Bosna i Hercegovina se u drugoj polovini 2025. godine nalazi na raskrsnici ključnih ekonomskih i razvojnih odluka, a suočava se i s određenim međunarodnim pritiscima, domaćim ograničenjima i tehnološkim promjenama.
Zašto BiH nije na EXPO-u?
Najveći udar za građane najavljen je iz elektroenergetskog sektora. Elektroprivreda BiH predstavila je prijedlog povećanja cijena električne energije za domaćinstva, uz uvođenje novih blok tarifa koje će potrošače svrstati u zelenu, plavu i crvenu kategoriju, zavisno od nivoa potrošnje. Prosječno poskupljenje kretat će se između 4,8 i 8 posto. Nove cijene su već dostavljene FERK-u, a njihova primjena se planira od 1. septembra.
Depositphotos
U pozadini ovih promjena stoji i znatno veći izazov za BiH - primjena CBAM mehanizma. I dok iz EU poručuju da primjena ovog mehanizma počinje 1. januara 2026. godine, premijer Republike Srpske Radovan Višković izražava uvjerenje da bi zahvaljujući zajedničkoj berzi električne energije, čije osnivanje najavljuju entitetske elektroprivrede, implementacija mogla biti pomjerena za 2027. godinu.
U isto vrijeme, Višković tvrdi da je Zakon o električnoj energiji spreman i da slijedi njegovo usvajanje na državnom nivou.
CBAM je nova regulativa Evropske unije o ugljiku i predstavlja mehanizam određivanja cijene ugljika s ciljem da podrži EU u borbi protiv klimatskih promjena. Uvoznici će morati plaćati naknadu za prilagođavanje ugljiku u iznosu koji bi platili da su proizvodi bili proizvedeni prema pravilima EU o određivanju cijene ugljika (sistem EU ETS).
Ove energetske i klimatske dileme odvijaju se u kontekstu šire makroekonomske nesigurnosti. Misija Međunarodnog monetarnog fonda, koja je nedavno boravila u BiH, upozorava da ekonomski rast ostaje ranjiv na vanjske šokove i unutrašnje političke napetosti. Iako su ekspanzivne fiskalne politike održale privrednu aktivnost, inflacija raste, a pritisak na javne finansije jača.
Fiskalna politika, prema njihovom mišljenju, treba se fokusirati na obnavljanje rezervi i poboljšanje kvaliteta potrošnje, a vlasti bi se trebale suzdržati od daljnjih diskrecionih mjera koje povećavaju deficit i ojačati planiranje za krizne situacije.
Depositphotos
U takvom okruženju BiH ostaje i bez važnih prilika za promociju. Na predstojećem EXPO-u 2025 u Osaki, koji će okupiti više od 150 zemalja i 28 miliona posjetilaca, BiH neće imati svoj štand. Iako je poziv upućen nadležnim institucijama, na njega nije stigao nijedan odgovor. Ambasador BiH u Japanu Mato Zeko upozorava da su svi pokušaji Ambasade da pokrenu proces ostali bez reakcije domaćih vlasti.
Plaćanje na Baščaršiji bez keša?
U isto vrijeme, dok Zapad promovira potrošačke modele "kupi sada, plati kasnije", Kina nudi alternativu – "plati sada, kupi kasnije". Ovakav model mogao bi imati potencijala i u BiH, gdje mala poduzeća često vode borbu s održavanjem likvidnosti. Edin Mehić iz kompanije Bloomteq ističe da bi ovakav sistem, gdje kupci plaćaju unaprijed, a firme dobijaju potrebna sredstva za rad, mogao pomoći MSP-ovima da stabiliziraju svoje poslovanje bez skupih zaduživanja i komplikovanih naplata.
Depositphotos
Znakovi promjena sve su vidljiviji i na ulicama Sarajeva. Tradicionalna Baščaršija, poznata po gotovinskom poslovanju, sve više prelazi na bezgotovinske oblike plaćanja. Nova inicijativa usmjerena na digitalizaciju malih biznisa omogućava trgovcima da prihvataju kartice i mobilna plaćanja, čime se olakšava svakodnevna kupovina za sve brojnije turiste i modernizira najpoznatiji trgovački kvart glavnog grada.
S druge strane, i na tržištu finansijskih usluga osjeti se novi talas inovacija. Nizozemski fintech Akkuro, član velike IT grupacije Topicus i Constellation Software, ulazi na tržište Hrvatske i BiH s inteligentnim agentnim modelom bankarstva.
Snažna želja za modernizacijom
U razgovoru za Bloomberg Adriju Eric Euwes, direktor komercijalnih operacija Akkura, govori o ambicijama u Adria regiji, razlikama u pristupu te kako planiraju graditi povjerenje i partnerstva na tržištima koja su istovremeno i izazovna i puna potencijala. Prema njegovim riječima, Adria regija predstavlja rijetku konvergenciju regulatorne kompleksnosti, poduzetničke energije i infrastrukturnog pritiska – uslove u kojima svrsishodna inovacija može napredovati.
Bloomberg Adria
"Tržišta poput Hrvatske i BiH ne pokušavaju tek 'sustizati' razvijenije zemlje, već često prave iskorake", kazao je.
Budući da postoji snažna želja za modernizacijom, ova regija je idealna za agentna, inteligentna bankarska rješenja koja idu dalje od pukog digitaliziranja i donose stvarnu podršku u odlučivanju i operativnu jasnoću.
Od energetike i fiskalne politike do finansijskih inovacija – BiH se suočava s brojnim ograničenjima, ali istovremeno otvara prema novim prilikama. S jedne strane su spora administracija i političke prepreke, a na drugoj tehnološki pomaci i modeli poslovanja koji donose novu dinamiku.
Hoće li BiH pronaći ravnotežu između izazova i potencijala?
Kada smo kod sporta, jeste li gledali finale NBA lige između OKC-a i Indiane? Neki nisu jer se ne mogu navići da manje atraktivni timovi budu dio velikog finala. Postavlja se pitanje je li konkurentnost ubila glamur američkog sporta. Tih dvojbi nema New Balance, koji u novoj zvijezdi Cooperu Flaggu vidi svoju kartu za veći tržišni učinak. Jeste li čuli za Dyn, novu njemačku sportsku streaming platformu. Vlasnik Lidla je vidi kao još jednu svoju investicijsku mogućnost.
Trenutno nema komentara za vijest. Ostavite prvi komentar...