Munjeviti uspon Elona Muska u vrh američke politike kao cara učinkovitosti stvara veliku zabrinutost u Europi, i to ne samo zbog njegovih tirada punih psovki na društvenim mrežama protiv onih koji donose pravila u Bruxellesu.
Bivša njemačka kancelarka Angela Merkel nazvala je suradnju Muska i Donalda Trumpa izrazito zabrinjavajućom, posebno upirući prstom na Muskovu dominaciju u svemirskoj industriji. Strah je opravdan, ali od samog upiranja prstom nema ništa.
Muskova tvrtka SpaceX vrijedna 210 milijardi dolara (199 milijardi eura) ima jedinstvenu moć, veću od njegovih tvitova. Njegove višekratne rakete u osnovi su monopolizirale tržište komercijalnih lansiranja na čijem je vrhu nekoć bila Europa.
Njegovih 6.000 satelita Starlink koji nude brzi internet s bilo kojeg mjesta promijenili su tijek rata na ukrajinskom ratištu preplavljenom bespilotnim letjelicama.
Loš signal / Tradicionalna poduzeća za satelite osjećaju negativne učinke poremećaja na tržištu
Dužnosnike je uhvatila panika da će milijarderov sukob interesa pogoršati opasnu ovisnost: na panelu u Parizu prošlog tjedna najviši njemački dužnosnik za suzbijanje monopola Andreas Mundt govorio je o Muskovu utjecaju na Starlink i pozvao regulatorna tijela za tehnologiju da budu odlučna, rekavši da je "nepodnošljivo" da jedan čovjek može imati moć kao cijela država.
Ipak, Muskovi svemirski uspjesi također su potpomognuti europskim neuspjesima u prilagodbi i natjecanju. Konkurenti SpaceX-a pokazali su klasične postojeće slabe točke: Europa nema vlastiti lansirni sustav za višekratnu upotrebu jer je prije deset godina odlučila da neće ulagati u tu tehnologiju.
Tradicionalni poslovni modeli kao što je satelitska televizija nailaze na probleme u eri streaminga na zahtjev kao što je Netflix, dok je tržišta poput pomorskog i zračnog Wi-Fi-ja ugrozio Starlinkov pristupačniji komplet koji se jednostavno instalira.
Od nestašice do proizvoda široke potrošnje / Rast Starlinka pridonio je smanjenju cijena satelitskog kapaciteta
Negativni se učinak pada cijena nastavlja, čak i usred vala spajanja poduzeća radi udruživanja snaga: Intelsat sa sjedištem u Luksemburgu, koji je preuzeo davatelja usluga satelistske navigacije SES, zabilježio je pad prihoda od 9,4 posto u trećem tromjesečju, uz pad prihoda od usluga tijekom leta od 13,7 posto. Dionice Eutelsat Communicationsa sa sjedištem u Parizu, koji se spojio s britanskim OneWebom, pale su na najnižu razinu u 19 godina.
Dok Europa razmišlja o tome kako ga sustići, Starlink ostvaruje nove dobitke uz već postojeću bazu od četiri milijuna pretplatnika. Zrakoplovna kompanija Air France-KLM, u djelomičnom vlasništvu francuske vlade, u rujnu je najavila suradnju sa Starlinkom koji će od sljedećeg ljeta na njezinim letovima nuditi Wi-Fi velike brzine. Istog mjeseca, Starlink je najavio ugovor s prestižnim američkim klijentom, United Airlines Holdings.
Izvršni direktor Novaspacea Nathan de Ruiter kaže da Starlink može poboljšati i unaprijediti svoj proizvod kako lansira sve više satelita.
Iako to što je netko dobar u izradi raketa očito nije razlog da se dopusti nakupljanje neopravdane moći u rukama jedne osobe, Starlink je nevjerojatan proizvod i Europljani bi trebali staviti prioritet na promicanje održive domaće alternative, osobito kad se uzme u obzir da je šef platforme Amazon.com, Jeff Bezos, najsličnija potencijalna alternativa Musku.
Dobra strana pritužbi osoba kao što je Merkel činjenica je da bi moglo doći do svojevrsnog buđenja, pod uvjetom da se usredotoče na odvažne tehnologije, a ne samo na regulaciju. Trenutačno je u planu veća državna potrošnja putem odgođenog projekta IRIS², a nova se poduzeća potiču da razviju vlastite lansirne sustave.
Na nedavnom izlaganju obrambene industrije vidio sam europsku tehnologiju nadzora koja se oslanjala na Starlink u kombinaciji s rezervnim sustavom, koji će vjerojatno poticati financiranje alternativa koje nisu Muskove. Ako se ikada pojavi europski Starlink, mogao bi izjednačiti pravila igre.
Nadajmo se da će partnerstvo Trumpa i Muska također uvjeriti suzdržane Europljane da kopiraju još jedan pokretač uspjeha SpaceX-a: duboka, velika tržišta kapitala koja mogu financirati i skalirati rizične pothvate.
Predsjednica Europske središnje banke, Christine Lagarde, izjavila je prošli tjedan da "nedvojbeni" tehnološki zaostatak Europske unije i nadolazeće trgovinske carine čine uniju tržišta kapitala neophodnom. Moglo bi se reći da postoji još veći problem od Muskove geopolitičke moći, a to je tendencija Europe da djeluje samo u krizi – još jedna stvar o kojoj bi Merkel mogla nešto znati.