Referentni indeks međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda pao je u februaru 11. mjesec zaredom, iako neznatno, izvijestila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
FAO indeks cijena hrane u februaru je u prosjeku iznosio 129,8 bodova, što je neznatno smanjenje od 0,6 posto u odnosu na januar, ali 18,7 posto niže od svog vrhunca u martu 2022. Za pad indeksa zaslužan je pad cijena biljnih ulja i mliječnih proizvoda koji su više nego nadoknadili nagli rast cijena šećera.
FAO indeks cijena žitarica ostao je gotovo nepromijenjen u odnosu na januar. Međunarodne cijene pšenice neznatno su porasle tokom mjeseca, budući da su zabrinutosti zbog sušnih uvjeta u Sjedinjenim Američkim Državama i snažna potražnja za zalihama iz Australije otklonjene snažnom konkurencijom među izvoznicima.
Međunarodne cijene riže pale su za jedan posto zbog usporavanja trgovinskih aktivnosti u većini glavnih azijskih izvoznika, čije su valute također deprecirale u odnosu na američki dolar.
Indeks cijena biljnog ulja pao je 3,2 posto u odnosu na januar, pri čemu su svjetske cijene ulja palme, soje, suncokreta i uljane repice niže.
Pao je i indeks cijena mliječnih proizvoda i to za 2,7 posto, a najveći doprinos dao je pad cijena maslaca i obranog mlijeka u prahu.
Cijene mesa ostale su skoro iste kao u januaru. Svjetske cijene peradi nastavile su padati usred obilne izvozne ponude, bez obzira na izbijanje ptičje gripe u nekoliko vodećih zemalja proizvođača, dok su međunarodne cijene svinjskog mesa porasle, uglavnom zbog zabrinutosti u vezi sa smanjenjem zaliha za izvoz u Evropi.
Nasuprot tome, FAO indeks cijena šećera porastao je skoro sedam posto i dostigao najviši nivo u posljednjih šest godina. Razlog ovakvog trenda leži u reviziji prognoze proizvodnje za 2022/23. u Indiji, kao i nižih međunarodnih cijena sirove nafte i cijena etanola u Brazilu.
U najnovijem sažetku o ponudi i potražnji žitarica, također objavljenom u petak, FAO je objavio svoju preliminarnu prognozu za svjetsku proizvodnju pšenice u 2023., predviđajući globalnu proizvodnju od 784 miliona tona, što bi bilo drugo najveće zabilježeno, iako manje u odnosu na prethodnu godinu. U Sjevernoj Americi očekuju se jaki rezultati, budući da poljoprivrednici povećavaju površine kao odgovor na visoke cijene žitarica.
Pročitaj više: Analiza BBA: Zbog visoke cijene poljoprivrednici smanjuju upotrebu đubriva
Cijena fjučersa pšenice na najnižem nivou u 17 mjeseci
FAO je također revidirao svoju projekciju svjetske proizvodnje žitarica u 2022. na više, na 2,77 miliona tona, što je još uvijek 1,3 posto niže nego u 2021.
Globalna iskorištenost žitarica u 2022/23. predviđa se na 2,78 miliona tona, što predstavlja pad od 0,6 posto u odnosu na prethodnu sezonu, uglavnom zbog očekivanog smanjenja iskorištenja svih glavnih krupnih žitarica.
FAO predviđa da će globalne zalihe žitarica do kraja 2023. pasti za 1,2 posto u odnosu na početne nivoe, te da će se svjetska trgovina žitaricama smanjiti za 1,8 posto na 473 miliona tona.