Evropska domaćinstva plaćaju više nego ikad za svoju struju i prirodni plin, iako vlade troše milijarde kako bi zaštitile potrošače od energetske krize.
Prosječna maloprodajna cijena plina u Evropskoj uniji i Velikoj Britaniji bila je gotovo 18 eurocenti (0,18 dolara) po kilovatsatu u oktobru, dvostruko više nego u istom mjesecu prošle godine, prema energetskoj konsultantskoj kući VaasaETT Ltd. Troškovi električne energije u domaćinstvima skočili su 67 posto na 36 eurocenti po kilovatsatu.
Brojke dolaze nakon što su vlade EU obećale više od 550 milijardi eura za zaštitu građana i poduzeća od skokovitog rasta troškova energije tokom prošle godine. Bez zemalja koje su pružale tu podršku, vjerovatno bi računi domaćinstava bili još veći, rekao je Philip Lewis, glavni izvršni direktor konsultantske kompanije sa sjedištem u Helsinkiju.
Na mjesečnom nivou prosječna jedinična cijena električne energije u oktobru je porasla 3,4 posto, dok je cijena plina porasla 2,5 posto. Najveći mjesečni dobici zabilježeni su u Dublinu, gdje su cijene struje porasle za 44 posto, dok je prosječna cijena plina u Rimu porasla za 97 posto.
Neobično toplo vrijeme došlo je kao olakšanje i za potrošače i za vlade u oktobru, jer je manje ljudi uključivalo grijanje. Međutim, cijene će rasti kako Evropa ulazi sve dublje u zimu, što bi moglo stvoriti buduće probleme političkim čelnicima koji su pokušali umjetno zadržati niske troškove.
"Ako bismo u biti htjeli da kriza manje-više traje još cijelu godinu, ili više od godinu dana, taj će trošak tih mjera za ove vlade biti ogroman", rekao je Lewis u intervjuu. "Kupci će naposljetku zaboraviti da te cijene nisu stvarne cijene - uzet će ih kao normu i tada će ih biti praktično nemoguće ukloniti".