Starlink je spreman za ulazak na tržište Bosne i Hercegovine kao provajder satelitskog interneta, potvrđeno je na sastanku ministra komunikacija i prometa Edina Forte s Rebeccom Hunter, direktoricom Starlinka za ulazak na nova tržišta, i Prakulom Kapoorom, menadžerom ove kompanije.
Na sastanku je istaknut obostrani interes za što skorije pružanje Starlink usluga, odnosno njihovog satelitskog interneta u Bosni i Hercegovini.
"Nakon ispunjavanja zakonskih uslova za pružanje usluga u našoj zemlji, izražena je spremnost za saradnju u oblastima e-uprave, unapređenja zdravstvenih usluga, kao i razvoja sistema brzog odgovora u slučaju elementarnih nepogoda", saopćeno je iz Ministarstva prometa i komunikacija Bosne i Hercegovine.

Podsjetimo, Regulatorna agencija za komunikacije BiH je početkom ove godine potvrdila kontakte, nakon što je satelitski internet Starlink kojim upravlja američki milijarder Elon Musk saopćio kako uvodi ovu uslugu na Kosovo.
"Satelitski operator Starlink je u ranijim informativnim razgovorima vođenim s predstavnicima Regulatorne agencije za komunikacije iskazao interes za ulazak na tržište Bosne i Hercegovine i nuđenje javnih usluga pristupa internetu krajnjim korisnicima u Bosni i Hercegovini. Operator je tada upućen da ishoduje potrebne dozvole kod Agencije. Do sada Starlink nije dostavio zahtjev za izdavanje takvih dozvola", kazali su za Klix tada iz RAK-a.
Proces odobrenja u toku
Krajem 2024. godine, uvođenjem Kosova u Starlink mrežu, Bosna i Hercegovina, Crna Gora i Srbija ostale su jedine evropske države koje nisu uvele ovu uslugu.
Na mapi dostupnosti koju je Starlink objavio prošle godine, navedeno je kako će usluga u Srbiji i Crnoj Gori biti dostupna od ove godine.
Naime, Starlink, revolucionarni sistem satelitskog interneta koji obećava brzu i stabilnu konekciju i u najzabačenijim krajevima svijeta, pokazuje interes za širenje.
Ako proces odobrenja kod Agencije prođe bez većih prepreka, korisnici bi već tokom ove godine mogli naručiti opremu i koristiti usluge ovog sistema.
Starlink nudi internet brzine do 250 Mbps čak i u ruralnim ili teško pristupačnim područjima, što bi moglo značajno poboljšati digitalnu povezanost u dijelovima BiH koji su do sada bili zapostavljeni kada je riječ o modernim internet servisima.
Stručnjaci napominju da bi dolazak Starlinka mogao otvoriti i nova pitanja – od konkurencije domaćim telekomima, preko cijene usluge, koja je trenutno viša od prosječnih paketa na tržištu, pa do regulative u vezi sa satelitskom infrastrukturom.
Princip rada Starlinka
Većina satelitskih internet usluga dolazi od pojedinačnih geostacionarnih satelita koji kruže oko planete na 35.786 kilometara udaljenosti.
Kao rezultat toga, vrijeme povratnog prijenosa podataka između korisnika i satelita, također poznato kao latencija, veliko je, što čini gotovo nemogućim podršku za streaming, online igre, videopozive ili druge aktivnosti visoke brzine prijenosa podataka.
"Starlink je sazviježđe od nekoliko satelita koji kruže oko planete mnogo bliže Zemlji, na 550 kilometara i pokrivaju čitav svijet. Budući da su Starlink sateliti u niskoj orbiti, latencija je znatno manja, oko 25 ms u odnosu na 600+ ms", navode iz Starlinka.
Kada je riječ o opremi za korisnike usluge, Starlink koristi nekoliko uređaja, koji uključuju kablove, ruter, tzv. bazu te antenu koja predstavlja zapravo i ključnu komponentu za Starlink.
"Ovaj kompaktni, napredni komad tehnologije igra ključnu ulogu u uspostavljanju direktne veze sa Starlinkovim sazviježđem satelita niske Zemljine orbite (LEO). Korisnici obično imaju mogućnost brzine preuzimanja u rasponu od 50 do 150 Mbps i brzine prijenosa od 10 do 20 Mbps, s kašnjenjem između 20 i 40 ms. Ove metrike performansi mogu varirati ovisno o lokaciji, mrežnom prometu i faktorima okoline", kazali su.
Ako govorimo o samoj cijeni Starlink interneta, ona varira ovisno o tome je li paket namijenjen za domaćinstva ili kompanije.
Ako ćemo kao parametar uzeti Kosovo kao posljednju državu u regiji koja je dobila Starlink uslugu, cijena usluge na mjesečnom nivou na ovom području određena je na 60 eura, a kupovina opreme za uslugu procijenjena je na 360 eura. Oprema ostaje trajno u vlasništvu korisnika.
Prvi mjesec usluge se naplaćuje po aktivaciji ili 30 dana nakon isporuke.
U drugim državama regije brzina interneta je sljedeća: Albanija (Download od 214 Mbps do 329 Mbps; Upload 24 Mbps - 41 Mbps), Sjeverna Makedonija (Download 225 Mbps - 333 Mbps; Upload 23 Mbps - 53 Mbps) i Hrvatska (Download 173 Mbps - 305 Mbps; Upload 20 Mbps - 36 Mbps).
Ipak, ulazak Starlinka na bh. tržište za mnoge predstavlja korak bliže digitalnoj transformaciji zemlje i veću uključenost u globalne tehnološke tokove.