Globalne cijene hrane u januaru su niže za jedan posto u odnosu na decembar čemu su najviše doprinijeli pad cijena žitarica i mesa koji su više nego nadoknadili povećanje cijena šećera. FAO indeks cijena hrane * (FFPI) je 13,7 bodova ili 10,4 posto niži u odnosu na januar prošle godine.
Cijene žitarica su niže za 2,7 posto u odnosu na decembar i za 18,6 posto u odnosu na januar 2023. Pad cijena potaknut je kontinuiranom snažnom konkurencijom među izvoznicima i pristizanjem zaliha nedavno požnjevenih u zemljama južne hemisfere.
Izvozne cijene kukuruza oštro padaju iz mjeseca u mjesec, odražavajući poboljšane uvjete usjeva i početak žetve u Argentini, kao i veće zalihe u Sjedinjenim Američkim Državama nakon revizije procjena proizvodnje naviše. Nasuprot tome cijene riže su porasle 1,2 posto u januaru, uglavnom odražavajući rast cijena visokokvalitetne Indijske riže zbog snažnog tempa isporuka iz Tajlanda i Pakistana te dodatnih kupovina od strane Indonezije
U januaru cijene biljnih ulja blago su porasle za 0,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, ali su i dalje 12,8 posto ispod očitanja iz januara 2023. Stabilnost indeksa cijena na mjesečnom nivou odražava kombinirane učinke viših globalnih cijena palminog i suncokretovog ulja koje neutraliziraju niže kotacije sojinog ulja i uljane repice.
FAO indeks cijena mliječnih proizvoda gotovo je nepromijenjen u odnosu na svoju revidiranu vrijednost u decembru i stojeći 17,8 posto ispod svoje vrijednosti u istom mjesecu prije godinu dana. U januaru su međunarodne kotacije cijena za maslac i punomasno mlijeko u prahu (WMP) porasle, gotovo nadoknađujući pad onih za obrano mlijeko u prahu (SMP) i sir. Svjetske cijene maslaca porasle su zbog povećane potražnje od strane azijskih kupaca, zajedno s većom potražnjom maloprodajnog sektora za obnavljanjem zaliha u Zapadnoj Evropi.
Cijene šećera zabilježile su blagi mjeseni rast od 0,8 posto, te su za 15,9 posto više u odnosu na januar 2023. godine. Porast svjetskih cijena šećera uglavnom je bio potaknut zabrinutošću oko vjerovatnog uticaja ispodprosječne kiše u Brazilu na usjeve šećerne trske koji će se žeti od aprila, zajedno sa sporim početkom nove sezone i nepovoljnim izgledima za proizvodnju u Tajlandu i Indiji.