Sedmicu završavamo trećim krugom bojkota trgovina u Bosni i Hercegovini. Iako su prethodni bojkoti imali određeni utjecaj na cijene, interes građana za ove akcije opada, dok trgovci i vlasti nastavljaju pregovore o mjerama za ublažavanje rasta cijena osnovnih proizvoda.
Analitičari ističu da maloprodaja u BiH i dalje bilježi značajan rast prihoda, a trgovci s prihodima većim od 100 miliona KM nastavljaju ostvarivati profit. Osim toga, podjele unutar organizatora akcije dodatno su oslabile inicijativu, što je otežalo postizanje zajedničkog cilja.
Ko će osjetiti posljedice povlačenja USAID-a iz BiH?
Posljednjih dana USAID je goruća tema, kako u BiH, tako i u svijetu. Ova organizacija je godinama podržavala ekonomske reforme, medije i nevladine organizacije u BiH, ulažući oko 800 miliona KM u posljednje četiri godine. Međutim, odluka administracije Donalda Trumpa o obustavi američke pomoći otvara prostor za nove geopolitičke utjecaje i prijeti gašenju brojnih projekata.
Nevladine organizacije, obrazovne institucije i poduzetnici koji su ovisili o USAID-ovim grantovima sada se suočavaju s finansijskom neizvjesnošću. Poseban udar trpe mediji, a američki eksperti upozoravaju da bi obustava finansiranja mogla imati ozbiljne posljedice na nezavisno novinarstvo širom svijeta.
Bloomberg Mercury
Neki smatraju da BiH sada ima priliku preuzeti veću odgovornost za svoj razvoj i smanjiti ovisnost o stranim donatorima. Ističe se da domaće institucije trebaju osigurati stabilno finansiranje ključnih organizacija kako bi omogućile dugoročnu održivost projekata.
Aircash u BiH i unapređenje turističkog sektora u RS
Aircash, elektronski novčanik, sada je dostupan za registraciju korisnicima u državi, omogućavajući brze transakcije i prebacivanje novca između korisnika. Uskoro će biti moguće uplaćivati i podizati gotovinu te plaćati račune.
Međutim, regulacija elektronskog novca i kriptovaluta u BiH i dalje je raznolika. Dok je u Republici Srpskoj izdata licenca za Aircash i uvedeni su regulatori za kriptovalute, FBiH još nije donijela zakonska rješenja koja bi omogućila šire reguliranje ovih sektora.
U isto vrijeme, centralni informacioni sistem u oblasti ugostiteljstva u RS ima za cilj unaprijediti poslovanje turističkog sektora. Sistem će objediniti podatke o ugostiteljima, omogućiti jednostavnu prijavu i odjavu gostiju, te pomoći u realnom vremenu evidentirati goste i povećati prihode od boravišnih taksi.
Bh. građevinske kompanije zabilježile su rast izvoza usluga od 27 posto u 2024. godini, s naglaskom na njemačko tržište, koje postaje sve važnije. Od ukupnih 111,2 miliona KM radova u inozemstvu, više od polovice čini visokogradnja. Iako imaju konkurentske prednosti, suočavaju se s izazovima koji zahtijevaju strateški pristup.
Porezna uprava FBiH upozorava na moguće malverzacije u vezi s isplatom toplog obroka, koji nije zakonski obavezan, osim ako nije reguliran granskim kolektivnim ugovorima ili internim pravilnicima.
Hercegovina: Smilje i aviolinije kao simbol promjena
Adnan Rahimić je uspio povezati ljubav prema Hercegovini s globalnim trendovima u kozmetici, spašavajući industriju smilja koja je doživjela pad zbog loše proizvodnje. Brend Narentas, uspješan primjer, postavlja nove standarde biodinamičke proizvodnje luksuzne kozmetike.
Kad govorimo o Hercegovini, AJet najavljuje pokretanje direktnih letova između Istanbula i Mostara od 4. juna 2025. godine, što će dodatno povezati Hercegovinu s globalnim tržištima.
Zanimljiva vijest je da United Group izlazi iz regije, prodajući dijelove svog poslovanja. Ove transakcije donose promjene na tržištu telekomunikacija i medija u regiji.
Šta se dešava u svijetu sporta?
Iznenadni prelazak Luke Dončića iz Dallasa u Lakerse smatra se najvećim u historiji, a nas je motivirao da analiziramo ovaj trade period, ali i pojasnimo kako zapravo američki profesionalni klubovi "trguju" igračima. Investiranje u ženski sport sve je atraktivnije, a generacija Z na drugačiji način vidi biznis i sport. Iza nas je i po svemu drugačiji Superbowl, kojem je prvi put prisustvovao jedan aktuelni američki predsjednik, a za 30 sekundi reklama plaćalo se i više od osam miliona dolara.