Dok Bosna i Hercegovina traži viziju za narednih 50 godina suočena s demografskim padom, klimatskim rizicima i potrebom za održivim razvojem, u zemlji se istovremeno pokreću ključne reforme – od novog zakona o javnim nabavkama do prve vjetroelektrane u Kantonu Sarajevo. U pozadini su i širi globalni tokovi - klimatske prijetnje koje bi mogle dovesti do rasta cijena hrane u Evropi te borba za fiskalnu dominaciju između SAD-a i Kine.
BiH za 50 godina - mogu li znanje, kreativnost i zajedništvo preoblikovati zemlju
Kako će Bosna i Hercegovina izgledati za 50 godina? Uz brze globalne promjene – od klimatskih prijetnji i tehnoloških skokova do demografskih padova i novih modela rada – postavlja se pitanje ima li BiH kapacitet, ali i viziju za budućnost. UNFPA projekcije pokazuju da bi broj stanovnika do 2070. mogao pasti na 1,5 miliona, uz više od 40 posto starijih od 65 godina. Svjetska banka upozorava da bi klimatske štete, posebno poplave, do 2050. mogle smanjiti BDP i do 14 posto bez ulaganja u otpornost.
Šta donosi novi državni zakon o javnim nabavkama
Naša država sprema se za duboku reformu javnih nabavki kako bi suzbila korupciju koja budžet godišnje košta oko milijardu maraka. Novi prijedlozi zakona predviđaju kazne do 200.000 KM, zabrane obavljanja javnih funkcija i krivičnu odgovornost za institucije, rukovodioce i ponuđače uključene u nezakonite radnje.
Na Ivan-sedlu otvorena prva vjetroelektrana u Kantonu Sarajevo
Kanton Sarajevo dobio je svoju prvu vjetroelektranu, smještenu na Ivan-sedlu u općini Hadžići, na nadmorskoj visini do 1.600 metara. Projekt slovenske kompanije Interenergo, članice austrijske grupe Kelag, predstavlja peti vjetropark u BiH i prvi energetski objekt te vrste u Kantonu Sarajevo. Direktor Interenerga David Huber istakao je da je projekt realiziran u saradnji s lokalnom zajednicom.
Sušno proljeće u Evropi moglo bi utjecati na rast cijena hrane
Zbog neuobičajeno suhog proljeća, mnoge evropske farme pogođene su sušom, što dodatno potvrđuje utjecaj klimatskih promjena na poljoprivrednu proizvodnju. Nakon zime s malo padavina, period bez ozbiljnijih oborina nastavio se i u proljeće. Podaci Univerziteta Maine pokazuju da su od februara do aprila količine kiše bile ispod višegodišnjeg prosjeka. Meteorolog Andrew Pedrini iz kompanije Atmospheric G2 ocjenjuje situaciju "prilično zabrinjavajućom".
Rat obvezničkih prijestolja: Znači li 'prodaj Ameriku' zapravo 'kupi Kinu'?
Krajem prošle sedmice Predstavnički dom Kongresa SAD-a usvojio je veliki paket fiskalnih zakona, nazvan "veliki, predivni zakon" na zahtjev Donalda Trumpa. Usvojen je tijesnom većinom, nakon što su republikanci u posljednji čas uvrstili ključne amandmane. Zakon donosi porezne olakšice i smanjenje socijalne potrošnje, a Trump ga je nazvao jednim od najvažnijih u historiji SAD-a.
Čitalo se još…
EU upozorava Shein: Kršenja prava potrošača mogu vas skupo koštati
Liverpoolova krađa njemačkog dragulja otkriva slabosti Bundeslige
Slijedi…
Za početak dana izdvajamo vam intervju - Drobnjak: Izmjena Zakona otvara vrata za šira ulaganja i veće prinose također, Banke u SAD-u zainteresovane za emitovanje stabilnih kriptovaluta