Zakon o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima se mijenja s ciljem smanjenja raskoraka između prakse i normativnih rješenja. Proširuje se mogućnost ulaganja imovine dobrovoljnog penzijskog fonda, što bi trebalo da dovede do ostvarivanja očekivanih prinosa i većih akumuliranih iznosa za članove.
Gordana Drobnjak, direktorica Društva za upravljanje Evropskim dobrovoljnim penzijskim fondom (EPF), u intervjuu za Bloomberg Adriju govorila je o najvažnijim segmentima planiranih izmjena Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima u Republici Srpskoj.
"U odnosu na dosadašnja važeća zakonska rješenja, kojim se dozvoljava ulaganje u obveznice i druge dužničke hartije od vrijednosti akcionarskih društava, predloženo je da se dozvoli ulaganje u iste instrumente koje emituju i druga pravna lica", istakla je, između ostalog, Drobnjak.
Čitaj više

U šta ulažu penzijski fondovi iz BiH i šta donose penzionerima i štedišama
PREF i EPF su aktivni na tržištu kapitala i obezbjeđuju dobit i prinose za svoje osnivače i korisnike.
06.12.2023

Neophodna veća zainteresovanost kompanija za dobrovoljne penzijske planove
U Evropskom dobrovoljnom penzijskom fondu (EPF) tek jedna četvrtina članova iz privatnog sektora.
30.11.2022

Skup novac i kako ga izbjeći
Gordana Drobnjak, direktorica Društva za upravljanje EDPF-om, piše za Bloomberg Adriju.
22.09.2023

Drobnjak: Nedostaje institucionalnih investitora koji gledaju dugoročno
Direktorica Društva za upravljanje Evropskim dobrovoljnim penzijskim fondom Gordana Drobnjak govorila za BBA.
25.11.2022
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je prošle sedmice Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima. Kako ocjenjujete predložena rješenja?
Predložena rješenja u Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima predstavljaju kvalitetnu doradu postojećih zakonskih rješenja. Uvijek će postojati raskorak između prakse i normativnih rješenja, ali ovim izmjenama se taj raskorak znatno smanjuje.
Imajući u vidu da je zakon donesen prije 16 godina, te da je u međuvremenu dobrovoljno penzijsko osiguranje zaživjelo u Republici Srpskoj osnivanjem Društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom i organizovanjem dobrovoljnog penzijskog fonda, jasno je da su određene norme podobne za promjenu.
Kvalitet predloženih rješenja se ogleda i u činjenici da su regulatori, Agencija za osiguranje Republike Srpske i Komisija za hartije od vrijednosti Republike Srpske dali svoj doprinos prilikom sačinjavanja prijedloga, te da su pojedina rješenja usklađena s EU direktivama.
Kao razlog za izmjene Zakona navedeno je i postojanje Društva za upravljanje i jedinog dobrovoljnog penzijskog fonda, kojim Vi upravljate. Kakva je godina iza vas?
U Republici Srpskoj posluje jedno Društvo za upravljanje i jedan dobrovoljni penzijski fond, koji su osnovani 2017. godine. Na dan 30. jun 2024. godine, ukupan broj aktivnih članova dobrovoljnog penzijskog fonda, kojim upravlja to društvo, iznosio je 38.515, a što je za 609 članova više u odnosu na kraj 2023. godine. Ukupna neto imovina dobrovoljnog penzijskog fonda povećana je 12,9 odsto u odnosu na kraj 2023. godine, te sa stanjem na dan 30. jun 2024. godine iznosila je 40,4 miliona KM. Broj emitovanih udjela iznosio je 3.710.653,39, a neto vrijednost po udjelu 10,88668 KM.
U odnosu na navedene podatke, na dan 19. 5. 2025. godine ukupna neto imovina dobrovoljnog penzijskog fonda iznosi 47,36 miliona KM i povećana je 17,24 odsto, broj emitovanih udjela iznosio je 4.264.475,35 (povećanje od 14,92 odsto), a neto vrijednost po udjelu 11,08709 KM (povećanje od 1,84 odsto). Navedeno pokazuje daljnji rast i razvoj tržišta dobrovoljnog penzijskog osiguranja, kao značajnog segmenta finansijskog sektora Republike Srpske.
