Sretno vam novo ljeto! Dok otkucavaju prvi sati 2025. godine, analitičari Bloomberg Adrije donose vam uvid u sve što je obilježilo minulu godinu, a krojit će budućnost i u ovoj. U godini koju ostavljamo iza nas, globalna ekonomija se oporavilа jer su države uspjele kontrolirati inflaciju, geopolitičke nesigurnosti i prelazak prema zelenijoj i digitalnijoj budućnosti. Iako izgledi za rast ostaju pozitivni, pred nama je, kako prognoziraju analitičari i brojke, godina s velikim izazovima. Najveći među njima se odnose na nejednakosti, dugove i geopolitičke tenzije.
Dosadašnji podaci pokazuju da cijene zlata, industrijskih materijala, kafe, čokolade, ali i nekretnina nastavljaju rasti i u novoj 2025., pored ovoga, analitičari predviđaju i dvocifren rast plata, ali i mirovanje Feda i cijena nafte i plina.
Rast plata
Inflacija gubi na značaju, ali ipak vidimo da će ostati faktor koji će pozitivno djelovati na rast zarada u 2025, pogotovo što u regiji vidimo povišene stope uslijed dobre tražnje i ekonomskog rasta.
Srbija, Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija i dalje znatno zaostaju prema prosječnoj zaradi, uprkos tome što je i u ovim zemljama evidentna tendencija rasta. Najveća zamka u slučaju ovih zemalja jeste to što su njihove ekonomije u velikoj mjeri integrirane u lance snabdijevanja inozemnih proizvođača, ali su to dijelovi lanaca koji imaju nisku dodatnu vrijednost i samim tim imaju relativno nižu produktivnost rada i ne pružaju dovoljno prostora za neki natprosječan rast i konvergenciju Hrvatskoj i Sloveniji.
Analitičari očekuju da će u 2025. zarade nastaviti rasti, i to dvocifrenim stopama, ali da će primarni faktor biti zategnuta tržišta rada i bolja pregovaračka moć radnika.
Ekonomski rast u 2025.
Prema predviđanjima MMF-a, Bosna i Hercegovina će 2025. rasti brže nego Hrvatska i Slovenija.
Ekonomski rast u regiji iduće će godine predvoditi Srbija, Kosovo i Crna Gora, očekivanja su koja je u utorak objavio Međunarodni monetarni fond (MMF) u sklopu jesenskog izdanja svoje redovne publikacije World Economic Outlook. Najslabiji rast trebale bi imati Hrvatska i Slovenija, a, ostvare li se prognoze MMF-ovih analitičara, on će biti čak i ispod globalnog prosjeka.
Cijena zlata posljednjih godina je u porastu zbog privlačnosti njegovih glavnih značajki – pohrane vrijednosti, funkcije rezervne valute i sigurnog utočišta za vrijeme volatilnosti tržišta. Zlato ide prema novom rekordu 2025. Ne očekuje se korekcija cijene prema dole, ali analitičari BBA predviđaju niže dobitke nego tokom 2024. godine.
Srebro je također poraslo za 28 posto (ytd) do sredine decembra 2024. Dinamika cijene pratila je putanju zlata, pa je omjer zlato/srebro zadržao relativno stabilan nivo. Očekuje se i da će cijena srebra nastaviti rasti potaknuta funkcijom pohrane vrijednosti, ali i industrijskom potražnjom. U skladu sa zlatom, geopolitičko okruženje će ići u prilog većoj potražnji, pri čemu će jači dolar ublažiti dio pritisaka.
Kada govorimo o cijenama - cijene industrijskih metala kroz cijelu 2024. bile su natprosječno visoke. Konkretno, cijene bakra ove godine su bile u prosjeku oko deset posto više (do sredine decembra 2024.), a aluminija sedam posto na međugodišnjem nivou. Industrijski metali profitiraju od boljih makroekonomskih izgleda uslijed pada kamatnih stopa, ali ti izgledi se razlikuju globalno, mijenjajući izvore potražnje. Kineska industrija sazrijeva pa usporava tamošnja potražnja za industrijskim metalima, dok očekujemo brži razvoj potražnje u Indiji i azijskim tržištima u razvoju.
