Planovi tvrtke Shein, giganta brze mode, da prebaci dio proizvodnje van Kine zapeli su zbog negativne reakcije kineske vlade, kažu izvori upoznati sa situacijom. Peking želi zaustaviti egzodus proizvodnje uslijed eskalacije carinskog rata američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Ministarstvo trgovine pozvalo je Shein i druge kompanije da ne diverzificiraju svoje lance oprskrbe nabavom iz drugih zemalja, kaže jedan izvor. Dodaje i kako su ti zahtjevi došli dan nakon Trumpove najave "recipročnih carina", koje su tvrtke izazvale da počnu tražiti načine za izbjegavanje nameta. Još je nejasno s kojim još tvrtkama je ministarstvo razgovaralo.
Shein je zaustavio organizirane posjete velikim kineskim opskrbljivačima u tvornicama u Vijetnamu i drugim zemljama jugoistočne Azije, kaže drugi izvor. Svi izvori zatražili su da ostanu anonimni.
Rizik od gubitka radnih mjesta povezan s izmještanjem proizvodnje u inozemstvo zabrinuo je kineske dužnosnike.
Ni iz Sheina ni iz ministarstva trgovine Kine nisu odgovorili na upite za komentar.
Nakon objave ove vijesti pale su dionice tvrtki povezanih sa Sheinom. Pružatelj usluge inspekcije kvalitete Guangzhou Jiacheng International Logistics tako je zabilježio pad 7,7 posto u popodnevnom trgovanju, dok je Kengic Intelligent Technology, koji pruža pametne sustave u skladištima, pao do 2,7 posto prije oporavka.
Intervencija Pekinga uslijedila je nakon žestokih poteza američkog predsjednika Donalda Trumpa. Izuzeća za carine na male pakete ističu za manje od mjesec dana, što znači da će nakon toga troškovi proizvoda koje prodaju Shein i njegov konkurent Temu drastično porasti i vrlo vjerojatno izazvati povišenje cijena za američke kupce koji se radije okreću tim platformama nego Amazonu.
Ovaj potez također je odraz sve snažnijeg jaza između Kine i njenih izvoznika u borbi protiv Trumpovih mjera: napori države da zaštite proizvodnju kod kuće u sukobu su s kompanijama koji žele izbjeći rastuće troškove.
Iako su mnoge kineske tvrtke zaobišle carine nametnute Kini tijekom prvog Trumpovog mandata upravo izmještanjem proizvodnje u inozemstvo - više od polovice tvornica u na primjer Kambodži sada je u kineskom vlasništvu - zahtjev ministarstva sugerira kako Peking ovog puta neće blagonaklono gledati na slične strategije.
Trumpove carine, opskrbljivači pod pritiskom
Većina dobara iz Kine suočava se s uvoznom carinom od najmanje 54 posto po dolasku u SAD, zbog čega su mnogi opskrbljivači pod pritiskom klijenata da podnesu veliki dio tereta carina ili premjeste proizvodnju nekamo drugamo kako bi snizili troškove.
Bloomberg je u veljači izvijestio kako je Shein nekim od svojih najvećih opskrbljivača ponudio poticaje kako bi proširili proizvodne linije u Vijetnamu. To se dogodilo nakon što je Trump zaprijetio ukidanjem takozvane "de minimis" rupe u poreznom zakonu koja Sheinu omoguaćva slanje svojih proizvoda izravno u SAD bez carina. Rupa u zakonu prestat će vrijediti za pakete iz Kine 2. svibnja, zbog čega će trgovci morati platiti milijarde dolara dodatnih nameta.
Osnovan u Nanjingu na istoku Kine, no danas sa sjedištem U Singapuru, Shein se uvelike oslanja na mrežu proizvodnje južne Kine kako bi potrošačima u sjevernoj Americi i Europi prodavao košulje za dva dolara i majice za 10 dolara.
Kaos s carinama mogao bi predstavljati i dodatni izazov za planove Sheina da svojim dionicama počne trgovati na londonskoj burzi. Kompanija je već pod pritiskom investitora da umanji svoju procjenu vrijednosti uslijed sve glasnijih pitanja o poslovanju opskrbnog lanca i radničkih praksi.