Posmatrano iz ugla jedinog društva za upravljanje, Društva za upravljanje Evropskim dobrovoljnim penzijskim fondom i Evropskog dobrovoljnog penzijskog fonda, predložene izmjene idu ukorak s vremenom i stvaraju dodatni prostor za razvoj. Prethodni podaci pokazuju konstantan rast svih parametara, ali ambicije Društva i Fonda su i dalje visoke.
Gordana Drobnjak (Ustupljena fotografija)
Među najvažnijim predloženim rješenjima su ona koje se odnose na instrumente u koje društvo za upravljanje može ulagati imovinu dobrovoljnog penzijskog fonda, kao i ograničenja ulaganja imovine dobrovoljnog penzijskog fonda, šta je cilj ovih izmjena?
To treba da dovede do ostvarivanja očekivanih prinosa fondova i većih akumuliranih iznosa za članove. U odnosu na dosadašnja važeća zakonska rješenja, kojim se dozvoljava ulaganje u obveznice i druge dužničke hartije od vrijednosti akcionarskih društava, predloženo je da se dozvoli ulaganje u iste instrumente koje emituju i druga pravna lica. Na ovaj način proširuje se mogućnost ulaganja imovine dobrovoljnog penzijskog fonda, pri čemu je sigurnost ulaganja zaštićena kriterijumom da se tim hartijama mora trgovati na najvišem berzanskom tržištu ili najvišem segmentu drugog uređenog javnog tržišta.
Nadalje, proširen je obuhvat investicionih fondova u čije udjele i akcije je moguće ulagati imovinu dobrovoljnog penzijskog fonda. Takođe, proširena je lepeza ulaganja imovine dobrovoljnog penzijskog fonda i na repo ugovore (te je utvrđeno i ograničenje ulaganja imovine u njih), kao instrumente tržišta novca koji su uvršteni na službeno berzansko tržište, pri čemu je sklapanje ugovora o repo poslovima ograničeno na dužničke hartije od vrijednosti koje emituje ili za koje garantuje BiH, Centralna banka BiH, Republika Srpska i Federacija BiH, jedinice lokalne samouprave u BiH i Distrikt Brčko, kao i na obveznice i druge dužničke hartije od vrijednosti koje emituju pravna lica sa sjedištem u BiH, osim banaka, a kojima se trguje na najvišem berzanskom tržištu ili najvišem segmentu drugog uređenog javnog tržišta.
A koja su ograničenja ulaganja imovine dobrovoljnog penzijskog fonda?
Što se tiče ograničenja ulaganja imovine dobrovoljnog penzijskog fonda, kako u odnosu na neto vrijednost imovine dobrovoljnog penzijskog fonda, tako i u odnosu na emitenta, smanjuje se mogućnost ulaganja imovine u akcije koje emituju pravna lica sa sjedištem u BiH, a kojima se trguje na najvišem berzanskom tržištu ili najvišem segmentu drugog uređenog javnog tržišta sa 35 odsto na 15 odsto vrijednosti imovine dobrovoljnog penzijskog fonda.
Takođe, povećano je ograničenje ulaganja u akcije i udjele investicionih fondova sa 10 odsto na 20 odsto neto vrijednosti imovine, pri čemu je dosadašnje ograničenje na ulaganje u udjele ili akcije investicionog fonda kojim upravlja isto društvo za upravljanje povećano sa pet na 10 odsto vrijednosti imovine fonda. Predložene izmjene su u skladu s načelom raspodjela rizika ulaganja dobrovoljnih penzijskih fondova.
Treba imati u vidu da u momentu donošenja Zakona (2009. godine) na tržištu nije bilo otvorenih investicionih fondova, gdje je ulaganje u takve udjele, po pravilu, manje rizično od ulaganja u akcije koje emituju pravna lica, što otvara mogućnost smanjenja rizičnosti imovine Evropskog dobrovoljnog penzijskog fonda, a donekle i povećanje profitabilnosti.
