USAID je decenijama igrao važnu ulogu u razvoju Bosne i Hercegovine, podržavajući reforme, privredu i medije. Međutim, odluka administracije Donalda Trumpa o obustavi američke razvojne pomoći dovodi u pitanje njegovu budućnost u regiji, otvarajući prostor za nove geopolitičke uticaje. Objavljen je podatak kako je ova američka organizacija u posljednje četiri godine u BiH potrošila oko 800 miliona KM.
Povlačenje USAID-a otvara novo poglavlje za nevladin sektor koji je godinama zavisio od strane pomoći. Mnoge organizacije koje su imale ključnu ulogu u promociji demokratije, zaštiti ljudskih prava, borbi protiv korupcije i podršci lokalnim zajednicama sada se suočavaju s neizvjesnošću. Istovremeno, rast minimalne plate dodatno pritišće njihove budžete jer su troškovi rada veći, dok izvori finansiranja postaju sve oskudniji.
U idućem periodu donosimo vam analizu o tome kakva je budućnost NGO sektora nakon rasta minimalca u Bosni i Hercegovini i obustave finansiranja od USAID-a.
S obzirom na to da je najavljeno da je Starlink spreman za ulazak na tržište Bosne i Hercegovine kao provajder satelitskog interneta, ispitaćemo šta to znači i kako bi moglo da utiče na različite aspekte života i poslovanja.
Podsjećamo, krajem 2024. godine, uvođenjem Kosova u Starlink mrežu, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija ostale su jedine evropske države koje nisu uvele ovu uslugu.
Ako ćemo kao parametar uzeti Kosovo, cijena usluge na mjesečnom nivou na ovom području određena je na 60 evra, a kupovina opreme za uslugu procijenjena je na 360 evra. Oprema ostaje trajno u vlasništvu korisnika.
Analiziraćemo i stanje na kriptotržištu i šta nude domaće mjenjačnice, ali i još jednom provjeriti kada će elektronski novac zaživjeti u BiH.
Nove tehnologije značajno utiču na mnogobrojna radna mjesta, pod udarom je i IT sektor, posebno junior i mid level pozicije.