Analitičari očekuju da će cijene ostati u uzlaznom trendu, s potražnjom povezanom s obnovljivim izvorima energije i umjetnom inteligencijom, te smanjenjem kamatnih stopa kako bi se izbalansirali usporavanje industrije zapadnih ekonomija i spori oporavak Kine.
OPEC i IEA predviđaju manju potražnju za naftom u 2025. OPEC je odgodio povećanje proizvodnje zbog slabe kineske potražnje, dok su kineske poticajne mjere imale slab učinak. Kao rezultat toga, tržište nafte trenutno je preopskrbljeno, s očekivanim viškom od oko milion barela dnevno.
Analitičari predviđaju da će cijene plina na evropskom tržištu biti na nivou od oko 35 EUR/MWh u 2025. Potražnja je i dalje relativno slaba, dijelom zbog očekivane blage zime i manje industrijske potrošnje. To je dovelo do potražnje za plinom u Evropi koja je oko 20 posto manja nego u 2021.
Analitičari očekuju i oporavak ruske valute, od toga bi mogli profitirati ulagači i kompanije iz regije.
Trenutni tečaj sugerira potencijal za značajan prinos, uz uvjet stabilizacije geopolitičkih odnosa i smanjenja ekonomske neizvjesnosti. Jačanje rublja pozitivno bi utjecalo na kompanije iz Adria regije koje posluju na ruskom tržištu, posebno na farmaceutski sektor, koji nije pod direktnim sankcijama.
Bankama će cvjetati
Banke u Adria regiji posljednje dvije godine bilježe solidnu dobit. Ne samo da je povrat na kapital u svim bankarskim sektorima dvocifren, već je u Srbiji i Sloveniji iznad 20 posto, prema podacima za prva tri kvartala 2024. U odnosu na 2019. godinu, povrat na kapital je gotovo udvostručen.
"U 2025. očekujemo nastavak dobre profitabilnosti i dvocifrene stope povrata na kapital, iako ne očekujemo da će premašiti 2024. Iako držimo da će se kamatne stope nastaviti postupno smanjivati, učinak na profitabilnost bit će djelomično amortiziran boljom kreditnom aktivnošću u regiji", smatraju analitičari.
Prema prognozama, cijene čokolade i kafe nastavit će rasti i ove godine. Cijene kakaovca skočile su na najviši nivo svih vremena, približavajući se 12 hiljada dolara po toni, što je šest puta više od dugoročnog prosjeka.
Tržište nekretnina također je prošlo kroz izazovnu 2024. godinu, suočavajući se s globalnim promjenama i lokalnim specifičnostima. Očekivanja za 2025. godinu uključuju stabilizaciju i prilagodbu novim ekonomskim i tehnološkim uslovima. Povećanje produktivnosti i ulaganje u infrastrukturu ključni su za dugoročan razvoj kako u regiji tako i na lokalnim tržištima poput naše države.
Utjecaj FED-a
Nova godina, jasno je, donijet će složen i dinamičan ekonomski pejzaž obilježen promjenama na više frontova. Nakon razdoblja intenzivnog monetarnog zaoštravanja, monetarna politika Feda trebala bi popustiti.
Istovremeno, novoizabrani predsjednik Donald Trump najavljuje ekspanzivnu fiskalnu politiku koja bi mogla dodatno testirati stabilnost američkog budžeta suočenog s rekordnim izdvajanjima za kamate.
Mihael Blažeković, analitičar za makroekonomiju i tržišta kapitala Bloomberg Adrije, kaže da u 2025. očekuje nastavak opreznog i postupnog popuštanja monetarne politike Feda. U idućoj godini Fed će vjerovatno imati manji utjecaj na tržište dionica nego ove godine. Prema Blažekovićevom mišljenju, 2025. godina donosi balans između prilagodbe monetarne politike, fiskalnih izazova i geopolitičkih neizvjesnosti, što će oblikovati uvjete za ekonomiju i tržišta.
