U aprilu FAO indeks cijena hrane * (FFPI) iznosio je 119,1 bod, što je 0,3 boda (0,3 posto) više od revidiranog nivoa iz marta, kao rezultat povećanje indeksa cijena mesa i manjeg porasta indeksa biljnog ulja i žitarica. Iako je FAO indeks zabilježio drugi mjesečni porast nakon sedmomjesečnog trenda pada, i dalje je 7,4 posto niži u odnosu na vrijednost prije godinu dana.
Cijene žitarica u aprilu su porasle za 0,3 posto na mjesečnom nivou, dok su u poređenju s aprilom prošle godine niže za 18,3 posto. Nakon pada tri uzastopna mjeseca, prosječne svjetske izvozne cijene pšenice stabilizirale su se u aprilu. Pritisak na cijene koji proizlazi iz zabrinutosti oko nepovoljnih uvjeta usjeva koji utiču na žetvu 2024. u dijelovima Evropske unije, Ruske Federacije i Sjedinjenih Američkih Država suprotstavljen je stalnom snažnom konkurencijom među glavnim izvoznicima. Nasuprot tome, izvozne cijene kukuruza su porasle, uglavnom pod uticajem velike uvozne potražnje usred rastućih logističkih poremećaja kao rezultat oštećenja infrastrukture u Ukrajini i smanjenih izgleda za proizvodnju u Brazilu uoči početka glavne žetve.
Za 0,3 posto su porasle i cijene biljnih ulja te su dostigle najviši nivo u 13 mjeseci. Neznatno povećanje odražava neto učinak viših kotacija suncokretovog ulja i uljane repice, nadoknađujući nešto niže cijene palminog i sojinog ulja.
Mliječni proizvodi bilježe pad cijena za 0,3 posto, označavajući pad nakon šest mjeseci neprekidnog rasta. U odnosu na april prošle godine cijene su niže za 4,3 posto. Najveći pad bilježe međunarodne cijene obranog mlijeka u prahu, ponajprije potaknute slabom uvoznom potražnjom, posebno u zapadnoj Evropi. U međuvremenu su svjetske cijene sira blago pale, uglavnom odražavajući jačanje američkog dolara. Nasuprot tome, svjetske cijene maslaca nastavile su rasti zbog stalne uvozne potražnje i nešto smanjenih zaliha maslaca u zapadnoj Evropi.
FAO indeks cijena mesa u prosjeku je iznosio 116,3 boda, što je povećanje od 1,6 posto u odnosu na mart, bilježeći treći uzastopni mjesečni porast i čineći indeks tek 0,4 posto ispod svoje odgovarajuće vrijednosti prije godinu dana. Porasle su cijene mesa peradi, poduprte stalnim uvoznim kupovinama od zemalja Bliskog istoka usred stalnih izazova za proizvodnju koji proizlaze iz izbijanja ptičje gripe. Svjetske cijene goveđeg mesa također su porasle, potaknute stalnom visokom potražnjom uvoznika, unatoč povećanim opskrbama iz domaćih izvora u vodećim zemljama uvoznicama.
Cijene šećera su niže za 5,9 posto na mjesečnom i za 14,7 posto na godišnjem nivou. Pad svjetskih cijena šećera bio je uglavnom povezano s poboljšanim izgledima za globalnu opskrbu, posebno zbog većih rezultata nego što se ranije očekivalo u Indiji i Tajlandu. Osim toga, poboljšana količina padavina u Brazilu krajem marta i početkom aprila, nakon produženog razdoblja suhih vremenskih uvjeta, smanjila je zabrinutost oko izgleda za nedavno započetu žetvu i pridonijela padu cijena na mjesečnom nivou.