Cijene hrane na globalnom nivou u julu neznatno su pale budući da je smanjenje indeksa cijena žitarica nadmašilo povećanje indeksa cijena biljnog ulja, mesnih proizvoda i šećera. Indeks cijena mliječnih proizvoda ostao je nepromijenjen.
FAO indeks cijena hrane * (FFPI) iznosio je 120,8 bodova i 3,1 posto je niži od svoje odgovarajuće vrijednosti prije godinu dana i 24,7 posto ispod svog vrhunca od 160,3 boda postignutog u martu 2022.
Globalne cijene žitarica pale su za 4,4 posto na mjesečnom i 12 posto na godišnjem nivou. Izvozne cijene svih važnijih žitarica pale su drugi mjesec zaredom. Sve veća sezonska dostupnost zbog tekućih žetvi ozime pšenice na sjevernoj hemisferi i općenito povoljni uvjeti u Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama koji podržavaju očekivanja velikih proljetnih žetvi pšenice nastavili su vršiti pritisak na pad međunarodnih cijena pšenice. Među ostalim žitaricama u julu su pale i svjetske cijene ječma i sirka.
Cijene biljnog ulja porasle su za 2,4 posto u odnosu na juni te su dostigle najviši nivo u posljednjih godinu i po. Nastavak rasta indeksa odražava više globalne kotacije palminog, sojinog, suncokretovog ulja i uljane repice.
Meso je na mjesečnom nivou zabilježilo rast od 1,2 posto, dok je u poređenju s julom 2023. skuplje za 0,8 posto. U julu su međunarodne cijene ovčijeg i goveđeg mesa porasle, uglavnom potaknute snažnom uvoznom potražnjom i sezonskim padom zaliha životinja za klanje u Okeaniji. U međuvremenu su međunarodne cijene mesa peradi porasle zbog snažne potražnje za uvozom, posebno s Bliskog istoka i iz Sjeverne Afrike, usred izazova u proizvodnji koji proizlaze iz životinjskih bolesti, posebno izbijanja ptičije gripe u nekoliko glavnih proizvodnih regija.
Drugi mjesec zaredom porasle su i cijene šećera. Tako su u poređenju s junom više za 0,7 posto, ali su i dalje niže za 17,9 posto u odnosu na juli prošle godine. Povećanje u julu potaknuto je nižom proizvodnjom od očekivane u Brazilu u prvoj polovici mjeseca, što je nadmašilo pritisak na pad koji su izvršile poboljšane monsunske kiše u Indiji i povoljni vremenski uvjeti na Tajlandu. Osim toga, dugotrajna zabrinutost zbog utjecaja dugotrajnih sušnih vremenskih uvjeta na prinose usjeva u Brazilu u narednim mjesecima i nedavna povećanja cijena etanola dodatno su podržali globalne cijene šećera.
Cijene mliječnih proizvoda ostale su gotovo nepromijenjene u odnosu na juni, međutim i dalje su 7,2 posto više u odnosu na isti mjesec prošle godine, budući da su smanjenja indeksa za mlijeko u prahu gotovo nadoknadila porast indeksa za maslac i sir. Svjetske kotacije cijena mlijeka u prahu smanjile su se u julu, poduprte slabom uvoznom potražnjom, dijelom zbog ljetnog zatišja u tržišnim aktivnostima u zapadnoj Evropi, unatoč ograničenim zalihama i sezonski manjoj proizvodnji mlijeka u Okeaniji. Nasuprot tome, međunarodne kotacije cijena maslaca umjereno su porasle deseti mjesec zaredom, odražavajući ograničenu dostupnost proizvoda za izvoz, uglavnom u zapadnoj Evropi, zbog solidne interne prodaje, ograničenih zaliha i sezonskog pada proizvodnje mlijeka.
Proizvođači ne mogu računati na dizanje cijena
Potrošači u SAD-u i Evropi sve više kupuju jeftinije proizvode i privatne robne marke. Kao rezultat toga, supermarketi, proizvođači i lanci brze hrane pojačavaju promocije kako bi potaknuli kupce da kupuju više. Ali to se nejednako događa u cijeloj industriji. Budući da su mnogi potrošači još uvijek pod pritiskom, profitne marže su ugrožene, piše Bloomberg.
Ključna riječ zarade u drugom kvartalu bila je "kupci koji traže vrijednost". Drugim riječima, vaša krema za kafu, slatkiši i sredstva za čišćenje su preskupi. Posljedično, kompanije nisu uspjele progurati povećanje cijena na način na koji su to činile 2022. i 2023. Većina još uvijek pokazuje pozitivne cijene — ali to je od ranijih poskupljenja. U većini kategorija, inflacija se počela smanjivati na svoj historijski nizak jednocifreni raspon, prema podacima Circane, koje je analizirao Bloomberg Intelligence. Hlađena, smrznuta i općenito hrana imala je strmiji pad. Nije ni čudo da je najveća svjetska prehrambena grupacija Nestle SA smanjila svoje izglede za cijelu godinu.
Duncan Fox, viši analitičar Bloomberg Intelligencea, navodi da evropske proizvođače hrane očekuje sporiji rast prihoda s obzirom na to da su cijene robe stabilne. Kompanije za pakiranu hranu poput Nestlea i Danonea očekuju ograničen rast zarade u prvoj polovici godine, te im je potreban povratak kupaca premium proizvodima.
Navodi da evropske kompanije za pakiranu hranu imaju malo šanse za daljnje povećanje cijena u 2024. godini, ali bi mogle pokušati povećati srednjoročne investicije dok su troškovi meke robe još uvijek niski. Ova prilika možda neće dugo trajati jer bi vremenski fenomen La Nina mogao započeti tokom ljetnih mjeseci na sjevernoj hemisferi, što znači da će kompanije možda morati ponovo razmotriti cijene u nekom trenutku tokom četvrtog kvartala.