Evropska unija (EU) predložila je paušalnu naknadu od dva eura za milijarde malih paketa koji se šalju direktno u domove ljudi, a koji trenutno uglavnom dolaze iz Kine. Novi porez bi značio da paketi vrijedni manje od 150 eura više nisu oslobođeni carine.
"Od online tržišta, uključujući kineske divove Temu i Shein, očekuje se da će platiti naknadu", rekao je povjerenik EU za trgovinu Maroš Šefčović, prenosi BBC.
Prošle je godine u EU ušlo 4,6 milijardi takvih paketa, a više od 90 posto dolazi iz Kine.
Takav obim stvorio je veliko opterećenje za carinsko osoblje EU, rekao je Šefčović. Tvrdio je da je to predstavljalo izazove u osiguravanju ispravnosti provjere sigurnosti i standarda robe koja ulazi u blok.
Predložena naknada bi "nadoknadila troškove", rekao je Evropskom parlamentu. Brisel se također nada da će dio ostvarenih prihoda otići u budžet EU-a.
Naknada od dva eura primjenjivat će se na pakete koji se šalju direktno potrošačima, dok bi paketi poslani u skladišta bili oporezovani nižom stopom od 0,50 eura.
Bloomberg
Potez EU-a dolazi nakon novih carina SAD-a na kinesku robu, pod administracijom predsjednika Donalda Trumpa, koje uključuju naknadu za mala pakiranja.
Nakon pregovora prošle sedmice, tarifa za male pakete u vrijednosti do 800 dolara (606 funti) je revidirana na 54 posto sa 120 posto. Međutim, fiksna naknada po paketu od 100 dolara ostaje.
Postojali su strahovi da bi kineski divovi e-trgovine tada mogli preplaviti evropsko tržište jeftinom robom, jer bi proizvodi izvorno namijenjeni SAD-u morali biti bačeni negdje drugdje.
Evropski trgovci na malo već su se žalili da su suočeni s nepoštenom konkurencijom s prekomorskim konkurentima, za koje tvrde da nisu u skladu sa strogim standardima EU-a za proizvode.
Shein i Temu su ranije rekli da će sarađivati s regulatorima i potrošačkim standardima. Temu kaže da ima 92 miliona korisnika u EU, dok Shein kaže da ima više od 130 miliona.
Prije američkih carina, platforme poput Sheina i Temua oslanjale su se na takozvano izuzeće "de minimis" za slanje predmeta male vrijednosti direktno kupcima u SAD-u bez plaćanja carina ili uvoznih poreza.
Temu preuzima primat na domaćem tržištu
Podsjećamo, prema posljednjim analizama domaćeg online tržišta, upravo je Temu zauzeo vodeće mjesto prema ukupnoj vrijednosti kupovina, dok je rast narudžbi s ove platforme značajno utjecao na trendove u domaćem online trgovinskom sektoru. Istovremeno, procent online kupovina koje se obavljaju na stranim web shopovima skočio je na 83 posto, što je doprinijelo i rastu kartičnog plaćanja. Sve ovo ukazuje na rastuće povjerenje kupaca u globalne platforme, uz istovremene promjene očekivanja u pogledu cijena, kvaliteta i korisničkog iskustva.
ShoppersMind istraživanje koje je kompanija Valicon provela u februaru 2025. godine pokazuje da je upravo Temu postao najčešći izbor za online kupovinu i odmah zauzeo prvo mjesto po vrijednosti kupovina.
Veći broj kupovina s Temua direktno je utjecao na to da je većina, odnosno 83 posto kupovina obavljeno na stranim internet shopovima, za razliku od 58 posto u 2022.
Istaknuo je da ulazak platforme Temu na tržište, pored negativnih posljedica, donosi i brojne pozitivne aspekte, uključujući značajna ulaganja u edukaciju potrošača i izgradnju povjerenja u online kupovinu.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), broj pošiljki koje su stigle u BiH premašio je 1,15 miliona, a njihova ukupna vrijednost iznosi gotovo 103 miliona KM.