Direktorica Društva za upravljanje Evropskim dobrovoljnim penzijskim fondom (EDPF) Gordana Drobnjak kazala je da institucionalni investitori u Bosni i Hercegovini (BiH) nemaju mnogo prilika za ulaganje te da je potrebno da se banke animiraju da s međunarodnim finansijskim organizacijama, s tržištem osiguranja, s državnim razvojnim bankama i fondovima dijele rizik investicionih projekata.
Ona je govoreći za Bloomberg Adria Market istakla da trenutno nije sjajan period za institucionalne investitore, jer postoje različita zakonska i druga ograničenja, te da nema investicija kojima se može pobijediti inflacija.
Dodala je da su banke oprezne na tržištu u BiH, koje je bankocentrično, te su nesklone ulaganju na duge rokove.
"Banke ne vole da daju velike kredite na duge periode, a što zahtijevaju investicioni projekti. Jako je važno da, pored banaka, razvijamo druge institucionalne investitore koji imaju duže investicione horizonte kao što su osiguranja i penzioni fondovi", navela je Drobnjak.
Istakla je da u BiH institucionalni investitori nemaju mnogo prilika za ulaganje, izuzev ulaganja u dug, gdje kamatne stope rastu, ali nedovoljno da pokriju stopu inflacije.
"Potrebno je da radimo na investicionim alternativama, da se prave equity fondovi, gdje institucionalni investitori mogu ulagati pa posredno očekivati neke veće stope rasta. Potrebno je da se animiraju banke pa da zajedno dijelimo rizik investicionih projekata s međunarodnim finansijskim organizacijama, s tržištem osiguranja, s državnim razvojnim bankama i fondovima. U drugom roku postoje investicione mogućnosti, potrebno je da se svi malo animiramo, a posebno banke koje treba da se pomjere s građenja profita kroz povećanje naknada", navela je Drobnjak.
Poručila je da se svi investitori moraju strpjeti da prođe ovaj period te da inflacija neće biti dvocifrena u višegodišnjem periodu.
"Očekuje se da monetarno stezanje počne da daje rezultate, a investitori u ovom periodu moraju da se pregrupišu i da počnu da traže druge investicione prilike", rekla je ona.
Što se tiče mogućnosti ulaganja fizičkih lica u vrijeme inflacije, Drobnjak ističe da o tome odlučuje svaki pojedinac lično u odnosu na to koliko sredstava ima, koliko je averzan prema riziku. Poručila je da nije isto kada neko ima 20 godina i planira dugoročniju budućnost i ako je blizu penzije i treba da uđe u fazu potrošnje.
"Možete investirati u bitcoin ako imate želudac da podnesete rizike koje takve investicije donose, nekretnine zahtijevaju nešto veća ulaganja i uvijek su preferirane na našim prostorima", rekla je Drobnjak i dodala da postoje i oni koji se boje rizika pa čuvaju novac, kako je navela, u slamarici, ali da to ne preporučuje jer se u startu stvara gubitak u iznosu kolika je stopa inflacije.
"Uvijek je dobro da novac radi za vas, makar da smanjite realni gubitak", ističe ona, ali ponavlja da je teško u ovom trenutku, ne preuzimajući rizike, ulagati i očekivati veće prinose.
S obzirom na to da upravlja Evropskim dobrovoljnim penzijskim fondom, Drobnjak kaže da postoji interesovanje za ulaganje u taj penzijski fond te da ovakva vremena pokazuju koliko je dobro imati druge izvore prihoda kada odete u penziju, osim redovne penzije. Dobrovoljna penzija, uz poreske olakšice koje države daju, dodaje ona, mudar je način da ljudi investiraju relativno mala sredstva i da uz poreske olakšice uspiju da uštede određen iznos za vrijeme kada ih povećani troškovi pritisnu.