Navedeno je bitno posmatrati iz ugla tržišta na kojem posluje Evropski dobrovoljni penzijski fond, koje se može kategorisati kao malo, nedovoljno razvijeno i plitko, te navedene izmjene ublažuju potencijalne konsekvence koje takvo tržište nosi u sebi.
Učešće fizičkih lica u kapitaluDo sada nije bilo moguće da fizička lica imaju učešće u kapitalu društva za upravljanje fondom, ali bi to s ovim izmjenama Zakona moglo da se promijeni? Predloženim izmjenama je jasnije definisano kvalifikovano učešće u društvu za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom, uvedena mogućnost učešća fizičkih lica u kapitalu društva za upravljanje, podignut kapitalni zahtjev za osnivanje društva, te je ostavljena mogućnost društvu za upravljanje osnivanjem i upravljanje otvorenim investicionim fondom s javnom ponudom, pod uslovom da za to dobije dozvolu nadležnog regulatora. Pooštreni su kriterijumi i uslovi za sticanje kvalifikovanog učešća u društvu za upravljanje, kao i za dobijanje saglasnosti za izbor i imenovanje članova upravnog odbora, direktora i izvršnih direktora društva za upravljanje. |
Uvode se promjene i u obavještavanju članova fonda o stanju računa?
Što se tiče obavještavanja članova dobrovoljnog penzijskog fonda, u odnosu na važeće rješenje, utvrđeno je da je društvo za upravljanje dužno da jednom godišnje, a najkasnije do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu, dostavi ili učini dostupnim svakom članu dobrovoljnog penzijskog fonda, sa stanjem na posljednji dan prethodne godine, obavještenje o stanju računa člana i ostalim propisanim elementima.
Sa stanovišta Društva za upravljanje Evropskim dobrovoljnim penzijskim fondom, ovaj dio je posebno zanimljiv, jer je praksa pokazala ogromne poteškoće u dostavljanju navedenog obavještenja, jer se nemali broj koverti s obavještenjima vratio na adresu Društva. Slanje ovakvih obavještenja elektronskim putem treba da postane i ostane dominantan način izvještavanja, jer je najjednostavniji, najpraktičniji i besplatan, ali je činjenica da veliki broj članova EPF-a nema ili nije dostavio svoju ličnu e-mail adresu. Takvim se pruža mogućnost da dobiju obavještenje na bilo koji drugi željeni iskazani način, a ako ne postoji jasno određen kanal komunikacije i korespondencije, uvijek se svakom članu može učiniti dostupnim navedeno obavještenje po njihovom naknadnom zahtjevu.
Koje su izmjene Zakona još u opticaju?
Predloženo je brisanje postojećih zakonskih rješenja kojim se predviđa objavljivanje vrijednosti obračunskih jedinica dobrovoljnog penzijskog fonda i prinosa najmanje jednom mjesečno u listu koji se distribuira na cijeloj teritoriji Republike Srpske, a čiji tiraž nije manji od 5.000 primjeraka, pošto je svakodnevno objavljivanje navedenih paramatera na internet prezentaciji društva sasvim dovoljan način za pružanje informacija zainteresovanim i obezbjeđuje potrebnu transparentnost.
Uvodi se mogućnost zastupanja u dobrovoljnom penzijskom osiguranju na precizniji način, uz obavezu regulatora da donose podzakonski akt kojim dodatno propisuje dokumente kojima se dokazuje ispunjenost uslova za dobijanje dozvole, odnosno poslova zastupanja.
Predloženo je produžavanje perioda u kojem isto pravno lice može da vrši eksternu reviziju finansijskih izvještaja društava za upravljanje i dobrovoljnih penzijskih fondova sa tri na sedam godina, što je usklađivanje s utvrđenim pravilom iz Zakona o računovodstvu i reviziji Republike Srpske, ali bez dodatnog produženja tog perioda za tri godine, kako to predviđa Zakon o računovodstvu i reviziji Republike Srpske.
U odnosu na ostale važeće propise, bilo je potrebno predvidjeti i obaveze društva za upravljanje koje se odnose na sprečavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.