Nakon što su u aprilu globalne cijene hrane porasle uslijed rasta cijena šećera, mesa i riže, u maju je zabilježen pad. Ovaj pad cijena može se pripisati značajnom padu indeksa cijena biljnih ulja, žitarica i mliječnih proizvoda, koji su djelomično neutralizirali rast indeksa šećera i mesa.
FAO indeks cijena hrane (FFPI) iznosio je prosječno 124,3 boda u maju 2023., što je pad od 3,4 boda ili 2,6 posto u odnosu na april i čak 35,4 boda ili 22,1 posto u odnosu na najvišu vrijednost svih vremena koju je dosegnuo u martu 2022.
Cijene žitarica u maju, a u poređenju s aprilom su niže za 4,8 posto, a u odnosu na prošlu godinu za 25,3 posto. Međunarodne cijene pšenice pale su za 3,5 posto na mjesečnom nivou, odražavajući izglede za obilne globalne zalihe u nadolazećoj sezoni 2023./24. i produžetak Crnomorske inicijative za žito. Svjetske cijene kukuruza su pale za 9,8 posto zbog povoljnih izgleda koji ukazuju na oporavak globalnih zaliha, s većom proizvodnjom koja se očekuje u Brazilu i Sjedinjenim Američkim Državama. Nasuprot tome, međunarodne cijene riže nastavile su rasti u maju, budući da su prethodni dogovori s azijskim kupcima izvršeni, a zalihe su smanjene u nekim izvoznicima, poput Vijetnama i Pakistana.
Cijene biljnog ulja su na mjesečnom nivou niže za 8,7 posto i za 4,2 posto na godišnjem nivou. Nastavak pada indeksa odražava niže svjetske cijene ulja palme, soje, uljane repice i suncokreta. Međunarodne cijene palminog ulja značajno su pale od aprila, budući da se dugotrajna slaba globalna uvozna kupovina podudarala s očekivanjima rasta proizvodnje u velikim zemljama proizvođačima. U međuvremenu su svjetske cijene sojinog ulja pale šesti mjesec zaredom, uveliko poduprte stalnim pritiskom izuzetnog usjeva soje u Brazilu i zalihama višim od očekivanih u SAD-u.
Mliječni proizvodi su jeftiniji za 3,2 posto u odnosu na april, odnosno za 17,7 posto u odnosu na prošlu godinu. Pad u maju uzrokovan je strmim padom međunarodnih cijena sira, uglavnom zbog velikih količina dostupnih za izvoz, uključujući zalihe usred sezonski visoke proizvodnje mlijeka na sjevernoj hemisferi. Nakon 10 mjeseci uzastopnog pada, međunarodne kotacije cijena mlijeka u prahu su se oporavile, odražavajući porast kupovine u sjevernoazijskom području i sezonski pad zaliha mlijeka u Okeaniji.
Meso poskupjelo
Meso je nastavilo rasti četvrti mjesec zaredom, ali je još uvijek 4,1 posto niže u odnosu na isti mjesec prošle godine. Međunarodne cijene mesa peradi dodatno su porasle u maju, potaknute stalnom visokom potražnjom za uvozom, posebno iz Azije, i određenim zabrinutostima zbog potencijalnih kratkoročnih izazova u opskrbi zbog široko rasprostranjenih epidemija ptičije gripe. Svjetske cijene goveđeg mesa neznatno su porasle, poduprte većom globalnom potražnjom za brazilskim zalihama i stalnim ograničenjima opskrbe u SAD-u, unatoč kontinuiranom velikom klanju stoke u Australiji.
Šećer je skuplji za 5,5 posto na mjesečnom nivou i za 30,9 posto na godišnjem nivou. Rastuća zabrinutost oko toga kako bi razvoj fenomena El Niño mogao uticati na usjeve 2023./24., zajedno s nižom globalnom dostupnošću od ranije očekivane u sezoni 2022./23., izazvali su povećanje međunarodnih cijena šećera u maju.