavio, da će SAD u ponoć uvesti carinu od 25 posto na sve automobile strane proizvodnje.
Kao primjer, Trump kaže da SAD naplaćuje carinu od samo 2,4 posto na motocikle, dok Indija naplaćuje 70 posto, Vijetnam naplaćuje 75 posto, a ostali su čak i više od toga. Proziva dva američka saveznika s velikim automobilskim industrijama, Japan i Koreju. Proziva Toyotu po imenu jer je prodala milijun stranih automobila u SAD-u.
Trump spominje člana UAW-a po imenu Brian iz okruga Macomb, predgrađa Detroita, koji kaže da UAW podržava carine. Ono što je značajno jest da predsjednik UAW-a, Shawn Fain, nije gore i to ne govori. UAW je objavljivao izjave u kojima podupire Trumpove tarife, ali je za to bilo potrebno i mnogo političkog žara s obzirom na to da Trumpova administracija pokušava oslabiti radnička prava za savezne radnike.
Trump izražava podršku poljoprivrednicima. To je skupina koja bi mogla biti prva koja će osjetiti učinke osvetničkih carina iz drugih zemalja jer su te nacije uvele velike namete na američke žitarice i drugu robu. "Današnjim akcijama također se zalažemo za naše velike farmere i rančere."
"Trump navodi kanadske carine na mlijeko. Evo dobrog objašnjenja o čemu on govori. Velika većina mliječnih proizvoda koje SAD izvozi u Kanadu oslobođena je carina. Ali SAD bi želio da kanadska pravila budu fleksibilnija kako bi se tržište dodatno otvorilo američkim poljoprivrednicima", objašnjava urednik kanadskog Bloomberga Derek Decloet.
Trump maše velikim posterom s tablicom uzajamnih carina. On proziva svaku zemlju na popisu, govoreći za Tajvan da je "uzeo sva naša računala i poluvodičke čipove". Kina, EU, Vijetnam, Tajvan i Japan su na vrhu popisa recipročnih carina.
Nabraja carine:
SAD će Kini naplatiti carinu od 34 posto, Europska unija dobiva 20 posto, Japan će se suočiti s carinom od 24 posto. Najveća je trenutno za Vijetnam - 46 posto. Dakle - Europska 20 posto, Vijetnam 46 posto, Kambodža 49 posto, Tajvan 32 posto, Japan 24 posto, Južna Afrika 30 posto, Indija 26 posto, Južna Koreja 25 posto, Tajland 36 posto, Švicarska 31 posto, Indonezija 32 posto.
U objavi su naznačene i carine za BiH od 35 posto.
Trump kaže da donosi malo "teške ljubavi" američkim trgovinskim partnerima. Prisjeća se pokojnog japanskog premijera Shinza Abea. Kaže da je Abe shvatio da nešto treba promijeniti u trgovini.
Tajvan, gdje se proizvodi većina naprednih svjetskih poluvodiča, suočit će se s recipročnom carinom od 32 posto, prema Trumpovom grafikonu. Trump smatra da je prijetnja američkim carinama potaknula Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., vrhunskog proizvođača čipova koji se koriste u umjetnoj inteligenciji, da proširi svoje američke investicijske planove za dodatnih 100 milijardi dolara.
"Čini se da je ovo mnogo agresivnije nego što su mnogi promatrači očekivali. Jedno veliko pitanje je jesu li to pregovaračke pozicije i hoće li se stope spuštati. Nije jasno je li Trump doista zainteresiran za trgovinske sporazume - on stalno naglašava da strani proizvođači mogu slobodno pokrenuti poslovanje u SAD-u i izbjeći carine. On također naglašava snagu carina za povećanje prihoda. Niti jedna od tih stvari ne sugerira da je divlji oko ideje o sporazumima o slobodnoj trgovini s kolegama", kaže Fain.
Dođite u Ameriku
Trump sada navodi tvrtke koje su obećale ulaganja otkako je preuzeo dužnost, uključujući 500 milijardi dolara od Apple Inc. - iako je Apple već ranije najavio velik dio toga. Trump hvali nekoliko tvrtki koje su najavile ulaganja u SAD, a nada se da će ih biti više ako njegovi tarifni planovi budu radili kako je predviđeno. Predsjednik je pohvalio Softbank, Open AI, Oracle, NVIDIA i TSMC.
Donald Trump poručio je da tvrtke koje proizvode svoje proizvode unutar Sjedinjenih Država neće plaćati nikakve carine.
"Nema carine ako svoj proizvod napravite ovdje, u Americi", rekao je predsjednik. Najavio je i da će uskoro početi primati pozive "kraljeva, kraljica i veleposlanika" koji će tražiti izuzeća od carina.
Njegova poruka njima glasi: "Ukinite vlastite carine, uklonite prepreke, prestanite manipulirati valutama... i počnite kupovati desetke milijardi dolara američke robe."
Trgovinski rat
Trump je proglasio nacionalno izvanredno stanje povezano s trgovinskim deficitom SAD-a, koji je iznosio više od 918 milijardi dolara za robu i usluge u 2024., što mu je omogućilo da koristi jednostrane ovlasti prema Zakonu o međunarodnim izvanrednim gospodarskim ovlastima za nametanje najopsežnijeg skupa carina u generacijama. Administracija ima za cilj oživjeti američku proizvodnju svojim protekcionističkim pomakom i prikupiti stotine milijardi dolara prihoda od novih nameta za punjenje državne blagajne.
Predsjednikov potez je povijesno kockanje za koje se očekuje da će povećati troškove trilijuna dolara u robi koja se godišnje isporučuje u SAD iz drugih zemalja. Također bi mogao zapaliti svjetski trgovinski rat, obilježen štrajkovima "milo za drago" koji destabiliziraju opskrbne lance, potiču inflaciju, ohrabruju američke ekonomske rivale i potiču strane sile na formiranje novih saveza koji isključuju SAD.
Bend svira "God Bless America" dok Trump napušta Rose Garden.