Satelitska mreža Starlink, u vlasništvu kompanije SpaceX Elona Muska, pruža komercijalni pristup internetu tamo gdje je pristup otežan. Starlink je počeo s radom 2019. godine, a sustav dosad ima oko 5290 malih satelita u niskoj orbiti koji komuniciraju s odašiljačima na Zemlji. Planirano je postavljanje gotovo 12 tisuća satelita, a u budućnosti bi ih moglo biti 42 tisuće.
Ideja je očito privukla korisnike jer je krajem 2023. objavljeno da Starlink ima više od dva milijuna aktivnih kupaca i da je dostupan na svih sedam kontinenata u više od 60 zemalja. Trenutačno je dostupan u Sloveniji, Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji. U Srbiji bi Starlink trebao proraditi ove godine, ali još nije dobio zeleno svjetlo regulatora. Na Starlinkovoj web-stranici potencijalni korisnici već se mogu registrirati i prijaviti uplatom depozita od devet dolara.
Početak rada ovisi o dobivanju regulatornog odobrenja, a prednost će imati oni koji se prvi prijave, navode iz Starlinka. Za sada još nije poznat cjenik usluga za Srbiju.
Starlink također nije dostupan u Bosni i Hercegovini (BiH) i Crnoj Gori. No, korisnici su se mogli odlučiti za mobilnu antenu naručenu u nekoj od zemalja u kojima je dostupna te je koristiti u susjednoj državi, naravno uz odgovarajuću pretplatu, doznajemo.
Pretplata kao na Netflix
Korištenje Starlinka regulirano je vrstom pretplate. Osnovni paket stoji 50 eura mjesečno, a oprema za nesmetan rad 450 eura. Druga opcija je najam antene koji košta 15 eura mjesečno i dodatnih 50 eura za aktivaciju.
Što je internet slabiji, Starlink je korisniji
Od njega bi najviše koristi mogle imati tvrtke koje se bave turizmom u udaljenim krajevima, logistikom, transportom, geodezijom, ukratko, Starlink je odlično rješenje za sva područja do kojih ne dopire internetski signal teleoperatera. "Satelitski internet ima velik turistički potencijal jer se može koristiti kao privremeno rješenje za udaljena područja i nova skijališta", rekla je profesorica Irini Reljin s Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu. "Mogu ga koristiti i za izgradnju tvornica tamo gdje nema telekomunikacijske infrastrukture."
Kompanije koje koriste Starlink
"Koristim Starlink godinu dana i radi odlično. Na području gdje mi živimo, u Polhovogradskim brdima, to je bila jedina opcija, jer drugi davatelji usluga nisu davali signal zbog teškog terena. Brzine su odlične, a cijena prihvatljiva s obzirom na to da druge opcije nema", rekao nam je čitatelj Aleš Bricelj iz Slovenije.
Slično je i iskustvo Slovenca Marka Kolmana koji se profesionalno bavi postavljanjem internetskih veza. Turistički smještaj u Gorenjskoj, gdje je ograničen pristup mobilnim mrežama, uglavnom je opremljen sustavima Starlink, rekao je za Bloomberg Adriju.
"Cijena Starlinka za kupce je prihvatljiva", kaže Kolman. Starlink je, međutim, dodatno smanjio osnovnu pretplatu, prema ponudi na njihovoj web-stranici. "Imamo velikih problema s internetom oko Bohinja. Veze su jako spore ako niste na glavnoj cesti. Sa Starlinkom sada imam dobro rješenje za mnoge kupce koje prije nisam imao ili je bilo znatno skuplje."
"Kapacitet je izvrstan, nerazumno bolji od bilo kojeg našeg operatera", rekao je Marko Kolman. Većina zgrada u kojima je uspostavio internet preko Starlinka koristi se u turističke svrhe. "Do kraja godine upravljat ću s već šest Starlink sustava", zaključio je.
Starlink koristi i slovenska uprava za zaštitu i spašavanje, uglavnom za prijenos dokumenata i traženje informacija s terena. Zadovoljni su dosadašnjim iskustvom jer sustav omogućuje rješavanje situacija koje su prije korištenja bile nerješive ili vrlo skupe, objasnili su.
Nedostatak sustava može se vidjeti u prijenosu slike uživo s dronova u središnji ured, jer to zahtijeva veću propusnost od korisnika do mreže.
Korisnici općenito kažu da je prijenos podataka brz, veza pouzdana, a cijena konkurentna.
Starlink dobro radi čak i po lošem vremenu
Kolman nije primijetio probleme ni po najgorem vremenu. Čak ni snijeg nije smetao u radu, jer antena ima ugrađen senzor koji detektira snijeg i pali grijač. "Od kolovoza do sada nije bilo isključenja, s izuzetkom jednog kratkog prekida od oko pet minuta", rekao je Kolman.
"Zbog velikih brzina prijenosa podataka, čak do 300 megabita u sekundi, s mreže (engl. download) i do 50 megabita podataka uploadanih na mrežu (engl. upload), Starlink može putem radio bežične veze uspostaviti internet u cijelom selu", kaže sugovornik. "Zbog sve većeg broja uređaja koji su stalno povezani s internetom i rade putem usluga u oblaku, neki korisnici Starlinka razmišljaju o rezervnoj vezi", objasnio je.
Satelitski internet kao rezerva
Janez Sterle, voditelj Internet instituta iz Ljubljane koji se bavi mobilnim komunikacijama, također koristi Starlink kao rezervni izvor veze za svoje privatne 5G i 6G mobilne sustave. "Sada možemo ponuditi Starlink korisnicima kao alternativnu vezu. Naše iskustvo je vrlo pozitivno", rekao je Sterle.
Prijenosi podataka mnogo su brži od brzina koje pružaju konvencionalne kabelske (DSL) veze za sličnu cijenu – prosječno 100 megabita prijenosa izmjereno sa Starlinkom, u usporedbi sa 17 megabita za kabelsku vezu. "Ovo je svakako vrlo konkurentno postojećim sustavima, posebno tamo gdje postoje problemi s povezivanjem", dodao je Sterle.