Referentni indeks međunarodnih cijena prehrambenih roba porastao je u aprilu prvi put u godinu dana, usred povećanja svjetskih kotacija za šećer, meso i rižu, izvijestila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
FAO indeks cijena hrane, koji prati mjesečne promjene međunarodnih cijena prehrambenih proizvoda kojima se uobičajeno trguje, iznosio je u prosjeku 127,2 boda u aprilu 2023., što je 0,6 posto više nego u martu. Indeks je za 19,7 posto manji u poređenju s istim mjesecom godinu ranije, ali je u poređenju s aprilom 2021. godine viši za 5,2 posto.
FAO indeks cijena šećera porastao je 17,6 posto u odnosu na mart, dosegnuvši najviši nivo od oktobra 2011., zbog smanjenih proizvodnih očekivanja i rezultata u Indiji, Kini, Tajlandu i Evropskoj uniji uzrokovanih suhim vremenskim uvjetima. Na rast cijena uticao je i spori početak žetve usjeva šećerne trske u Brazilu, zajedno s višim međunarodnim cijenama sirove nafte, što može povećati potražnju za etanolom na bazi šećerne trske.
Meso je u aprilu poskupjelo za 1,3 posto ponajprije potaknuto višim kotacijama svinjskog mesa. Rastu je doprinijelo i poskupljenje mesa peradi zbog povećane potražnje i istovremenog ograničena proizvodnje zbog zdravstvenih problema životinja. Međunarodne cijene goveđeg mesa također su porasle zbog pada zaliha goveda za klanje, posebice u Sjedinjenim Američkim Državama.
Rast cijena riže
U međuvremenu su indeksi cijena ostalih važnijih kategorija prehrambenih proizvoda, osim riže, nastavili trend pada.
Tako je indeks cijena žitarica pa za 1,7 posto u odnosu na mart i bio je u prosjeku 19,8 posto ispod vrijednosti iz aprila 2022. Međunarodne cijene pšenice pale su za 2,3 posto, uglavnom zbog velikih izvoznih zaliha u Australiji i Ruskoj Federaciji. Svjetske cijene kukuruza pale su 3,2 posto jer su se zalihe u Južnoj Americi sezonski povećale s berbama koje su u toku. S druge strane, u pozadini smanjenih žetvi uzrokovanih višim troškovima inputa i lošim vremenskim prilikama, posebno izvan Azije, prodaja azijskim kupcima održala je rast međunarodnih cijena riže.
''Važno je da nastavimo vrlo pažljivo pratiti razvoj cijena i razloge povećanja cijena. Kako se ekonomije oporavljaju od značajnog usporavanja, potražnja će rasti, vršeći pritisak na cijene hrane'', rekao je glavni ekonomist FAO-a Maximo Torero.
Naglasio je da povećanje cijena riže iznimno zabrinjavajuće i ''ključno je da se inicijativa za Crno more obnovi kako bi se izbjegla bilo kakva druga povećanja cijena pšenice i kukuruza'', dodao je.
Cijene biljnog ulja pale su za 1,3 posto bilježeći svoj peti uzastopni mjesečni pad. Svjetske cijene palminog ulja bile su stabilne, dok su cijene ulja soje, uljane repice i suncokreta pale u skladu sa sezonskim pritiskom žetve zbog potencijalno rekordnog uroda soje u Brazilu. Pad od 1,7 posto zabilježen je i kod mliječnih proizvoda što je rezultat slabe globalne uvozne potražnje za mlijekom u prahu i veće izvozne dostupnosti sira u Zapadnoj Evropi.