Ujedinjeno Kraljevstvo (UK) ne uspijeva obrazovati kvalificiranu i globalno poželjnu radnu snagu, a britanski radnici sve su manje privlačni inozemnim tvrtkama, pokazalo je novo istraživanje provedeno među direktorima međunarodnih kompanija.
Ekonomski problemi nakon Brexita i turbulencije u britanskoj politici su UK i tamošnju radnu snagu globalnom biznisu učinili manje privlačnima, pokazala je anketa Instituta za razvoj menadžmenta (IMD) u kojoj je sudjelovalo više od 5000 direktora.
UK je sada na 28. mjestu od 63 zemlje na IMD-ovoj Svjetskoj ljestvici talenata, koja u obzir uzima stvaranje i zadržavanje talenata. To je pad za sedam mjesta u odnosu na godinu ranije.
Britanija se suočava s ekonomskim problemima na mnogim frontama. Općenito se smatra da je gospodarstvo u recesiji, inflacija je na najvišim razinama u četiri desetljeća, štrajkovi javnog sektora i drugih ključnih radnika uzrokuju opsežne poremećaje u uslugama, a rastuće kamatne stope potiču pad na tržištu nekretnina.
Bloomberg Mercury
Rastuća ekonomska neaktivnost u UK-u znači da je tržište rada i dalje pod pritiskom, s dodatnih 600 tisuća ljudi koji nisu zaposleni niti traže posao u usporedbi s razdobljem prije pandemije. Ekonomist Nouriel Roubini je ovaj tjedan rekao da je zemlja "već u ozbiljnoj stagflaciji" koju je djelomično pripisao Brexitu.
U tom kontekstu, čini se da opada povjerenje u to da će Britanija osigurati stabilnu klimu za poslovanje. Izvješće IMD-a navodi da pad standarda obrazovanja i kvalitete života u UK-u dovodi do toga da su poslovni čelnici skeptični o potencijalu proizvodnje kvalificirane radne snage.
"Ovo je zabrinjavajuća situacija za UK bez brzog rješenja", rekao je profesor Arturo Bris, direktor Svjetskog centra za konkurentnost IMD-a.
"Sve dok se UK ne bude moglo nositi s previranjima u svojoj politici i na tržištima koja su dominirala posljednjih godina te ne poduzme korake za preuređenje svoje domaće situacije, neće moći privući ili zadržati talent koji je potreban za ponovno pokretanje rasta i poticanje inovacija."
Švicarska je zauzela prvo mjesto na IMD-ovoj ljestvici šestu godinu za redom. Preostalih četiri prvoplasiranih su Švedska, Island, Norveška te Danska.
Trump računa na to da će SAD dio tereta carina prebaciti na strane izvoznike, tako da će oni biti spremni sniziti cijene i preuzeti dio tereta carina, koji se ne bi u potpunosti prebacio na rast cijena na američkom tržištu.
U vremenu geopolitičkih (ne)prilika koje nas svakodnevno potresaju, potrošači i investitori su jako pesimistični, zbog čega dolazi do suzdržavanja od potrošnje i ulaganja, što jasno vodi usporavanju rasta.
Do sada je Trump zaprijetio tzv. sekundarnim carinama tri puta. Carinama od 25 posto na uvoz u SAD je zapriječeno svim državama koje uvoze naftu iz Venezuele. Kao razlog je navedeno da Venezuela "namjerno i prijetvorno" u SAD šalje kriminalce, članove bandi i nasilnike.
Godišnja inflacija eurozone u ožujku bi trebala iznositi 2,2 posto prema procjenama Eurostata, a to je blagi pad u odnosu na veljaču, kada je bila na 2,3 posto.
Trump računa na to da će SAD dio tereta carina prebaciti na strane izvoznike, tako da će oni biti spremni sniziti cijene i preuzeti dio tereta carina, koji se ne bi u potpunosti prebacio na rast cijena na američkom tržištu.
Halal investicije postaju sve važniji segment globalnog finansijskog tržišta nudeći etički i održiv pristup ulaganju u skladu s islamskim pravom - šerijatom.
Unesite svoju e-mail adresu na koju ćemo Vam poslati link za resetiranje lozinke
Premašen je maksimalan broj uređaja. Ako ste vlasnik računa, kliknite na "Pošalji prijavu e-poštom" kako biste primili e-poštu s linkom za prijavu. Slijedite link i moći ćete upravljati uređajima povezanim s vašim računom.