Kada govorimo o zelenim temama, održivosti i klimatskim promjenama, diskurs se često fokusira na zastrašujuće brojke, izazove i prijetnje koje nam budućnost donosi. Takav pristup, iako opravdan, često zanemaruje pozitivne primjere i priče o uspjehu koje već oblikuju našu stvarnost. Upravo je 2024. godina pokazala da je moguće drugačije.
Ova godina donijela je niz značajnih zelenih inicijativa i projekata diljem Adria regije, svjedočeći o snažnoj posvećenosti održivom razvoju. Hrvatska, Srbija, Slovenija, Bosna i Hercegovina te Sjeverna Makedonija pronašle su svoj put pod "zelenim suncem", ulažući u obnovljive izvore energije, održivi turizam, kružnu ekonomiju i inovacije koje smanjuju ekološki otisak.
TOP 25
Ljudi koji su obilježili 2024. utjecat će i na 2025. godinu. Već treću godinu zaredom Bloomberg Businessweek Adria bira osobe i ideje koje su obilježile ovu godinu i imat će utjecaj u idućoj.
Neizvjesnost budućih događaja i potencijalnih rizika ključne su karakteristike strategija koje se sada stvaraju, no ne zatvaramo oči pred optimizmom koji trenutno pokreće tržišta kapitala, pozitivnim vibracijama u privatnom sektoru i očekivanjima smanjenja političkih napetosti. Pogledajte ko se ovaj put našao na listi i na koji način će imati utjecaj u novom ljetu.
Sport kao vrhunski biznis također doprinosi promjenama. U 2024. velika takmičenja davala su ozbiljan ekonomski impakt na organizatora, lige i klubovi obarali su poslovne rekorde, često impresionirajući lidere iz drugih sektora. Dok je svjetska ekonomija u grču, sport živi svoje najbolje doba.
Promjene koje se dešavaju najčešće su motivirane dodatnom zaradom. Broj učesnika na velikim takmičenjima se povećava, formiraju se nova, formati se mijenjaju, osvajaju se posve nova tržišta. Često je sve praćeno negodovanjem direktnih izvršilaca, čitaj sportista, ali i njihov otpor slabi s pogledom na nove i izdašnije ugovore. Sport će sigurno i u 2025. biti jedan od ključnih koji donosi promjene.
Neparne godine u sportu obično su manje zanimljive od parnih, ali 2025. mogla bi biti izuzetak. Iako nas ne očekuju olimpijske igre, svjetsko ili evropsko nogometno prvenstvo, ispred nas je godina koja bi mogla donijeti posve neizvjesne sportske okršaje. Ovaj put oni ne moraju nužno biti na terenu, već u ložama i konferencijskim dvoranama stadiona i sportskih institucija.
Potrošački trendovi
Kompanija za analizu podataka Euromonitor International u svom novom izvještaju Top Global Consumer Trends 2025 ističe pet ključnih trendova koji objašnjavaju promjenjivo ponašanje potrošača. Ovaj izvještaj pokazuje kako različite generacije utječu na poslovnu dinamiku, stvaraju nove prilike i kako se kompanije prilagođavaju promjenjivim navikama kupaca. Preferencije potrošača se ne razlikuju puno u poređenju s prethodne dvije godine te su im i dalje u fokusu zdravlje i dobrobit, zaštita okoliša, mogućnosti uštede, a veliku ulogu prilikom kupovina igra i umjetna inteligencija.
"Potrošači su sve svjesniji kada je riječ o trošenju. Traže proizvode i usluge koji su pouzdani te pružaju dugoročna i ciljana rješenja. Prioritiziranje inovacija i lojalnosti u poslovnim strategijama bit će ključno za adresiranje promjenjivog ponašanja potrošača i poticanje rasta", kaže Stella Vatcheva, viša voditeljica inovacija u Euromonitor Internationalu.
Planovi za dugovječnost, pametni novčanici, odluke koje pozitivno utječu na okoliš, ali usvajaju pragmatičan način razmišljanja, potraga za jednostavnošću su samo neki od trendova koji će biti u središtu pažnje potrošača širom svijeta u 2025. godini.