Evropska unija rizikuje da propusti rok u martu vezan za dogovor o reformi svojih pravila o ograničenju duga suočena s otporom zemalja uključujući Njemačku, što bi moglo natjerati države članice na nagle i potencijalno bolne budžetske prilagodbe.
Berlin posebno sumnja u ideju da visoko zadužene vlade pregovaraju o prilagođenim planovima s Evropskom komisijom kako bi svoju potrošnju stavile pod kontrolu i želi vidjeti pouzdane alate za provedbu.
EU preispituje takozvani Pakt o stabilnosti i rastu kako bi pokušala pojednostaviti fiskalna pravila bloka i ukinuti određene uvjete koji su prisilili neke nacije da usvoje drakonska budžetska rezanja koja su dovela do recesija koje su same sebi izazvale.
Postojeća pravila postavljaju ograničenja od 60 posto, odnosno tri posto bruto domaćeg proizvoda na dug i deficit zemalja s kojima se susreće nekoliko zemalja. Pravila su suspendirana otkako je pandemija Covida progutala regiju 2020. godine, a neki su rekli da ih je potrebno promijeniti prije nego što budu vraćena.
Izvršni ogranak EU želi široki konsenzus među državama članicama prije davanja bilo kakvih konkretnih zakonskih prijedloga za njihovu prilagodbu. Šefovi finansija Unije imat će prvu raspravu sredinom februara. Vlade će možda morati početi pripremati budžete za iduću godinu prema starim pravilima ako ne uspiju postići dogovor do marta.
"Da budem otvoren, prijedlog Evropske komisije još nije uvažio našu zabrinutost", rekao je ranije ove sedmice njemački ministar finansija Christian Lindner nakon sastanka s povjerenikom EU za ekonomiju Paolom Gentilonijem u Berlinu. ''Sumnjamo da će prijedlog Evropske komisije dovesti do pouzdanog puta smanjenja duga''.
Previše nejasno
Iako će EU zadržati trenutne pragove, Komisija je u novembru predložila neke promjene koje bi omogućile izradu planova za smanjenje duga po mjeri. Oni bi se temeljili na fiskalnoj održivosti zemlje, kao i na planiranim reformama i ulaganjima.
Većina država članica to je smatrala previše nejasnim, prema izvorima upućenim u to pitanje, koji su željeli ostati anonimni jer su razgovori bili privatni. Posebno je bila sporna metodologija koja će se koristiti za određivanje održivosti duga nacionalnih ekonomija, ključnog pokazatelja prema novom okviru.
Komisija je objavila dodatne pojedinosti kako bi objasnila svoj prijedlog, za koji su se neki dužnosnici EU nadali da će pomoći u deblokadi tehničkih rasprava i otvoriti put za dogovor u martu. Međutim, Berlin smatra da je još dug put do toga, zbog čega se raspored čini nerealnim, rekao je vladin dužnosnik.
"Željeli bismo zadržati multilateralni pristup temeljen na pravilima umjesto vrste bilateralnih pregovora između Evropske komisije i država članica", rekao je Lindner.
Njemačka i neke druge zemlje članice također bi više voljele da je Komisija dala detaljan zakonski prijedlog kao osnovu za raspravu, umjesto da prvo traži konsenzus.
Pojedini dužnosnici EU i diplomati u Briselu kritizirali su beskompromisni stav Berlina kao kratkovidan.
Neki su rekli da je Njemačka blokirala napredak prema dogovoru, jer njezina vladajuća koalicija još uvijek radi na jedinstvenom stajalištu. Drugi su ukazivali na Lindnerovu slabost kod kuće jer je njegova poslovno prijateljska Slobodna demokratska stranka izgubila glasove na regionalnim izborima otkako je njegova stranka ušla u vladu krajem 2021.
Lindner se zalagao protiv labavljenja pravila EU i glasno podržava kočnicu duga svoje zemlje koja je utvrđena ustavom. Naglasio je potrebu ponovnog uspostavljanja ograničenja na neto novo zaduživanje ove godine nakon što je i ono bilo obustavljeno tokom pandemije.
Međutim, povjerenik Gentiloni zvučao je pozitivno nakon sastanka s Lindnerom, ističući predanost Njemačke konstruktivnoj raspravi o prijedlogu pravila ekonomskog upravljanja EU unatoč jasnim razlikama u mišljenjima.
"Za mene su ovo dobre vijesti i radit ću na tome da ove dobre vijesti dobiju pozitivan razvoj", rekao je.