Globalne cijene hrane pale su s gotovo rekordnih visina zbog izgleda za svježim zalihama i strahova od recesije, potencijalno nudeći predah za napeta domaćinstva.
Indeks svjetskih troškova hrane Ujedinjenih naroda skliznuo je prošlog mjeseca 2,3 posto. Iako će trebati vremena da se to primjeti u trgovinama namirnicama, to bi mogla biti dobra vijest za potrošače koji su također pritisnuti visokim cijenama svega, od energije preko motornog goriva do odjeće.
Cijene hrane već su porasle tokom pandemije, a još više su porasle nakon što je početak rata u Ukrajini ugušio izvoz žitarica iz zemlje poznate kao žitnica Evrope. Ali cijene poljoprivrednih proizvoda u posljednje su vrijeme pale jer su počele žetve na sjevernoj hemisferi, te uslijed rasta zabrinutosti oko ekonomskog usporavanja.
Prošlomjesečni pad UN-ovog indexa hrane bilo je treće uzastopno povlačenje, objavila je u petak Organizacija za hranu i poljoprivredu (FAO). Međutim, indeks je još uvijek u porastu od 15 posto ove godine, a nedavni pad nije bio tako oštar kao pad viđen kod budućih usjeva, što ukazuje da potrošači još uvijek osjećaju pritisak.
Dok su žitarice, biljna ulja i šećer doveli do junskog pada indeksa hrane UN-a, cijene mliječnih proizvoda su porasle, a cijene mesa dosegnule su novi rekord zbog ograničene zalihe piletine usred rata u Ukrajini i izbijanja ptičje gripe u nekim zemljama, rekao je FAO.
''U ostatku godine vjerujem da će se cijene lagano sniziti, ali ne dovoljno značajno da utiču na maloprodajne cijene'', rekao je u intervjuu FAO-ov ekonomist Upali Galketi Aratchilage. Cijene hrane mogle bi pasti ako recesija oslabi potražnju za gorivom, rekao je.
Pad terminskih ugovora
Terminske cijene kukuruza, pšenice i palminog ulja pale su prošlog mjeseca najmanje 18 posto zbog zabrinutosti da će ekonomsko usporavanje smanjiti potražnju za robom.
Na strani ponude, dostupnost pšenice trebala bi porasti s žetvom koja je u toku u SAD-u i Evropi, dok američki farmeri sade više kukuruza nego što se očekivalo. Div palminog ulja, Indonezija, pojačava izvoz nakon nedavne zabrane.
Ipak, svaki pad cijena usjeva za sada može ponuditi ograničeno olakšanje. UN-ov indeks prati izvozne cijene za sirove proizvode i isključuje maloprodajne marže.
Cijene hrane i dalje su vrlo visoke i, zajedno sa skupim gorivom, pridonose krizi troškova života koja je dovela do štrajkova radnika u nekim zemljama. Bit će potreban trajniji pad cijena hrane kako bi se olakšalo napetim potrošačima, rekao je Arif Husain, glavni ekonomist UN-ovog Svjetskog programa za hranu, u intervjuu ove sedmice.
"Na nivou potrošača, ako je maloprodaja još uvijek tu gdje jest i inflacija hrane još uvijek tamo gdje jest, to ne pomaže previše", rekao je.
Prepreke također ostaju oko nastojanja da se ponovo pokrene pomorska trgovina žitaricama iz Ukrajine, koja pokušava izvoziti što više može željeznicom i cestom. Zalihe kukuruza u Ukrajini mogle bi doseći šesterostruki nivo od prijeratnog, prema FAO-u, koji je povećao svoje procjene za globalne zalihe žitarica dijelom i zbog toga.
Procjene za prinose pšenice za ovu sezonu također su neznatno smanjeni zbog suše u Evropskoj uniji.
"Situacija je još uvijek vrlo izazovna i zastrašujuća", rekao je u srijedu glavni direktor FAO-a Qu Dongyu. "Nadalje, sve češći i ekstremniji klimatski događaji ometaju lance snabdijevanja, posebno u zemljama s niskim prihodima".