Financijski lideri Grupe sedam (G7) donijeli su odluku o još izdašnijoj pomoći Ukrajini, dogovorili pokretanje nove inicijative za dobavne lance te obećali popuniti regulatorne praznine u bankarskom sektoru. Time su iskazali svoje slaganje oko globalnih geoekonomskih pitanja nakon trodnevnog sastanka.
"Pozivamo na trenutni prekid ruskog ilegalnog rata protiv Ukrajine, što bi riješilo jednu od najvećih neizvjesnosti u pogledu globalnih gospodarskih izgleda", rekli su u izjavi nakon okupljanja u Niigati u Japanu.
Pomoć Ukrajini do početka 2024. godine povećana je na 44 milijarde dolara, time se potpora Međunarodnog monetarnog fonda penje na 15,6 milijardi dolara tijekom četiri godine.
Čelnici su također istaknuli potrebu da ostanu "agilni i fleksibilni" što se tiče ekonomske politike usred pojačanih neizvjesnosti za globalno gospodarstvo.
Središnje banke "osigurat će da inflacijska očekivanja ostanu dobro usidrena i jasno će komunicirati stajališta politike kako bi pomogle u ograničavanju negativnog prelijevanja među zemljama", dodaje se u priopćenju.
Ministri financija i guverneri središnjih banaka iz SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Njemačke, Italije, Kanade i Japana imali su malih problema oko dogovora o širokom rasponu tema - od problema u bankarskom sektoru do restrukturiranja duga u podužem priopćenju koje se uglavnom piše prije sastanka, tvrde upućeni izvori.
Priopćenje pokazuje da određenu potporu dobilo nastojanje SAD-a da smanji ovisnost opskrbnog lanca o Kini dok se oslanja na zemlje takozvanog globalnog juga. To je pokazalo kako skupina bogatih nacija može poduzeti konkretne korake u svoju korist dok se G-20 bori s pomirivanjem različitih razmišljanja.
Sastanku su prisustvovali dužnosnici iz zemalja u razvoju poput Indije, Brazila i Indonezije. Iako nije neuobičajeno da zemlje nečlanice prisustvuju summitima čelnika G-7, ovo je prvi put od 2009. godine da su pozivnice upućene financijskim čelnicima.
Financijska stabilnost
Potreba da se osigura globalna financijska stabilnost bila je istaknuta tema nakon kolapsa Silicon Valley Bank i First Republic Bank te preuzimanja Credit Suissea. Iako je utjecaj na gospodarstva i financijske sustave zemalja G-7 ograničen, "nije vrijeme da odahnemo", rekao je šef njemačke središnje banke Joachim Nagel u intervjuu tijekom sastanaka.
"Podržavamo stalne napore Odbora za financijsku stabilnost, uključujući bonitetne okvire i okvire sanacije banaka, da izvuče lekcije naučene iz nedavnih epizoda i posljedične prioritete za svoj budući rad na poboljšanju financijske stabilnosti", stoji u priopćenju.
Vodeći svjetski donositelji ekonomske politike rekli su da će pomno pratiti razvoj događaja u bankarskom sektoru i "biti spremni poduzeti odgovarajuće mjere" za održavanje financijske stabilnosti. Financijski sustav ostaje "otporan" i kreatori politika će raditi na "adresiranju podataka, nadzora i regulatornih rupa" u bankarskom svijetu.
Ministri financija i guverneri središnjih banaka također su rekli da će se pozabaviti ranjivostima u nebankovnom financijskom posredovanju i problemima likvidnosti u otvorenim fondovima.
Dobavni lanci
Trgovinski poremećaji s posebnim osvrtom na Kinu također su bili visoko na popisu problema o kojima se raspravljalo na skupu. Financijski šefovi predložili su novo partnerstvo koje će biti otvoreno za druge nacije, kao što je ranije izvijestio Bloomberg News.
Cilj im je pokrenuti partnerstvo za otporno i uključivo poboljšanje lanca opskrbe (eng. Resilient and Inclusive Supply-chain Enhancement - RISE) najkasnije do kraja ove godine, navodi se u priopćenju.
To ukazuje na rastuću zabrinutost među G-7 oko Kine, s obzirom na njezinu ulogu u opskrbi i proizvodnji za globalno gospodarstvo. Dok se SAD zalaže za smanjenje oslanjanja na Kinu, neke europske zemlje imale su nešto drugačiji pristup.
Povjerenik Europske unije za gospodarstvo Paolo Gentiloni upozorio je da odvajanje od Kine predstavlja rizik za globalnu trgovinu. "Ono o čemu govorimo nije zatvaranje naše trgovine s Kinom, već povećanje sigurnosti naših opskrbnih lanaca u nekim strateškim sektorima poput rijetkih minerala", rekao je Gentiloni u intervjuu na marginama skupa.
Globalni jug
Kako bi napravili konsenzus izvan G-7, šefovi financija pažljivo su uključili druge nacije u razgovor u sesiji posvećenoj većim potporama za zemlje s nižim i srednjim dohotkom i pomoći da im se osiguravanju sredstava iz MMF-a.
U priopćenju su Zambija, Etiopija i Gana navedene kao zemlje koje su nedavno postigle ili se očekuje da će postići određeni napredak prema takozvanom Zajedničkom okviru G-20.
Zajednička izjava odražava odobravanje nedavnom razvoju događaja vezanim uz sporazum za Šri Lanku koji vode Japan, Francuska i Indija. Tri predsjedavajuće zemlje bile su domaćini virtualne sjednice inauguracijskog sastanka vjerovnika u utorak na kojem je sudjelovalo 26 zemalja. Kina, koja je najveći bilateralni zajmodavac Šri Lanke i bila je u sukobu s drugim vjerovnicima, prisustvovala je kao promatrač.
Poteškoće SAD-a u izbjegavanju bankrota savezne vlade bacile su sjenu na sastanak. Ministrica financija Janet Yellen rekla je u petak u intervjuu televiziji Bloomberg da će savezna vlada morati odustati od nekih plaćanja ako Kongres ne podigne granicu duga.
U subotnjem intervjuu, Yellen je rekla da očekuje obavijestiti Kongres u sljedeća dva tjedna o tome koliko je savezna vlada blizu neispunjenju svojih financijskih obveza.