Bosna i Hercegovina se suočava s ekonomskim izazovima, uključujući pad izvoza, inflaciju i globalne promjene, dok istovremeno pokušava diversificirati svoja tržišta i povećati izvoz. Fokus na nove regije, kao i podrška novim zdravstvenim ulaganjima poput otvaranja Medicana bolnice, mogu pomoći stabilizaciji. S druge strane, globalni izazovi, poput carina koje Trump uvodi na njemačku autoindustriju, te pregovori Rusije i Ukrajine, pokazuju da geopolitički faktori i ekonomija globalno utječu na našu državu.
Kako nova tržišta mogu spasiti bh. privredu i povećati izvoz
BiH, suočena s padom izvoza i izazovima poput CBAM-a (Carbon Border Adjustment Mechanism) i krize njemačke autoindustrije, treba tražiti nova tržišta van EU. Fokus bi trebao biti na regijama s rastućom potražnjom, poput Maroka, Sjeverne Afrike, Bliskog istoka, Kine i BRIKS-a. Ključ uspjeha leži u diverzifikaciji, inovacijama i institucionalnoj podršci.
Zabrinjavajuće procjene: Značajan rizik revizije inflacije u BiH naviše
Prema brzoj procjeni Centralne banke BiH, realni BDP BiH porastao je 2,6 posto u četvrtom kvartalu 2024., blago iznad decembarske procjene. Rast je potaknut jačom uslužnom djelatnošću i oporavkom izvoza, uprkos oktobarskim poplavama koje su prekinule željeznički transport ka luci Ploče. Za 2024. godinu očekuje se godišnji rast BDP-a od 2,5 posto, blizu novembarske projekcije od 2,4 posto. Preliminarna procjena za prvi kvartal 2025. također iznosi 2,6 posto.
Ekspertiza turskih ljekara stiže u BiH, uskoro otvaranje Medicana bolnice
Medicana bolnica u Sarajevu uskoro će biti otvorena, čime će postati 18. bolnica u portfelju turske Medicana Health Group. Ova grupacija planira učiniti BiH centrom zdravstvenog turizma Balkana, pružajući domaćim pacijentima pristup ekspertizi i tehnologijama koje primjenjuju u Turskoj. Medicana Health Group, osnovana 1992. godine u Istanbulu, trenutno upravlja sa 16 bolnica u Turskoj i ima prisustvo u Engleskoj, Rumuniji, Sjevernoj Makedoniji, dok se širenje nastavlja, uključujući i BiH te planove za Kazahstan.
Njemačka autoindustrija bit će najviše pogođena Trumpovim carinama
Njemačka autoindustrija bit će najviše pogođena novim carinama Donalda Trumpa na uvoz automobila u SAD, jer izvoz u ovu zemlju čini najveći udio. Porsche i Mercedes-Benz Group suočavaju se s mogućim gubitkom od 3,7 milijardi dolara zbog novih američkih carina. Trumpove carine od 25 posto na uvoz automobila, koje počinju 3. aprila, mogle bi smanjiti predviđenu zaradu tih kompanija za četvrtinu do 2026. godine, prema analizi Bloomberg Intelligencea. Kako bi ublažili posljedice, Porsche i Mercedes će vjerovatno morati povećati cijene ili premjestiti proizvodnju u SAD.
Putin se cjenka s Trumpom, ali ne oko Ukrajine
Bijela kuća je u utorak, nakon pregovora u Rijadu, objavila da su Rusija i Ukrajina postigle dogovor o prekidu vatre na Crnom moru. Međutim, Kremlj je u svom saopćenju naveo preduslove, uključujući ukidanje sankcija ruskim bankama i kompanijama u poljoprivredi i industriji đubriva. Iako je Bijela kuća najavila pomoć u vraćanju pristupa Rusije svjetskom tržištu, postalo je jasno da Rusiji u pregovorima nije primarni cilj zaustaviti rat u Ukrajini, već ostvariti geopolitičke i ekonomske interese.
Čitalo se…
Kako je jedan uređaj doveo do haosa na Heathrowu
Kockanje više nije zli brat blizanac investiranja, brokeri nude sportsko klađenje
Slijedi…
Za početak dana izdvajamo tekstove - Kako političke tenzije utječu na turizam u BiH
Smjernice EU o prenosu podataka u treće države, šta znače za BiH