Profesionalni investitori se klade da se recesija može izbjeći uprkos svim upozorenjima da će se desiti suprotno. To je opasna opklada - iz više razloga.
Menadžeri koji upravljaju novcem favorizuju akcije koje su osjetljive na kretanja privrede, kao što su akcije industrijskih kompanija i proizvođača sirovina, prema studiji Goldman Sachs Group Inc. o pozicioniranju zajedničkih i hedge fondova s imovinom ukupno vrijednom skoro pet biliona dolara. Akcije koje su obično bile uspješne u vrijeme privrednog pada - poput akcija kompanija za komunalne usluge i osnovne potrošačke proizvode - trenutno nisu popularne, pokazuje analiza.
Ovakve pozicije idu u prilog opkladama da Federalne rezerve (Fed) mogu zaustaviti inflaciju, a da ne izazovu recesiju, što je scenarij koji je teško ostvarljiv i koji je u ekonomiji poznat kao "meko slijetanje". Rizičnost takvih opklada se vidjela u petak i ponedjeljak, kada su skokovi na tržištu rada, kao i kretanja u američkom sektoru usluga, doveli do spekulacija da će politika Feda morati da nastavi biti agresivna, čime se povećava rizik da naprave grešku pooštravajući monetarnu politiku dok inflacija već počinje da popušta.
"Trenutno ponašanje sektora u skladu je s pozicioniranjem za meko slijetanje", naveli su stratezi Goldmana, među kojima i David Kostin, u pisanoj izjavi u petak, dodavši da tematska i faktorska izloženost industrije fondova (tematski fondovi biraju kompanije i sektore koje povezuje određena ideja - tema, dok fondovi zasnovani na faktorima naginju specifičnim karakteristikama akcija, prim. prev.) ukazuju na sličan stav.
Ne radi se o tome da iskusni investitori žele da prave rizičnije investicije. Zapravo, ove godine oni su uvećavali gotovinski fond ili pravili opklade u raspoloženju medvjeda, dok je Fed započeo višedecenijski najagresivniju kampanju protiv inflacije. Međutim, iza odbrambenog stava nalazi se težnja ka cikličnosti tržišta, koja je u suprotnosti sa zabrinutošću investicione zajednice da je na pomolu ozbiljan pad privrede.
U anketi menadžera fondova, koju je provela Banka Amerike (Bank of America Corp.) prošlog mjeseca, 77 odsto njih očekuje svjetsku recesiju u narednih 12 mjeseci, što je najveći procenat gledano od perioda kada su analizirane neposredne posljedice izbijanja Covid-krize u 2020. godini.
Moguće je da profesionalni investitori sporo prilagođavaju svoje portfolije ekonomskom riziku. Ili traže zaštitu od recesije pribjegavajući drugim strategijama, poput čuvanja novca u gotovini.
Vjerodostojnije objašnjenje se ogleda u nadi da će Fed moći da izvede meko slijetanje. U tom slučaju, loše ekonomske vijesti se smatraju dobrim za tržište, jer to pokazuje da je kampanja u borbi protiv inflacije predsjedavajućeg Feda Jeromea Powella uspješna te da zbog toga donosioci politike mogu da ublaže agresivni ritam povećanja kamatnih stopa.
Narativ, okarakterisan kao Fedov preokret, u velikoj mjeri se navodi kao razlog zbog kojeg je indeks S&P 500 porastao više od 10 odsto u odnosu na niske vrijednosti iz oktobra, uprkos pogoršanju podataka u sektoru stanovanja, proizvodnji i procjenama o zaradama.
Sada se dešava suprotno. Akcije koje su prodate u ponedjeljak, poslije neočekivanog rasta američkog sektora usluga izazvale su strah da će Fed možda morati da se drži oštrog zatezanja monetarne politike. Indeks S&P 500 zabilježio je pad od 1,8 odsto, čime je nastavio gubitke od petka, kada je izvještaj o zapošljavanju, koji je premašio očekivanja, izazvao strepnju u vezi s Fedovom politikom, nakon što je Powell nagovijestio moguće usporavanje tempa zatezanja.
"Ako rast naglo opadne ili previše poraste, onda će 'loše vijesti značiti loše vijesti' i to će preovladati narativom", poručio je tim za prodaju i trgovinu JPMorgan Chase & Co, uključujući tu i Andrewa Tylera, u pisanoj poruci u ponedjeljak. "U takvom scenariju, tržišta će najvjerovatnije ponovo testirati niske nivoe iz 2022. godine".