Utrka za vodstvo Njemačke trenutno se vodi u švicarskom Davosu u kojem socijaldemokratski kancelar Olaf Scholz i njegov suparnik, vodeći kandidat kršćanskih demokrata Friedrich Merz, predstavljaju svoje vizije kako oživjeti najveće europsko gospodarstvo.
Obojica pokušavaju dobiti naklonost globalne poslovne elite okupljene na Svjetskom ekonomskom forumu, a bitka ideja koja se tamo odvija jedna je od najvažnijih, ne samo za Njemačku, koja 23. veljače ima nove izbore, već i za cijelu regiju.
Merz će vjerojatno promovirati svoj plan za smanjenje poreza na korporacije, što je u oštroj suprotnosti s poticanjem investicija putem zaduživanja koje zagovara Scholz.
Čitaj više
UniCredit neće insistirati na kupovini Commerzbanka po svaku cijenu
Glavni izvršni direktor UniCredita Andrea Orcel izjavio da je spreman odustati od akvizicije njemačke banke.
prije 13 sati
Vodimo vas u Davos: Kakve su cijene i šta grad dobija okupljanjem svjetske elite
Procjena je da samo jedna nedjelja generiše u prosjeku godišnji promet od oko 100 miliona evra.
prije 17 sati
Prva poruka s Davosa: Trumpov drugi mandat bi mogao biti još nestabilniji od prvog
Otvaranje godišnjeg sastanka Svetskog ekonomskog foruma u Davosu proteklo je u znaku inauguracije novog američkog predsjednika Donalda Trumpa.
20.01.2025
Njemački parlament izglasao nepovjerenje kancelaru Scholzu
Njemački mediji javljaju kako se očekuje da će Scholz sada od njemačkog predsjednika Franka-Waltera Steinmeiera zatražiti raspuštanje parlamenta. Njemački predsjednik ima 21 dan za odluku te 60 dana za sazivanje novih izbora.
16.12.2024
Prošle godine je bivši njemački ministar financija Christian Lindner bio je prkosan u Davosu, inzistirajući na tome da Njemačka nije 'bolesnik Europe', već da je samo 'umorna'. Sada, s trajnim dokazima da je gospodarski motor regije zaglavio, a da bi ga dodatno mogle pogoditi najavljene carine američkog predsjednika Donalda Trumpa, pretvaranja su gotova.
Njemački podaci prošlog tjedna su pokazali da je 2024. bila druga uzastopna godina obilježena dugotrajnim padom kineske potražnje, energetskom krizom, posrnulim automobilskim sektorom…
K tome se cijela Europa bori s konkurentnošću, ulaganjima i obranom. Stanju ne doprinose ni politička previranja u Njemačkoj i Francuskoj.
"Na njemačkom je narodu da odluči, ali jasno je da se politički sastav prethodne administracije mora promijeniti", rekao je potpredsjednik investicijske kompanije BlackRock Inc. Philipp Hildebrand za Bloomberg televiziju u Davosu. "Promjena će biti pozitivna, a onda ćemo vidjeti može li se ta promjena pretočiti u europsko vodstvo".
Merz, čiji tradicionalno proposlovni blok ima dvoznamenkastu prednost pred Scholzovim SPD-om lijevog centra u anketama, mogao bi dobiti najtopliju dobrodošlicu. Vjerojatno će iskoristiti priliku da komentira Trumpov prvi dan na dužnosti. Čelnik Kršćansko-demokratske unije (CDU) već je izrazio znatno optimističnije mišljenje o novom američkom predsjedniku od većine Nijemaca, nazvavši ga "vrlo predvidljivim vođom" s jasnim programom. Također, Merzova politička platforma za pokretanje gospodarstva uključuje viši prag za porez na dohodak i niži porez za tvrtke.
Scholz je ovog mjeseca oštro osudio to stajalište, rekavši da će obični ljudi morati platiti račun tako što će trpjeti rezove u javnim mirovinama i skrbi. Scholz se zalaže za korištenje fonda financiranog iz duga od 100 milijardi eura za poticanje javnih i privatnih ulaganja u infrastrukturu i uvođenje poreznih olakšica. Također, želi ojačati domaću potražnju smanjenjem poreznog opterećenja za 95 posto kućanstava, financiranog višim porezima za vrlo bogate, te povećati dječje doplatke, smanjiti porez na osnovne prehrambene proizvode i uvesti kupovnu premiju za njemačka električna vozila.
Iako tvrdi da je njemački dug od 62 posto BDP-a vrlo nizak u usporedbi s drugim zemljama, Merz inzistira na tome da ustavno definirani prag zaduživanja ne bi trebao biti ugrožen.
Za Holgera Schmiedinga, ekonomista njemačke banke Berenberg, korporativna elita bi vjerojatno preferirala kombinaciju politika svake strane.
"Za tvrtke su niži porezi, manje propisa i bolji poticaji za više rada važniji od obećanja ulaganja financiranih iz duga", rekao je. "Međutim, mnoge tvrtke također su za popuštanje kočnice po pitanju dugovanja", dodao je, prenosi Bloomberg.
Izlazak Lindnerovih demokrata iz vlade zbog tog pitanja bio je povod za prijevremene izbore, no preostali Scholzovi koalicijski partneri podržavaju popuštanje kočnice duga.
Ipak, tko god pobijedi na izborima gotovo sigurno će trebati barem jednog koalicijskog partnera, pa je izgledno da će pregovarački ishod uključivati pomalo od svake platforme.